Krakowski rynek pierwotny – wyprzedaż zapasów

Krakowski rynek pierwotny – wyprzedaż zapasów

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Analiza krakowskiego rynku pierwotnego w II kw. br. wykazała wyraźną poprawę wyników sprzedażowych w porównaniu do poprzednich kwartałów. Średnia cena wciąż jeszcze pozostaje w trendzie spadkowym, chociaż pojawiają się rejony, w których zaobserwowano wzrosty. Próbując najprościej scharakteryzować sytuację na tutejszym rynku pierwotnym należałoby ją jednak zawrzeć w dwóch słowach: wyprzedaż zapasów.


Oferta mieszkaniowa deweloperów kontynuuje spadkowy cykl, zapoczątkowany w IV kw. 2012 r. Liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów w Krakowie spadła do poziomu 9,5 tys. lokali. Oznacza to 9%-owy spadek w ujęciu kwartalnym. Schodząc na poziom obecnych dzielnic administracyjnych na pozycji lidera pod względem wielkości oferty cały czas tkwi Podgórze, gdzie znaleźć można prawie 1,2 tys. mieszkań. Na drugiej pozycji już od ponad roku pozostają Dębniki, ponownie tylko nieznacznie ustępując liderowi. Trzecią pozycję obronił Prądnik Biały z ofertą blisko 1 000 mieszkań.


W badanym okresie obserwowano także odwrócenie trendu w zakresie liczby gotowych mieszkań. Tym razem ich nominalna liczba spadła. Niekoniecznie przekładało się to na spadek ich procentowego udziału w ofercie, gdyż w większości miejsc szybciej zmniejszała  się całkowita liczba mieszkań. 

 


Dzielnice, w których oferta deweloperska jest największa



Nazwa dzielnicy



Liczba mieszkań w ofercie



 



Nazwa dzielnicy



Liczba gotowych mieszkań w ofercie



Podgórze



ok. 1200



 



Podgórze



ok. 400



Dębniki



ok. 1100



 



Prądnik Biały



ok. 350



Prądnik Biały



ok. 1000



 



Grzegórzki



ok. 300



Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


REKLAMA

 

W analizowanym okresie po stronie popytowej podobnie jak w pierwszych trzech miesiącach br. największy udział stanowiły mieszkania gotowe. Tymczasem nie jest ich wcale najwięcej na rynku. Większy odsetek w całkowitej ofercie stanowią zarówno mieszkania, których termin realizacji przewidziano na 2013, jak i takie, których mają zostać skończone w 2014 r. Wraz z rosnącym czasem pozostałym do zakończenia inwestycji liczba  transakcji maleje. Świadczy to przewadze ukończonych lokali w walce o klienta.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA