Jak działa ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?freepik.com

Jak działa ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Każda podróż to mniejsze lub większe wyzwanie organizacyjne i pewnego rodzaju przygoda. Trzeba być jednak świadomym tego, że z wyjazdami nieodzownie wiążą się pewne ryzyka – np. możliwa utrata bagażu, opóźnienie lotu czy w skrajnych przypadkach nawet jego anulowanie. Bywa i tak, że wbrew własnej woli jesteśmy zmuszeni do tego, by z zaplanowanej podróży zrezygnować. Jak zabezpieczyć się przed niemałymi kosztami związanymi z taką sytuacją?

Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z podróży?

Niemal każdego roku media informują o upadku kolejnych biur podróży i dramacie wielu podróżnych, którym nagle wakacyjne plany legły w gruzach. Podobne konsekwencje mogą nieść za sobą znacznie bardziej prozaiczne zdarzenia losowe – złe samopoczucie, choroba, kwarantanna, kradzież dokumentów czy awaria samochodu, którym mieliśmy dotrzeć do celu lub na lotnisko. Bywa i tak, że do rezygnacji z planów wakacyjnych zmusza nas śmierć bliskiej osoby, zalane mieszkanie czy chociażby otrzymane z sądu wezwanie.

Konieczność odwołania wyjazdu niestety bardzo często niesie za sobą spore koszty. Mowa o biletach lotniczych, noclegach, których na ogół nie można odwołać na ostatnią chwilę, kosztach wynajmu samochodu, wykupionych wycieczkach fakultatywnych czy rejsach, a także biletach na ewentualne konferencje, wydarzenia muzyczne czy sportowe. Bardzo często rezygnacja z wyjazdu oznacza utratę nawet kilku tysięcy złotych. Czy można się na taką ewentualność ubezpieczyć? Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe i – co warto podkreślić – ubezpieczenia od rezygnacji z podróży cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem podróżnych.

REKLAMA

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży jest rodzajem ubezpieczenia turystycznego, które chroni nas przed utratą pieniędzy, gdy z określonych powodów musimy odwołać naszą podróż. Polisa taka działa na zasadzie zwrotu kosztów poniesionych przez klienta. Jeśli wystąpią określone w umowie zdarzenia, firma ubezpieczeniowa może zwrócić pieniądze za bilety lotnicze, rezerwacje hotelowe, wycieczki czy zapłacone wycieczki objazdowe. Zwrotowi mogą podlegać również różnego rodzaju opłaty administracyjne, jakie zostały poniesione w związku z planowanym wyjazdem.

Co w sytuacji, gdy urlop musimy zakończyć wcześniej?

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży można co do zasady kupić oddzielnie, jednak bardzo często jest ono oferowane w pakiecie z ubezpieczeniem od przerwania podróży (je również można zakupić osobno). Taki wariant polisy stanowi formę zabezpieczenia przed ewentualną koniecznością przedwczesnego zakończenia podróży – np. ze względu na śmierć kogoś bliskiego. Posiadacze takiej polisy mogą liczyć na to, że ubezpieczyciel zwróci im poniesione koszty związane z niewykorzystaną częścią zaplanowanego wyjazdu.

Bez względu na to, jaki wariant ochrony ubezpieczeniowej wybierzemy, musimy pamiętać, że uzyskanie świadczenia ubezpieczeniowego wymaga spełnienia określonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe warunków. Ważne jest tym samym, by dobrze zapoznać się z zasadami ubezpieczenia jeszcze przed zakupem polisy i sprawdzić, jakie dokładnie sytuacje są objęte ochroną ubezpieczeniową i jakie dokumenty wymagane w przypadku zgłoszenia roszczenia.

REKLAMA