Jest nowy właściciel Browaru Piastowskiego. Powstanie tam ponad tysiąc mieszkań

Jest nowy właściciel Browaru Piastowskiego. Powstanie tam ponad tysiąc mieszkań

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
Browary Wrocławskie
adresWrocław, Jedności Narodowej 204-220
inwestorArchicom S.A.
projektantArchicom S.A.
REKLAMA
– Uwolnimy potencjał Browaru Piastowskiego – zapowiadają przedstawiciele wrocławskiej firmy deweloperskiej Archicom, która właśnie kupiła zabytkowy kompleks przy ulicy Jedności Narodowej. Powstaną tam mieszkania, biura i lokale usługowe.

We wtorek 30 sierpnia wrocławski deweloper Archicom kupił 100 procent udziałów w spółce Altona Investments, która jest właścicielem nieruchomości o powierzchni 5,7681 hektara przy ulicy Jedności Narodowej 204-220, wraz z położonymi na niej budynkami dawnego Browaru Piastowskiego.
Archicom za udziały w spółce zapłaci około 36,3 mln złotych. Zakup jest finansowany m.in. z pieniędzy pozyskanych od inwestorów w trakcie tegorocznej emisji publicznej akcji spółki.

Ponad tysiąc mieszkań, biura i usługi

Deweloper przeprowadzi renowację zabytkowych budynków oraz uzupełni zabudowę w oparciu o historyczne założenie przestrzenne. Nad samą rzeką znajdzie się miejsce na nowe budynki apartamentowe. W ciągu kilku lat na tym terenie powstanie starannie zaprojektowany kompleks z ponad tysiącem mieszkań, powierzchniami usługowymi oraz biurami.
– Poprzemysłowy teren Browaru Piastowskiego znajdujący się w rejonie ul. Jedności Narodowej i mostu Warszawskiego, to jedna z ostatnich tak dobrze zlokalizowanych działek we Wrocławiu. Jest doskonale skomunikowana i bezpośrednio przylega do Odry – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom S.A. 
Jakub Zazula
Jakub Zazula
Nad koncepcją zagospodarowania terenu pracuje autorskie studio projektowe Doroty i Kazimierza Śródków – działające w ramach Grupy Archicom. 
REKLAMA
Wielkim atutem jest aspekt historyczny – wrocławianie doskonale znają tę nieruchomość. Nasi architekci zadbają o utrzymanie ducha tego miejsca. Zachowamy istniejące budynki oraz historyczny układ urbanistyczny, nawiążemy do skali istniejącej obok tkanki śródmiejskiej. Dzięki inwestycji ten niedostępny dotąd fragment miasta zostanie  zagospodarowany i przywrócony mieszkańcom – dodaje Jarodzka-Śródka.
Istniejąca zabudowa zostanie poddana renowacji. Powstanie także kilkanaście nowych budynków w oparciu o obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Przy zagospodarowaniu terenu zostanie wykorzystana bliskość Odry, która coraz częściej przyciąga wrocławian. 

Inwestycja na terenie starego Browaru Piastowskiego – zgodnie z zapowiedziami dewelopera – będzie bardzo ciekawym przedsięwzięciem, które wzbogaci tkankę miasta o multifunkcjonalny kompleks, zapewniający komfort mieszkania i szeroki dostęp do usług.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2017 roku. Inwestycja będzie powstawała w kilku etapach, rozpoczęcie ostatniego z nich nastąpi około 2021 roku. 



Dzieje Browaru Piastowskiego
Browar Piastowski powstał w 1872 roku i pierwotnie nosił nazwę Brauerei Pfeifferhof Carl Scholtz. Potem jeszcze kilka razy zmieniał nazwę, a w 1945 roku ostatecznie przechrzczono go na Browar Piastowski – Browary Dolnośląskie "Piast". 
Przez ponad 130 lat warzono tam kilkanaście rodzajów piwa, w tym m.in. Piast Wrocławski, Wrocławski Full czy Magnat. Produkcja trunku zakończyła się w 2004 roku.
Dawny Browar Piastowski przy ulicy Jedności Narodowej został kupiony w 2007 roku przez amerykańską firmę Clairmont Global. Inwestorzy zza oceanu zapowiadali budowę na blisko 6-hektarowej działce osiedla z loftami w zabytkowych budynkach, mieszkaniami w nowych obiektach, sklepami i lokalami usługowymi.
Z tych szumnych zapowiedzi nic jednak nie wyszło – na przeszkodzie stanął kryzys gospodarczy. W 2008 roku wyburzono kilka obiektów przemysłowych, które nie były wpisane do rejestru zabytków. Trzy główne budynki browaru figurują w tym rejestrze od 2004 roku.
Pod koniec 2010 roku Amerykanie wystawili ten teren na sprzedaż. Nieruchomość wyceniano na ponad 50 mln złotych. W 2013 roku proces sprzedaży zawieszono – przedstawiciele firmy JLL, która zajmowała się poszukiwaniem kupca, tłumaczyli wówczas, że właściciele nieruchomości postanowili poczekać na poprawę sytuacji rynkowej. 
I dopiero teraz udało się znaleźć inwestora, który zdecydował się nabyć działkę i dać tej nieruchomości drugie życie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz