Jak zamontować biokominki?

Jak zamontować biokominki?

Maxymil_yan
Maxymil_yan
REKLAMA

Planujesz zakup biokominka? Dowiedz się, w jaki sposób powinieneś go zamontować, by na długo cieszyć się jego użytkowaniem.


Popularność biokominków sukcesywnie rośnie, czemu zresztą nie ma się co dziwić. Są zdecydowanie wygodniejsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne od tradycyjnych kominków, a przy tym prezentują się równie efektownie.


Co więcej, na ich korzyść przemawia także zdecydowanie łatwiejszy montaż, z którym poradzi sobie każdy majsterkowicz. Co za tym idzie – jeśli decydujesz się na kupno biokominka, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów związanych z jego instalacją.


Biokominki wolnostojące

Proces montażu biokominków wolnostojących jest najprostszy ze wszystkich, ponieważ tak naprawdę sprowadza się wyłącznie do wyjęcia biopaleniska oraz jego obudowy z opakowania, połączenia obu tych części, a następnie ustawienia w wybranym przez Ciebie miejscu. Niektóre modele mogą dodatkowo wymagać przykręcenia szyby ochronnej.


Warto zaznaczyć, że biokominek wolnostojący możesz umieścić praktycznie w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Istnieje tylko jedno obostrzenie – w pobliżu źródła ognia nie powinny znajdować się materiały łatwopalne. Należy także uważać na dzieci i zwierzęta, by nie strąciły lub nie przewróciły biokominka. Może to skutkować poparzeniami lub pożarem.

REKLAMA


Biokominki wiszące

Instalacja biokominków wiszących jest tylko nieco trudniejsza, więc z nią także na pewno sobie poradzisz. Początek jest identyczny jak w przypadku biokominków wolnostojących i polega na złożeniu obudowy i biopaleniska oraz – ewentualnie – dokręceniu szyby ochronnej.


Kolejnym krokiem jest przymocowanie listwy montażowej bądź kołków rozporowych do powierzchni, na której ma zawisnąć biokominek. Wystarczy wywiercić odpowiednie otwory, umieścić w nich listwę lub kołki, a następnie powiesić sprzęt.


Pamiętaj, że powierzchnia, na której chcesz umieścić ten rodzaj biokominka, powinna być trwała i ognioodporna. Musi bowiem wytrzymać obciążenie, jakie generuje kominek, a przy tym dać gwarancję, że nie zajmie się ogniem. Należy więc unikać mocowania biokominków np. w płytach gipsowych czy wiórowych, a stawiać raczej na podłoże ceramiczne lub betonowe.


Nie zapomnij także o odpowiednim wypoziomowaniu urządzenia. Tylko prawidłowe umocowanie zapewnia stabilność i pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA