Rynek biurowy w Krakowie z rekordem w 2016 r.fot. Damian Daraż

Rynek biurowy w Krakowie z rekordem w 2016 r.

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Według Savills, międzynarodowej firmy doradczej na rynku nieruchomości, Kraków jest największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Na koniec 2016 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście wyniosły 915 800 m kw. Rynek biurowy w Krakowie rozwija się bardzo dynamicznie, od 2012 roku zasoby powierzchni wzrosły o 70 proc. W 2016 roku do użytkowania zostało oddane rekordowe 164 900 m kw.
Według prognoz Savills, podaż nowoczesnej powierzchni biurowej powinna znacząco przekroczyć milion metrów kwadratowych już w 2017 roku, a w latach 2018-2019 do użytkowania ma zostać oddane kolejne 300 000 m kw. Największe projekty w budowie to: O3 Business Campus (faza II i III, 38 200 m kw.), którego deweloperem jest Echo Investment, Enterprise Park (budynki "E" i "F", 26 400 m kw.), budowane przez firmę Avestus oraz High 5ive (budynki "E" i "D", 20 600 m kw.), których inwestorem jest Skanska.
Kraków to nie tylko największy regionalny rynek biurowy w Polsce, ale też wiodący w Europie ośrodek usług dla biznesu z ogromnym potencjałem. W kolejnych latach rozwój rynku jeszcze przyspieszy – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.
Popyty na powierzchnię biurową w Krakowie nadążą za podażą. W 2016 roku odnotowano najwyższą aktywność najemców na poziomie 187 800 m kw. – to już trzeci rok z rzędu z rekordowym popytem na biura. Prawie połowę wynajętej powierzchni stanowiły umowy typu "pre-lease", czyli podpisane jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania, kolejne 25 proc. stanowiły nowe umowy oraz relokacje w istniejących budynkach.
Najwięcej powierzchni w 2016 roku wynajęły firmy z branży IT (23 proc. popytu). Do największych transakcji należały: "pre-lease" firmy AON Hewitt w budynku "E" kompleksu Enterprise Park (10 700 m kw.); "pre-lease" Banku Euroclear w budynku "G" kompleksu Bonarka for Business (10,000 m kw.) oraz ekspansja firmy ABB w budynku Axis (również "pre-lease", 10 000 m kw.). Absorbcja netto wyniosła 110 300 m kw., ponad 40 proc. więcej niż w 2015 roku.
Wskaźnik pustostanów na koniec 2016 roku wyniósł 7,2 proc. (66 200 m kw.), co było drugą najniższą wartością wśród miast regionalnych. Pustostany w 2017 roku powinny pozostać na niskim poziomie ponieważ ponad 40% powierzchni planowanej na ten rok jest już obecnie wynajęte.
REKLAMA
Czynsze bazowe w najlepszych budynkach wynoszą 13,00-14,50 euro/m kw./miesiąc. Jednak czynsze efektywne są o 20 proc. niższe ze względu na zachęty oferowane przez właścicieli budynków. Oferowane są nie tylko wakacje czynszowe i budżet na wykończenie powierzchni, ale również dodatkowe rozwiązania i udogodnienia, które mają na celu ułatwienie najemcy znalezienie i utrzymanie pracowników, np. usługi concierge.
Czynsze bazowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie, jednak ze względu na dużą aktywność deweloperów, właściciele budynków mogą zwiększyć oferowane zachęty, poszerzając tym samym różnicę między czynszami efektywnymi a bazowymi.
Rynek biurowy w Krakowie jest obecnie w fazie szybkiego wzrostu i przyciąga nowe firmy o czym świadczą m.in.: wysoki udział umów typu "pre-lease" oraz nowych umów najmu w popycie, niski wskaźnik pustostanów pomimo rekordowej aktywności deweloperów oraz wzrost liczby budynków wynajętych pojedynczemu najemcy (np. budynek Axis wynajęty firmie ABB; budynek "G" w kompleksie Bonarka for Business wynajęty bankowi Euroclear oraz budynki "A", "B" i "C" w kompleksie DOT Office wynajęte firmie Shell Business Operations).
Kraków oferuje biura na światowym poziomie, wykształconych pracowników oraz wysoki standard życia – podsumowuje Dorota Ejsmont, szefowa Działu Powierzchni Biurowych – Reprezentacja Najemcy Savills.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA