DODAJ

Jak uzyskać dopłaty z programu MdM?

Polska
Tomasz Matejuk
2017-11-14 12:41:03
W styczniu 2018 roku ruszy ostatni nabór wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych". Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc liczyć na dopłatę.

Uruchomiony w styczniu 2014 roku program "Mieszkanie dla Młodych" to następca "Rodziny na swoim". Pomoc państwa w zakupie własnego "M" polega przede wszystkim na dofinansowaniu wkładu własnego. Z pomocy mogą skorzystać rodziny oraz osoby samotne.

Ponadto, rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko, mogą dostać również pomoc na wcześniejszą spłatę części kredytu, a osoby, które rozpoczęły budowę własnego mieszkania (czyli np. domu jednorodzinnego) – mogą skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

2018 będzie ostatnim rokiem funkcjonowania programu. Wnioski o przyznanie finansowego wsparcia w ramach dostępnego limitu będzie można składać w okresie od 1 stycznia do 30 września 2018 roku. Limit finansowego wsparcia ustalono na 762 mln złotych.

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazane do BGK do dnia ogłoszenia informacji o osiągnięciu limitu rocznego.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?

Przede wszystkim, nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości) – innymi słowy, program "Mieszkanie dla Młodych" pomaga w zakupie pierwszego mieszkania w życia. Ten warunek nie dotyczy jednak osób czy rodzin z trojgiem dzieci.

Kolejny warunek to wiek do 35 lat – w przypadku małżeństw, liczy się wiek młodszego z małżonków. Ten wymóg również nie dotyczy osób lub rodzin z trojgiem dzieci.

Kredyt hipoteczny musi obejmować co najmniej 50 procent ceny mieszkania i być zaciągnięty na co najmniej 15 lat, a cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Ile dofinansowania można dostać?

Dopłaty udzielane są do 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej mieszkania (nie więc niż powierzchnia kupowanego mieszkania) lub 65 metrów kwadratowych w przypadku osób lub rodzin z trójką dzieci. 

Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10 proc. dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci, 15 proc. dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko, 20 proc. dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dzieci i 30 proc. dla osób i małżeństw wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego trzeba złożyć wraz z wnioskiem o kredyt w wybranym przez siebie banku (lub bankach), który przystąpił do programu. Do wniosku należy dołączyć kilka dodatkowych dokumentów (m.in. oświadczenia o nieposiadaniu na własność innego mieszkania lub spełnieniu innych warunków programu).

Po zweryfikowaniu dokumentów przez bank przyjmujący wniosek, dalsza procedura udzielania dofinansowania wkładu własnego odbywa się już w ramach współpracy pomiędzy bankiem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Listę banków, które przystąpiły do programu znajdziecie na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego.