Polska architektura doceniona! Dwa projekty w finale Baumit Life Challenge 2016

Polska architektura doceniona! Dwa projekty w finale Baumit Life Challenge 2016

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Rozstrzygnięcie konkursu Fasada Roku 2015 organizowanego przez firmę Baumit zakończyło eliminacje do międzynarodowej odsłony tych rozgrywek. Pierwsze wybory już za nami. Spośród 252 obiektów zgłoszonych do Life Challenge 2016 z 22 państw, jury wyłoniło 36 finalistów, którzy zmierzą się w ostatnim etapie konkursu o tytuł Europejskiej Fasady Roku. W gronie najlepszych elewacji Starego Kontynentu znalazły się dwa projekty z Polski!
Po raz pierwszy konkurs Baumit Life Challenge w Europie ogłoszono w 2014 roku, aby zaprezentować niezliczone możliwości kreacji, jakie oferuje projektowanie nawierzchni i konstrukcji elewacji. Duże zainteresowanie tą nagrodą na arenie międzynarodowej wśród architektów, inwestorów i wykonawców zachęciło organizatora do kontynuowania tego projektu.
252 kandydatów z 22 państwW konkursie na Europejską Fasadę Roku 2016 do oceny przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów – w tym arch. Piotra Kostki z Kostka & Kurka Architekci przedłożono dokładnie 252 obiekty z 22 państw. W grupie tych projektów znaleźli się zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po maksymalnie 4 inne realizacje w każdej kategorii z państw, w których swoje przedstawicielstwa ma firma Baumit. Oznacza to, że w gronie obiektów pretendujących do końcowego zwycięstwa na arenie międzynarodowej znalazło się 29 projektów z Polski. Pod koniec marca konkurs wszedł w decydującą fazę – jury ogłosiło listę 6 najlepszych elewacji w każdej z 6 kategorii. Dzień przed uroczystością projekty nominowane do finału zostaną poddane ponownej, osobistej ocenie gremium. 
Członkowie Komisji, wybierając najlepsze fasady, kierują się przede wszystkim pomysłowym wykorzystaniem materiałów Baumit. Szczególnie cenią te, na których zastosowano możliwie kreatywną strukturę powierzchni, nie zapominając przy tym o istotnej roli koloru w projekcie. Nagradzają elewacje stworzone z dużą fantazją i rzemieślniczą zręcznością. Realizacje, które najlepiej wpisały się w te kryteria spośród wszystkich obiektów zakwalifikowanych do Life Challenge, otrzymały przepustkę do ostatecznej rozgrywki, której finał odbędzie się już 2 czerwca w Madrycie. 
REKLAMA
– Bardzo cieszy nas fakt, że w wąskim gronie 36 najlepszych europejskich elewacji znalazło się również miejsce dla projektów znad Wisły. Pamiętajmy, że dla Polski to wciąż jeszcze czas odreagowania wieloletnich ograniczeń wynikających z wymogów socrealizmu. Przykład rodzimych projektów w finale Life Challenge pokazuje, że polskie obiekty również charakteryzuje nowoczesny i odważny design – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w polskim oddziale firmy Baumit.
Polska architektura w najlepszym wydaniu!W finale drugiej odsłony Life Challenge polską myśl architektoniczną reprezentować będą pracownie BECZAK/BECZAK/ARCHITEKCI oraz Iron Tower Investment. To stamtąd wyszły projekty, które wciąż mają szansę na tytuł Europejskiej Fasady Roku. Pierwszy z nich to nowoczesny SIO House w Konstancinie-Jeziornie, mierzący się w kategorii domów jednorodzinnych. Projekt okrzyknięty Fasadą Roku 2014 wyróżnia umiejętnie wykorzystane boniowanie tynku, przywołujące na myśl kamienną elewację. Drugim finalistą z Polski jest poznański wieżowiec Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu autorstwa architekta Piotra Z. Berełkowskiego. Elewacja 55-metrowego wieżowca inspirowana była układem tkanki mięśniowej, co ma podkreślać działalność medyczno-technologiczną prowadzoną w budynku. Za swoją oryginalność, silnie powiązaną z funkcją budynku, Nobel Tower został nagrodzony w konkursie firmy Baumit tytułem Fasada Roku 2014 w kategorii „budynek niemieszkalny”.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 2 czerwca 2016 r. podczas uroczystej gali Life Challenge Awards 2016 w Palacio de Cibeles – imponującym ratuszu w Madrycie.    
5 kategorii, jedna nagroda specjalnaLife Challenge 2016 odbywa się pod hasłem „Struktura spotyka projekt”. Stąd też w tym roku, oprócz rozstrzygnięcia w 5 podstawowych kategoriach: „Dom jednorodzinny”, „Budynek wielorodzinny”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek po renowacji”, przyznana zostanie nagroda specjalna „Structure enlightens Design” – dla obiektu o szczególnej strukturze elewacji. W każdym przypadku na zwycięzców czeka prestiżowy tytuł oraz 6.660 €. Główny zwycięzca otrzyma z kolei wygraną w wysokości 16.600 €. Liczby te nie są przypadkowe – 66% każdej elewacji można stworzyć za pomocą produktów firmy Baumit.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA