DODAJ

Krakowskie nieruchomości drożeją

Kraków
Krakowskie nieruchomości drożeją
Kajtman
2014-07-10 11:01:45

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, warto rozważyć zakup mieszkania, bowiem na krakowskim rynku nieruchomości rosną ceny transakcyjne. Aktualnie kupujący płacą średnio 6 258 zł za metr kwadratowy. Popularnością cieszą się mieszkania o przeciętnym metrażu 50,8 mkw. Chętnie nabywamy lokale jednopokojowe.


 


Mieszkania coraz droższe


Ponownie wzrosły ceny transakcyjne. W porównaniu do przełomu 2013 i 2014 roku, średnie kwoty mkw. sprzedawanych mieszkań zwiększyły się o nieco ponad 700 zł za mkw. – Klienci kupują coraz droższe mieszkania, a średnia cena za metr kwadratowy wyniosła 6 258 zł. Podobną wartość nieruchomości osiągały ponad dwa lata temu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Popyt na rynku wtórnym kreuje między innymi program Mieszkanie dla Młodych, którego niskie limity cenowe nie pozwalają na zakup lokali od krakowskich deweloperów. – Kupujący w większości przypadków nie mogą liczyć na dopłaty z rządowego programu, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości z rynku wtórnego. Najczęściej są to mieszkania jednopokojowe. Średni metraż nabywanego lokalu wynosi 50,8 mkw. – zauważa Jańczuk.Oprocentowanie kredytów nadal niższe niż przed rokiem


Ze względu na podwyżki marż w bankach oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosło. Mimo to nadal jest niższe niż przed rokiem, chociaż różnica jest minimalna.

Aktualnie oprocentowanie wynosi 4,79% w przypadku posiadania minimalnego (5%) wkładu własnego. Co ciekawe w najbliższym czasie może ono zarówno rosnąć jak i spadać. Decydujące będą w tym względzie dwa elementy – zauważa Jarosław Sadowski, Expander.


 


Po pierwsze, dużo zależy od tego czy nadal będą rosły marże. Na szczęście wiele wskazuje na to, że banki już osiągnęły lub są bardzo blisko poziomu, który mogą uznać za atrakcyjny. Po drugie, na korzyść kredytobiorców mogłaby zadziałać ewentualna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo jej wprowadzenia nie wydaje się jednak bardzo duże – dodaje.


 


Obecnie, aby w Krakowie kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 18 774 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 869 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej – oblicza Sadowski. Kwota ta może być oczywiście niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program „Mieszkanie dla młodych”. To jednak przy założeniu, że uda się znaleźć atrakcyjny lokal spełniający warunki, co w Krakowie nie jest niestety łatwe.