DODAJ

Przybywa nam miejsc na zakupy

Polska
Przybywa nam miejsc na
Kajtman
2012-11-15 18:00:11

Pomimo, iż coraz trudniej znaleźć rynki cierpiące na wyraźny głód nowoczesnej powierzchni handlowej, w polskich miastach wciąż powstają kolejne tego typu obiekty. Coraz większego znaczenia nabierają jednak projekty modernizacji zwykle połączonej z rozbudową dotychczasowych obiektów.Dane zbierane przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. wskazują, że uwzględniając planowane otwarcia nowych obiektów na koniec 2012 r. zasoby nowoczesnych powierzchni handlowo-usługowych będą wynosić ok. 10,6 mln mkw. Niemal trzy czwarte tych zasobów stanowią centra handlowe.W 2012 r. oddano już do użytku nowe obiekty w nie tylko w największych miastach takich jak Wrocław, Lublin i Gdynia, ale również w wielu mniejszych ośrodkach m.in. w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, czy Kędzierzynie-Koźlu.

Wybrane obiekty handlowe otwarte w 2012 r.MiastoNazwa obiektu (deweloper)Powierzchnia handlowa w tys. mkw.KielceKorona Kielce (Church Land Development)34Gorzów WielkopolskiNova Park (Caelum Development)32,4WrocławGaleria Sky Tower (LC Corp)25SzczecinOutlet Park (Echo Investment)23,3GdyniaGaleria Szperk (UBM, Immofinanz Group)23Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.  


W trakcie realizacji lub na zaawansowanym etapie planowania z terminem realizacji do końca 2014 r. znajduje się obecnie 1,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Jeśli projekty zostaną zrealizowane zgodnie z planem to w najbliższych dwóch latach moglibyśmy spodziewać się rocznej podaży na poziomie ponad 600 tys. mkw.Wśród trendów obserwowanych na rynku nieruchomości komercyjnych coraz widoczniejszy jest trend modernizacji i przebudowy centrów handlowych. Tego rodzaju działania zwykle skutkują wzmocnieniem wielkości oferty galerii handlowej. Szacuje się, iż mniej więcej co trzecie z działających centrów handlowych już zostało poddane modernizacji. W kolejny latach działania takie z pewnością obejmą kolejne obiekty, a ich liczba do końca 2014 r. może sięgnąć ok. 100.


 Emmerson S.A.