Zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim ma zostać doprowadzony przez gminę do jak najlepszego stanu

Zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim ma zostać doprowadzony przez gminę do jak najlepszego stanu

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Gmina Kamieniec Ząbkowicki została zobowiązana do natychmiastowego wdrożenia planu naprawczego, który ma doprowadzić znany w całej Polsce i Europie kompleks pałacowo-parkowy do jak najlepszego stanu. Tak zadecydował urząd ochrony zabytków.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z delegaturą w Wałbrzychu zobowiązał gminę Kamieniec Ząbkowicki do wdrożenia natychmiastowego planu naprawczego i doprowadzenia wykonanych w 2016 roku prac w obrębie zespołu pałacowo-parkowego do stanu zgodnego z dokumentacją projektową. Czas w jakim gmina Kamieniec Ząbkowicki ma wykonać nakaz urzędu wyznaczono do końca 2017 roku.
Przypomnijmy: prace remontowo-konserwatorskie w kompleksie pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim zostały wstrzymane pod koniec 2016 roku ze względu na ujawniony szereg nieprawidłowości. Roboty w obrębie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego znacznie odbiegały od zakresu i warunków udzielonego pozwolenia z 2013 roku. Gmina Kamieniec Ząbkowicki miała np. obowiązek natychmiastowego zawiadamiania wojewódzkiego konserwatora zabytków o terminach rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów prac na terenie kompleksu pałacowego, a także niezwłocznego informowania o pojawiających się zagrożeniach lub nowych okolicznościach ujawnionych w trakcie prowadzenia działań. Wskazano także, że na poszczególnych etapach prac remontowych powinna odbywać się specjalna komisja konserwatorska z udziałem przedstawicieli urzędu ochrony zabytków, których jednak wbrew umowie nie zwoływano.
Wśród licznych nieprawidłowości odnotowano także m.in., że gmina Kamieniec Ząbkowicki informowała np. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z delegaturą w Wałbrzychu o rozpoczęciu prac dopiero w momencie, kiedy były one już wykonane, a znaczna część prac wykonana na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w dużym stopniu odbiegała od przygotowanego w tym zakresie projektu, a funkcję kierownika robót i inspektora nadzoru budowlanego najprawdopodobniej pełniły osoby, które nie posiadały do tego odpowiedniego doświadczenia. Co więcej, z przedstawianych przez gminę Kamieniec Ząbkowicki wyjaśnień nadal niejasna jest informacja kto tak na prawdę fizycznie kierował pracami przy robotach budowlanych oraz pracach związanych z przypałacowym parkiem, gdyż złożone oświadczenia podczas rozprawy administracyjnej są sprzeczne.

W uzasadnieniu decyzji odnośnie wprowadzenia przez gminę Kamieniec Ząbkowicki planu naprawczego można przeczytać, że podczas budowy pałacu w XIX wieku ówcześni architekci i twórcy tego wspaniałego kompleksu pałacowo-parkowego zwracali szczególną uwagę na najdrobniejsze szczegóły projektu. Wszystkie elementy założenia pałacowo-parkowego realizowane były przy udziale najlepszych ówczesnych artystów i fachowców w swoich branżach oraz realizowane z najlepszych dostępnych wówczas materiałów.

REKLAMA
Informacje o kompleksie pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim oraz jego historia znajdują się w Wikipedii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA