Niestety nie mamy żadnych ogłoszeń z podanych parametrów wyszukiwania

W III kwartale 2021 roku na rynku biurowym we Wrocławiu było w budowie 134 tys. mkw., w dziewięciu projektach deweloperskich. Mają one trafić na rynek między końcem 2021 roku a połową 2023 r. W planach jest kolejne 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, które są na różnym etapie zaawansowania.

Rynek biurowy we Wrocławiu

Pomimo spowolnienia rynku w wyniku pandemii w III kw. 2021 roku rynek biurowy we Wrocławiu miał się całkiem dobrze, w porównaniu z innymi rynkami regionalnymi. W tym kwartale zostało wynajętych 74 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Warto podkreślić, że sporo firm do końca 2021 roku podpisywało nowe umowy, ze względu na kończące się kontrakty. Istotne jest również to, że 30% transakcji we Wrocławiu dotyczyło dużych powierzchni biurowych, czyli tych powyżej 15 tys. mkw.

Jak wygląda sytuacja na rynku biurowym?

Najemcy planują powrót do biur, jednak zastanawiają się nad zrewidowaniem strategii najmu, na model hybrydowy. Rośnie znaczenie dostawców elastycznych powierzchni biurowych, ze względu na zmieniający się model organizacji pracy.

Wraca stara struktura najemców. Należą do nich start-upy, średnie i większe firmy, a także oddziały w Polsce firm zagranicznych. Niektóre firmy zyskały nowych klientów, którzy zmniejszali liczbę metrażu na korzyść suplementowania powierzchni flexami (główną ideą tego rozwiązania jest połączenie elastyczności z personalizacją miejsca pracy, czyli biura dostosowane są pod konkretną firmę z uwzględnieniem jej potrzeb we współdzieleniu przestrzeni biurowej).

Co robią inwestorzy na rynku biurowym, aby dopasować się do nowego stylu pracy?

Aby dopasować się do nowego hybrydowego stylu pracy, wiele firm z sektora usługowego zdecydowało się na reorganizację wynajmowanych przestrzeni biurowych. Dzięki temu zostanie zapewniony komfort pracy. Warto podkreślić, że część firm z tego sektora zdecydowało się na podnajem części swoich biur, aby przeczekać niepewny czas pandemii. Jest to korzystne nie tylko dla najemców, którzy otrzymują z tego tytułu pieniądze, ale także dla wynajmujących powierzchnie biurowe.

Jakie powierzchnie biurowe są najdroższe we Wrocławiu?

Najdroższe powierzchnie biurowe we Wrocławiu znajdują się w centrum miasta i w innych dogodnych lokalizacjach w budynkach klasy A. Wysokie ceny odzwierciedlają lokalizacje, ale także wysoki standard wykończenia oraz inne udogodnienia, jak np.:

  • parkingi podziemne
  • recepcja
  • windy
  • nowoczesne sufity
  • wydajne oświetlenie
  • system BMS z możliwością kontroli i sterowania systemem bezpieczeństwa pożarowego itp.
  • przestrzeń na urządzenia techniczne najemców
  • źródła zasilania – dywersyfikacja źródeł zasilania na wypadek awarii sieci energetycznej

W jakiej lokalizacji znajdują się najtańsze biura do wynajęcia we Wrocławiu?

W skład ceny za wynajmowaną powierzchnie biurową wchodzi lokalizacja, standard wykończenia, ale także rok budowy budynku oraz dostęp do miejsc parkingowych. Im dalej od centrum tym lokale na wynajem powinny być tańsze. Przykładowo we wrocławskiej dzielnicy Krzyki można znaleźć powierzchnię biurową za stawkę ok. 20 zł/mkw./miesiąc.

Ile wynoszą obecnie stawki za mkw. powierzchni biurowej we Wrocławiu?

W lokalizacjach poza centrum czynsze wywoławcze w budynkach biurowych we Wrocławiu kształtują się w okolicach od 10 euro/mkw./miesiąc. Natomiast w centrum miasta przestrzenie biurowe wynoszą do 16 euro/mkw./miesiąc.

Jaki był wskaźnik pustostanów we Wrocławiu w 2021 roku?

Wskaźnik pustostanów był na poziomie 14,1% na koniec czerwca 2021 roku. Jest to spadek o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniego kwartału. Natomiast w stosunku do poprzedniego roku wskaźnik ten wzrósł o 2,9 pp.

Zobacz również dzielnice w Wrocław

Najnowsze artykuły z Wrocław

Kończy się projektowanie Alei Północnej we Wrocławiu [MAPA+WIZUALIZACJA]
Kończy się projektowanie Alei Północnej we Wrocławiu [MAPA+WIZUALIZACJA]
Coraz bliżej końca prac projektowych związanych z budową jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w stolicy Dolnego Śląska, Alei Północnej. To brakujący odcinek obwodnicy śródmiejskiej. Nowa trasa połączy Polanowice, Poświętne i Sołtysowice z Psim Polem.
Politechnika Wrocławska inwestuje w laboratorium centralne ATOM
Politechnika Wrocławska inwestuje w laboratorium centralne ATOM
Kolejna inwestycja Politechniki Wrocławskiej. Jedyny na PWr transmisyjny mikroskop elektronowy (TEM) dostępny jest w nowo otwartej pracowni transmisyjnej mikroskopii elektronowej. Wejdzie ona w skład laboratorium centralnego ATOM i będzie dostępna dla wszystkich naukowców naszej uczelni.
We wrocławskiej Renomie powstała Rowerownia – innowacyjna przestrzeń dla rowerzystów
We wrocławskiej Renomie powstała Rowerownia – innowacyjna przestrzeń dla rowerzystów
We wrocławskiej Renomie powstała profesjonalna i nowoczesna rowerownia o powierzchni ok. 240 mkw. na ponad 100 jednośladów. Projekt został zrealizowany przez dział Workplaces w Globalworth Poland i jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie najemców na infrastrukturę rowerową.
Firma z branży automotive Brose Sitech otworzyła nowe biuro we Wrocławiu
Firma z branży automotive Brose Sitech otworzyła nowe biuro we Wrocławiu
Kolejna zagraniczna z branży automotive stawia na stolicę Dolnego Śląska. Tym razem jest to firma Brose Sitech, która zdecydowała się na otwarcie nowego biura we Wrocławiu.
Mieszczańska Park – Tu historia spotyka nowoczesność
Mieszczańska Park – Tu historia spotyka nowoczesność
W sercu dynamicznego Wrocławia, na wyspie otulonej zielenią, otoczonej z dwóch stron Odrą powstanie Mieszczańska Park – ostatnia inwestycja zamykająca proces urbanizacji wyspy. To nowoczesna inwestycja, łącząca w sobie zabytkowy charakter z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.
We Wrocławiu zostało otwarte Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy [FILM]
We Wrocławiu zostało otwarte Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy [FILM]
Stolica Dolnego Śląska wzbogaciła się o kolejny ważny ośrodek badawczo-rozwojowy. Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został uroczyście otwarty. Było symboliczne przecięcie wstęgi, prezentacja jednostek wchodzących w skład CIT, spotkanie z przedsiębiorcami oraz premiera promującego centrum filmu.
Na północy Wrocławia powstanie nowa kładka pieszo-rowerowa
Na północy Wrocławia powstanie nowa kładka pieszo-rowerowa
Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje wybrała wykonawcę nowej kładki pieszo-rowerowa przy ujściu Widawy do Odry. Posłuży pieszym i rowerzystom i da szansę na rozwój turystyczny tego rejonu. Obiekt dla pieszych oraz rowerzystów ma liczyć ponad 40 metrów długości i szerokości 3 metry. Kładka znajdzie się na planowanej Odrzańskiej Trasy Rowerowej – Via Regia.
Ulica Reymonta zostanie przebudowana
Ulica Reymonta zostanie przebudowana
Jedna z ważniejszych ulic w stolicy Dolnego Śląska doczeka się przebudowy. Chodzi o przebiegającą przez wrocławskie osiedle Kleczków ulicę Władysława Reymonta, prowadzącą ze Śródmieścia w kierunku północnej części miasta.
Bioceltix SA wybuduje we Wrocławiu największą na świecie wytwórnię komórek macierzystych
Bioceltix SA wybuduje we Wrocławiu największą na świecie wytwórnię komórek macierzystych
Giełdowa spółka biotechnologiczna Bioceltix SA z Wrocławia rozwijająca leki weterynaryjne dla zwierząt towarzyszących intensyfikuje prace nad rozpoczęciem budowy wielkoskalowej wytwórni komórek macierzystych, działającej w farmaceutycznym standardzie jakości.
Nowe miejsca pracy! Ryanair otwiera drugi hangar Wrocław Aircraft Maintenance Service (WAMS)
Nowe miejsca pracy! Ryanair otwiera drugi hangar Wrocław Aircraft Maintenance Service (WAMS)
Ryanair, europejska i polska linia lotnicza nr 1, ogłosiła dziś (14 maja) otwarcie swojego drugiego hangaru we wrocławskim Aircraft Maintenance Service (WAMS), wzmacniając swoje zaangażowanie w przemysł lotniczy w regionie. Łączna kwota inwestycji wynosi 25 milionów euro. Dzięki realizacji tej inwestycji powstało 300 nowych miejsc pracy.
REKLAMA