Kraków: Największe i najnowocześniejsze archiwum w Polsce

Kraków: Największe i najnowocześniejsze archiwum w Polsce

REKLAMA
W Krakowie przy ulicy Rakowickiej trwa budowa najnowocześniejszego i największego archiwum w Polsce. Gmach ten będzie główną siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie.

Obecnie na placu budowy dobiegają końca prace konstrukcyjne. Powierzchnia użytkowa nowego gmachu wynosić będzie 14 tys. mkw. Siedziba archiwum składać się ma z dwóch budynków. Pierwszy z nich zajmie siedem kondygnacji nadziemnych oraz jedną podziemną, o wysokości 24 metrów, będzie pozbawiony okien i pomieści 70 kilometrów półek magazynowych. Drugi to pięciokondygnacyjny budynek biurowo-laboratoryjno-konferencyjny o wysokości 20 metrów.
W pierwszym głównym gmachu ze względu na przechowywane zbiory panować będzie stała temperatura – 15 stopni Celsjusza. W drugim budynku znajdować się będą powierzchnie biurowe usytuowane na dwóch kondygnacjach, sala konferencyjna na ponad 150 osób, czytelnia dla ponad 100 czytelników, repozytorium cyfrowe, w którym 200 mkw. zostanie przeznaczone dla elektronicznych kopii materiałów archiwalnych. W największej części zaprojektowano dużą pracownię konserwacji, w której to specjaliści zajmować się będą fotografiami, pieczęciami z wosku, papierem oraz pergaminami.  
Nowa siedziba Archiwum Narodowego ma zostać otwarta w 2020 roku. Znajdować się będą w nim archiwalne dokumenty od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, między innymi akty administracji państwowej, archiwa podworskie, cenne zbiory map i planów gruntowych, akta notariuszy, sądów i prokuratur.
Przeprowadzka do nowej siedziby będzie dużym wyzwaniem i skomplikowaną operacją logistyczną. Archiwalia do nowej placówki przewożone będą z zamku w Spytkowicach, z ulicy Siennej oraz z Wawelu. Archiwum Narodowe w Krakowie zgromadziło dotychczas milion siedemset tysięcy akt, które zajmują ponad 25 km półek.
REKLAMA
Archiwum Narodowe przechowuje najcenniejsze zbiory dotyczące historii Polski, od najstarszych z XII wieku po akta z 1795 roku.
Budowa nowoczesnej siedziby Archiwum Narodowego pochłonie 70 mln zł, a wraz ze specjalistycznym wyposażeniem kosztować będzie 110 mln zł. Jest to inwestycja finansowana z budżetu państwa.
Budynek wyposażony zostanie w specjalistyczne systemy przeciwpożarowy i zarządzania klimatem. Zastosowane w nim będą pale aktywne oraz głębinowe pompy ciepła służące do ogrzewania budynków.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA