Promet Plast inwestuje w Centrum Badwczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii pod Oławą

Promet Plast inwestuje w Centrum Badwczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii pod Oławą

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Polski producent artykułów medycznych i AGD – Promet Plast zdecydował się na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Odnawialnych Źródeł Energii w Gaju Oławskim.
Centrum to w tej chwili sześć wiatraków. Wkrótce dojdzie elektrownia słoneczna. Inwestor wyliczył, że w ciągu roku jest tutaj 1040 tzw. „godzin świetlnych”, dających możliwość pozyskiwania energii. Na 3 hektarach wkrótce staną ogniwa fotowoltaiczne o mocy 1 MW. Całość ma być połączona z wiatrakami, co da hybrydę wiatrowo-słoneczną o maksymalnej mocy ok.10 MW.
W skład nowego centrum, oprócz farmy wiatraków i fotowoltaiki, wejdzie także magazyn energii, a potem dodawane będzie wszystko to, co będzie aktualnie najnowocześniejsze w technologii odnawialnych źródeł energii. 
Całość będzie w tzw. budynku pasywnym, który już stoi, pokrytym specjalnymi panelami fotowoltaicznymi, zaspokajającymi całkowite zapotrzebowanie energetyczne przedsięwzięcia. 
Według inwestora prawdopodobnie nigdzie na świecie nie ma centrum badawczego w takim zestawie i w takiej wielkości – to ma być jedyna taka hybryda w Europie. Jedynie w USA jest podobna, ale nieco mniejsza.
Właściciele firmy już wiedzą, że jest duże zainteresowanie takimi badaniami, bo rozmawiali już w tej sprawie z naukowcami z politechnik w Warszawie, Opolu i Wrocławiu. Wiadomo także, że na taką inwestycję można pozyskać pieniądze z wielu źródeł.
REKLAMA
Centrum w Gaju Oławskim jako jedyne w Polsce będzie udostępniać, także studentom, wszystkie dane z hybrydowej farmy. Będzie można się przekonać, co, ile i kiedy produkuje energii elektrycznej, zanim podejmie się decyzję, np. w sprawie zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych na dach własnego domu.
Są już także firmy komercyjne, chcące uczestniczyć w tym innowacyjnej i unikatowej inwestycji. 

Sama inwestycja kosztowała do tej pory już ponad 65 milionów złotych, z czego większość środków inwestor pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i WFOŚiGW we Wrocławiu (odpowiednio: 35 i 11 milionów złotych).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA