REKLAMA
Napisz komentarz
Pan Tomasz
Nowe budowle nie muszą szpecić zabytków. Wystarczy, że inwestor posłucha rad konserwatora.
W Wałbrzychu udowodniono, że nawet sklepy sieci dyskontowej można wybudować wśród zabytkowych kamienic bez szpecenia architektury. Świadczą o tym sklepy Biedronka przy al. Wyzwolenia i przy ul. Moniuszki. Według pierwotnych planów miały tu powstać parterowe placówki handlowe w kształcie baraku. Ale konserwator zabytków nie zgodził się na to.

- Układ urbanistyczny wałbrzyskiego Śródmieścia jest wpisany do rejestru zabytków - wyjaśnia Barbara Obelinda, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu. - Nie mogło więc być więc mowy o ustawieniu blaszanych pawilonów, które nie odpowiadały warunkom zabudowy - podkreśla.

Dotąd takich zastrzeżeń nie miała, bo sklepy powstawały w najmłodszych częściach miasta, które nie są wpisane do rejestru zabytków. Tym razem inwestorzy nie mieli wyjścia. By móc handlować w wałbrzyskim centrum, musieli dostosować projekty sklepów do architektury kamienic.

- Można powiedzieć, że była to próba łączenia wody z ogniem, ale efekt jest znakomity - mówi Robert Szymala, p.o. zastępcy naczelnika wydziału. - Wydaliśmy inwestorom decyzje o warunkach zabudowy. Uwzględniliśmy w nich, jak powinny wyglądać obiekty, aby komponowały się z otoczeniem i nawiązywały do historii miejsc.

Obiektowi przy ul. Moniuszki nadano kształt piętrowej kamienicy. Natomiast dwukondygnacyjny sklep przy al. Wyzwolenia wzniesiono w miejscu, gdzie przed laty był budynek browaru. Aby wypełnić przestrzeń między kamienicami, inwestor musiał wybudować też wysoką bramę.

Artur Szałkowski
Gazeta Wrocławska
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
dsc01871eh8.jpg
dsc01872xx8.jpg

Niewiele osób zwraca uwage, że to prawoskrętne skrzyżowanie
dsc01866fp4.jpg
dsc01865yq9.jpg

Szkoda, że ta ruinka nie została wyburzona
dsc01867mo3.jpg
dsc01864vp0.jpg

Uwaga spadające odłamki skalne ;)
dsc01868ff3.jpg
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Zdemontowano rusztowania z umówmy się "bramy" przed Biedronka. Jest lustro dla wyjeżdżających. Problemem jest natomiast ruch pieszych przechodzących przez droge na wysokosci Biedronki. Nikt nie pomyślał o umieszczeniu tam przejścia dla pieszych, choć z drugiej strony byłoby to trzecie przejście na długości ok 100 metrów.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
No i może mamy ładne biedronki, ale teren zmarnowany wg mnie, szkoda, że miasto nie ma pełnego dla centrum planu zagospodarowani przestrzennego.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
DlugiX
Dokładnie, nie jest to na szczęście tylko żółty blaszak ;D
Patrząc na inwazje tych szkodników na Wałbrzych można zauważyć że mamy
najlepsze Biedronki w kraju ;D
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Darek_S
robi wrazenie ta biedronka :D pozytywnie
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
Dziś wciąż za rusztowaniami jest. Jak będzie już wszystko na cacy, to wtedy się wrzuci zdjęcia ostatecznego wyglądu :wink:
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Brama wjazdowa wczoraj wieczorem byla nadal w rusztowaniach tak jak na zdjeciach, ktore wczesniej wrzucalem.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
DlugiX
Może ktoś zrobić fotorelacje jak to wygląda?
chodzi mi głównie o tą bramę wjazdową, jak to wygląda,
z góry dzięki ;-)
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Panie Tomaszu też widziałem napis na rusztowaniu - JUŻ OTWARTE, niestety otwarcie jest jutro tj w poniedziałek 29.12.2008 o godzinie 7.00 tak mi powiedzieli jak chciałem dziś zwiedzić :p
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
OTWARTA :D
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
Jak na mój gust, to mogą otworzyć zaraz po świętach. Póki co, jeszcze stan odbiega od gotowego dość znacznie. A wykładanie na spokojnie towaru w niczym nie przeszkadza. W końcu mała część artykułów jest z krótką datą ważności :wink:
0
Zaloguj aby dodać komentarz
i co dziś czy 24 otworzą bezsens :p
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
Dziś widziałem jak towar w środku układali.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Czynna już ta Biedronka?
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Wg mnie to będzie coś w stylu bramy.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Może i otworzą, ale co to jest to przed wjazdem ?? [first photo]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Fotki z dziś. Praca wre, pewnie przed świętami otworzą :)
5cda394744ee4e49.jpg
083ed25cb6cb68eb.jpg
142f13459e1a7bf6.jpg
0
Zaloguj aby dodać komentarz
DlugiX
53105074xs5.jpg
79626624et4.jpg
74556701pm2.jpg

http://www.walbrzyszanie.info/2008/12/0 ... odmiesciu/

by Mateusz Kaszubski ;D
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
Myślę, że brama będzie z bardzo prostego powodu - żeby melina się tam po zamknięciu marketu nie kręciła. Zobaczymy jeszcze jak będzie ta brama wyglądać.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Atapy
Ciekawe, ciekawe... A ja nie mam jak tego dzisiaj zobaczyć :/ Może dostali taki prikaz od konserwatora albo coś, że linia zabudowy ma być zachowana i chcą zrobić coś na kształt plomby pustej w środku.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Biedrona żółciutka. Przejezdzalem dziś i przy wjezdzie tam jak dobrze widzialem pojawily sie 3 betonowe filary/kolumny. Czyzby jakas brama wjazdowa miala byc?
0
Zaloguj aby dodać komentarz
to się zgadza, teraz to i cała wyzwolenia jest zrobiona do dupy, wcześniej czy później bedą dziury po zbudowaniu obwodnicy mogli by ją zamknąć gdyż chyba nas nie stać na dobre technologie korytowań rzeki Pełcznica. Dziubanie po kawałku bez modernizaci przebudowy tylko renowacje renowacje.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
I tak się zapada. Poza tym ciężko jest schrzanić schrzanioną drogę... uważam, że Aleja Wyzwolenia (fragment od Tuwima do SP nr 28) to najgorzej odremontowana droga jaką kiedykolwiek widziałem. Woda stoi (ale jak auto przejedzie, to się rusza... w kierunku chodnika), ulica się zapada, a dopiero co ją zrobiono. Więc żadne przyłącza z Biedronki niewiele tę sytuację pogorszą, a może przyspieszą jej remont :P
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Korki - przywożą beton stają na drogę i ruch wahadłowy.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
zabije - powinii teraz wymienić całą nawierzchnię bo w tym miejscu będzie się na bank teraz zapadać :(
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
Wykopali sporą dziurę w jednym z nielicznych dobrych kawałków Al. Wyzwolenia i wyglądało na to, że robili przyłącze, choć ine jestem w stanie stwierdzić czy wody czy gazu. Ale skłaniam się ku gazowi :wink:
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Pan Tomasz
Znajomy taxowkarz powiedzial mi, ze zeszlej nocy spadlo rusztowanie z biedronki na ul. Wyzwolenia. Poza tym dzis w ciagu dnia tworzyly sie tam dosyc duze korki, nie mialem jednak okazji zobaczyc dlaczego, co tam sie dzialo...
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Mateusz Kaszubski
Myślę, że jednak zrobią wszystko, by zdążyć przed Bożym Narodzeniem. Bo inaczej po co by ekipy pracowały o godzinie 22?
0
Zaloguj aby dodać komentarz
no da rade jak pójdzie tam ta ekipa co netto budowała
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA