Rynek biurowy w Katowicach chwilowo wyhamował

Rynek biurowy w Katowicach chwilowo wyhamował

Katowice
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Na rynku biurowym w Katowicach mamy do czynienia z okresem przejściowego spowolnienia tempa rozwoju, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Savills. Aktualnie w budowie znajduje się najmniej obiektów biurowych od lat. Tendencja ta jest jednak chwilowa i już w przyszłym roku podaż powierzchni biurowej w Katowicach znacząco się zwiększy. Stopa pustostanów spada, ale mimo to jest na jednym z najwyższych poziomów spośród wszystkich głównych miast w Polsce.
Zgodnie z raportem "Market in Minutes – Rynek biurowy w Katowicach 2017" Katowice są piątym największym rynkiem biurowym w Polsce. Stolica Górnego Śląska plasuje się za Warszawą oraz trójką największych miast regionalnych – Krakowem, Wrocławiem i Trójmiastem.
Katowice stanowią serce aglomeracji, w której mieszka ponad 2,1 mln osób. To również jeden z głównych ośrodków akademickich w kraju i centrum jednego z największych obszarów przemysłowych w Europie. Z tego względu miasto jest szczególnie atrakcyjne dla firm z sektora IT i centrów usług wspólnych – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.
Zasoby powierzchni biurowej w Katowicach na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wyniosły 447 100 m kw. Zaletą rynku jest fakt, że duża część dostępnych biurowców jest stosunkowo młoda. Ponad jedna trzecia obiektów została oddana do użytku nie później niż w 2014 roku. Połowa z istniejących projektów ma powierzchnię ponad 10 000 m kw.
Aktywność deweloperów w Katowicach jest na najniższym poziomie od 2011 roku. Do końca roku rynek wzbogaci się o zaledwie 7 700 m kw. nowej powierzchni. Do końca 2018 r. oddanych zostanie już jednak kolejne 35 300 m kw., na które składać się będzie przede wszystkim pierwszy budynek w ramach kompleksu .KTW budowanego przez TDJ Estates (18 200 m kw.) oraz czwarty budynek parku biurowego Silesia Business Park (12 000 m kw.), który dostarczy firma Skanska Property Poland.
REKLAMA
Prognozowana na 2017 rok podaż nowej powierzchni biurowej w Katowicach będzie jedną z najniższych od lat i najniższą spośród głównych miast w Polsce. Aktywność deweloperska zwiększy się jednak już w przyszłym roku – mówi Wioleta Wojtczak z Działu Badań i Analiz, Savills.
Od początku 2016 r. popyt na powierzchnię biurową w Katowicach wyniósł 47 600 m kw. Tylko 5% umów stanowiły renegocjacje lub przedłużenia, a kolejne 10% to tzw. ekspansje, czyli umowy zwiększające powierzchnię biura. 56% transakcji przypadło nowym umowom lub relokacjom. Największa transakcja najmu na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy zawarta została przez firmę Rockwell Automation na powierzchnię w budynku A4 Business Park (7400 m kw.). Miała ona formę tzw. umowy przednajmu, czyli umowy podpisanej jeszcze przed oddaniem danego obiektu do użytkowania.
Niski poziom podaży spowodował spadek stopy pustostanów, który jednak nadal pozostaje bardzo wysoki w porównaniu z innymi głównymi miastami w Polsce. W pierwszym kwartale roku zmniejszy się on o 2,8 punktu procentowego rok do roku i osiągnął poziom 14,6%. Najwyższy procent niewynajętej powierzchni jest w budynkach najnowszych, które oddano od początku 2016 roku. Zgodnie z prognozami firmy Savills, ilość dostępnej powierzchni biurowej, do końca bieżącego roku będzie się dalej zmniejszać, jednak dalej pozostanie na relatywnie wysokim poziomie. Czynsze za najlepsze lokalizacje biurowe w Katowicach kształtują się na poziomie 13,50-14,00 euro/m kw./miesiąc. Pomimo zmniejszającego się poziomu pustostanów nie jest widoczna presja na stawki czynszowe i w najbliższych miesiącach pozostaną one na stabilnym poziomie.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA