Przy Piłsudskiego stanie nowy gmach sądu. Kiedy ruszy budowa?

Przy Piłsudskiego stanie nowy gmach sądu. Kiedy ruszy budowa?

Wrocław
REKLAMA
Trwają przygotowania do budowy nowej siedziby wrocławskiego sądu apelacyjnego. – Projekt budowlany jest w trakcie realizacji, do robót przystąpimy najwcześniej za około 12 miesięcy – zapowiadają przedstawiciele tej instytucji.
Nowa siedziba sądu apelacyjnego powstanie przy zbiegu ulicy Piłsudskiego i Zielińskiego – w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu działało targowisko.
– Ten kwartał staje się kwartałem publicznym, bo obok znajdują się budynki Narodowego Banku Polskiego, urzędu skarbowego, szkoły muzycznej, urzędu miejskiego czy Wyższej Izby Kontroli. Zamknięcie tej przestrzeni w sensie urbanistycznym będzie kształtować publiczny, administracyjny charakter tego miejsca – tłumaczył w 2014 roku wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

Wielkie zainteresowanie konkursem

W sierpniu 2014 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku sądu, wraz z projektem zagospodarowania całej działki między ul. Piłsudskiego, Zielińskiego i Kolejową.
Cieszył się on olbrzymim zainteresowaniem – zgłosiło się ponad 100 pracowni architektonicznych, a ostatecznie wpłynęły 34 projekty.
Pierwsze miejsce zajął projekt przygotowany przez pracownię Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska. Autorzy najlepszej pracy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

Czas na budowę

Inwestorowi nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ze zwycięzcami konkursu, więc ostatecznie zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia przypadło w udziale katowickiej pracowni architektonicznej Czora&Czora, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Wartość kontraktu wyniosła 1,6 mln złotych.
Czora&Czora
Czora&Czora

Cała inwestycja jest obecnie na etapie projektu budowlanego, po konsultacji z przyszłymi użytkownikami.

REKLAMA
– Projekt budowlany jest w trakcie realizacji, następnie będzie musiał być zaakceptowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a zatem do budowy najwcześniej przystąpimy za około 12 miesięcy – zapowiada Małgorzata Lamparska, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Budowa, wedle zapowiedzi sprzed kilku lat, pochłonie około 50 mln złotych. Środki na ten cel Ministerstwo Sprawiedliwości zarezerwowało jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej.
– Bardzo zależy nam, żeby architektura budynku była odpowiednia dla obywateli, którzy będą z niego korzystać, jak i dla sędziów, ale też żeby była wpisana w charakter Wrocławia. Chcielibyśmy, żeby podczas oprowadzania wycieczek po mieście za kilka lat mówiono: "to jest budynek sądu, zobaczcie jaki piękny" – podkreślał w czerwcu 2014 roku roku Marek Biernacki, ówczesny minister sprawiedliwości.
Budowa nowej siedziby sądu apelacyjnego jest konieczna, bo obecnie zajmowany budynek przy ul. Energetycznej zupełnie nie przystaje do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych.
Dotychczasowe budynki zajmowane przez sąd apelacyjny pozostaną w dyspozycji sądownictwa – przeniosą się tam niektóre oddziały sądów rejonowych.

Ulica Piłsudskiego odżywa

Ulica Piłsudskiego – kiedyś jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii Wrocławia – powoli odzyskuje swój dawny blask. Wpływ mają na to liczne inwestycje, które sukcesywnie uzupełniają luki w zabudowie tej ulicy lub dają drugie życie podupadłym obiektom.
mat. inwestora
mat. inwestora
Będzie to obiekt niebanalny, wpisujący się w architekturę Wrocławia, chcielibyśmy, żeby stał się jedną z wizytówek naszego miasta – podkreśla Dariusz Niedośpiał, prezes zarządu spółki.
Zmieniają się też okolice Dworca Głównego PKP. Odżywają m.in. historyczne, do niedawna zupełnie zaniedbane hotele wzdłuż ulicy Piłsudskiego. 
W 2015 roku zakończyła się modernizacja hotelu Piast, a efekt okazał się na tyle zadowalający, że inwestor  firma Rafin Developer – został nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu Piękny Wrocław, organizowanego od wielu lat przez wrocławski magistrat i Towarzystwo Miłośników Wrocławia.
Piast to jeden z dwóch hoteli, które kiedyś tworzyły tzw. bramę do miasta dla podróżnych przyjeżdżających do Wrocławia. Drugi filarem bramy był hotel Grand, należący do tego samego dewelopera. 

Prezes grupy kapitałowej Dexpol (do której należy Rafin) Paweł Rojek, podczas otwarcia Piasta zapowiadał, że firma chce odnowić całą bramę. Wkrótce te zapowiedzi mają zostać wcielone w życie – jeszcze w tym roku powinien ruszyć gruntowny remont Granda.

Po modernizacji, która ma się zakończyć pod koniec 2018 albo w 2019 roku, w czterogwiazdkowym hotelu znajdzie się 160 pokojów, sala konferencyjna, restauracja, kawiarnia i sky bar na ostatniej kondygnacji, z którego będzie można podziwiać Dworzec Główny. A pod obiektem powstanie parking na kilkadziesiąt samochodów.

Na elewację hotelu wrócą przedwojenne detale, kalenicowy dach i charakterystyczna wieżyczka. Projekt modernizacji przygotowała pracownia architekta Grzegorza Górki.

Tuż obok, przy zbiegu ulicy Piłsudskiego i Gwarnej, swój kolejny, już trzeci hotel we Wrocławiu będzie miała sieć Best Western.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA