Jak kupić mieszkanie tanio?

Jak kupić mieszkanie tanio?

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Szukając mieszkania, zwracasz uwagę przede wszystkim na jego metraż, lokalizację oraz cenę. O ile powierzchni i ułożenia danego lokalu nie zmienisz, o tyle na koszt nabycia nieruchomości oddziałuje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na obniżenie ceny. Poznaj je!
Cenę lokalu kształtuje przede wszystkim rynek, na którym funkcjonuje nieruchomość, oraz stan wyjściowy mieszkania. Nieruchomości z rynku pierwotnego mogą kosztować naprawdę dużo za mkw., np. jeśli znajdują się w modnej dzielnicy, ale mogą być też bardzo tanie w mniej popularnych rejonach. Pamiętaj jednak, że ich stan wymaga wykończenia, czyli dodatkowych nakładów finansowych. Inaczej jest w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Wiele z nich nadaje się do zamieszkania od zaraz lub wręcz przeciwnie – wymaga generalnego remontu, co również znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. 
W poszukiwaniach warto wykorzystać "kruczki", które pozwolą Ci odnaleźć najlepsze mieszkanie na rynku pierwotnym lub znegocjować cenę lokalu z rynku wtórnego. Pamiętaj jednak, aby podczas wyboru nie kierować się jedynie niską ceną. Łatwo możesz w ten sposób nabyć nieruchomość, którą trudno będzie Ci wykorzystać, zaaranżować czy wynająć. Za taką okazją mogą się także kryć "niespodzianki" wymagające inwestycji finansowych, np. wymiana instalacji – mówi Kuba Karliński z Magmillon.
Co warto wiedzieć?
Na parterze niedrogoMieszkania na parterze są z reguły mniej doświetlone naturalnym światłem słonecznym, dlatego ich cena jest zazwyczaj niższa w porównaniu do tych na wyższych piętrach. Panuje także przeświadczenie, że są mniej bezpieczne, gdyż z racji swej wysokości mogą być narażone na włamania. Lokale położone najbliżej gruntu są chłodniejsze niż te usytuowane wyżej, co może być wadą zimą, ale przynosi ulgę w gorące letnie dni. Warto także wspomnieć, że niskie położenie może być walorem dla osób starszych lub niepełnosprawnych. To także duże ułatwienie podczas wykończenia, remontu czy przy aranżacji. Do nisko położonego mieszkania łatwiej będzie dostarczyć materiały i meble. Część z nich jest wyposażona w ogródki lub tarasy, co wyróżnia je spośród mieszkań na pozostałych piętrach i potrafi być dodatkową atrakcją, dzięki której łatwiej będzie Ci wynająć lub odsprzedać nieruchomość.
Im większe, tym tańszeZasada ta obowiązuje w przeliczeniu na metr kwadratowy i dotyczy przede wszystkim rynku pierwotnego, choć potwierdza się niekiedy także w przypadku mieszkań używanych. W Polsce za duże mieszkanie przyjęło się uważać mieszkanie o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych. Oferenci są skłonni obniżyć ceny takich lokali, gdyż wychodzą z założenia, że większy metraż trudniej będzie im sprzedać. Warto wykorzystać ten argument w ewentualnych negocjacjach ze sprzedawcą – deweloperem lub osobą prywatną. Ceny za metr mieszkań o małej powierzchni są najczęściej dużo mniej korzystne niż w przypadku przestronnych lokali i mogą różnić się nawet o kilkanaście procent. 
REKLAMA
Aaaa…sprzedam szybkoPośpiech nie jest przyjacielem sprzedającego mieszkanie, ale może być korzystny z punktu widzenia nabywcy. Deweloper, który rozpoczyna sprzedaż lokali lub wyprzedaje ostatnie z nich, zazwyczaj oferuje je po niższej cenie. Na rynku wtórnym również jesteś w stanie znaleźć lokale w atrakcyjnych cenach, gdy oferent potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Taka transakcja może się opłacić, zazwyczaj wymaga jednak szybkiej decyzji.
Dalej znaczy taniejJeśli bliskość centrum nie jest dla Ciebie priorytetem, bo np. na co dzień pracujesz jako freelancer, zainteresuj się mieszkaniami położonymi nieco dalej od Śródmieścia. Ceny mieszkań pod Warszawą lub na jej obrzeżach startują już poniżej 6 tys. zł/mkw., a mieszkanie z dala od zgiełku miasta potrafi mieć sporo uroku. Oszczędzając na lokalu, jesteś w stanie zafundować sobie więcej jego udogodnień (np. garaż, komórka lokatorska, wyższy standard wykończenia). Zasada oszczędności na mieszkaniach oddalonych od centrum sprawdza się zarówno w przypadku lokali z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. 
Wyremontuj i zyskajMieszkania z rynku wtórnego, o niższym standardzie są dużo tańsze, co nikogo raczej nie dziwi. Największe różnice w cenie możesz zauważyć w przypadku lokali nadających się do generalnego remontu. Stanowią one wyzwanie, ale i pozwalają na urządzenie lokalu całkowicie indywidualnie, a więc w Twoim stylu. Bądź jednak czujny i przed zakupem sprawdź dokładnie stan całej posesji, instalacji i sąsiedztwo oraz przeanalizuj wysokość opłat związanych z użytkowaniem nieruchomości. 
Kupując mieszkanie, nie chcesz sprawić sobie kota w worku? Nie daj się zbić z tropu! Analizując czynniki takie jak stan, położenie w bloku, wielkość czy lokalizacja mieszkania, kieruj się zatem przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA