Panele z mchu pomogą w walce ze smogiem? Jest wniosek do WBOźródło: Green City Solutions

Panele z mchu pomogą w walce ze smogiem? Jest wniosek do WBO

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Jeden z projektów złożonych w tegorocznym Wrocławskim Budżecie Obywatelskim dotyczy zakupu instalacji CityTree pochłaniających smog i filtrujących powietrze.
Piątek 17 lutego to ostatni dzień składania projektów w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. 
Przypadkowo złożyło się, że dzień ten też wieńczy tydzień roboczy, w którym Wrocław okazał się mistrzem świata w kategorii "smog". Jako Wrocławski Ruch Obywatelski uważamy, że trzeba zacząć podejmować zdecydowane kroki w celu redukcji tego problemu. Mamy świadomość, że należy przede wszystkim skupić się na eliminacji przyczyn, a nie łagodzeniu objawów. Jednak jako zwykli wrocławianie niewiele mamy realnych możliwości wpływu na poprawę jakości, więc staramy się wykorzystać te możliwości, które miasto nam udostępnia i choć w ograniczony sposób zadbać o zdrowie i komfort wrocławian – tłumaczy Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego.


Członkowie WRO postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i złożyli projekt ogólnomiejski w ramach WBO, który przewiduje zakup i montaż instalacji CityTree pochłaniających smog i filtrujących powietrze.
– Kraków już ogłosił, że taka instalacja powstanie w ich mieście, a kandydat do Zielonej Stolicy Europy też nie powinien odstawać. Mamy nadzieję, że doczekamy się ich we Wrocławiu. Nie mamy jednak zamiaru biernie czekać, dlatego będziemy przekonywać wrocławian do antysmogowych instalacji w ramach WBO 2017 – zapowiada Tomasz Owczarek.


REKLAMA
Instalacje CityTree to dwustronne panele z mchu o grubości 2,2 metra, wysokości 4 metrów i szerokości 3 metrów. Aktywnie filtrująca powierzchnia zielona ma łączną powierzchnię niespełna 19 metrów. 
– Instalacja jest bardzo wydaja, gdyż jedna jej posiada moc około 275 drzew, które musiałyby zajmować około 250 metrów kwadratowych. mieście niestety nie mamy takich wolnych przestrzeni, dlatego CityTree rozwiązuje problem ograniczonego miejsca. Co więcej spełnia on swoją rolę przez 365 dni, a więc także w okresie jesienno-zimowych, gdy następuje sezon grzewczy, drzewa nie filtrują powietrza, a stężenie smogu znacznie wzrasta – argumentują autorzy projektu.


Tłumaczą, że takie instalacje można zamontować w miejscach, gdzie wrocławianie są w szczególności narażenie na większe stężenie smogu – przy przystankach komunikacji miejskiej czy ulicach.
CityTree jest oparte o specjalnych mech, który wychwytuje różne szkodliwe związki chemiczne z powietrza, redukuje emisję, wyłapuje pył na okolicznym obszarze, a następnie przemienia je w biomasę. Ponadto na instalację składają się inteligentne czujniki, system nawadniania, panele słoneczne oraz ławki, co jest ich kolejnym atutem. Miasto ubiegające się o tytuł Zielonej Stolicy Europy wręcz musi posiadać takie zielone filtry powietrza. A na pewno wrocławianie zasługują na poprawę jakości środowiska, co wprost przekłada się na poprawę zdrowia i komfortu życia – wyliczają pomysłodawcy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA