Szereg atrakcyjnych opcji najmu dla firm planujących ekspansję w Trójmieście

Szereg atrakcyjnych opcji najmu dla firm planujących ekspansję w Trójmieście

pomorskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Eksperci Jones Lang LaSalle podsumowali dane i trendy na trójmiejskim rynku nieruchomości biurowych po I kw. 2013 r. Oto najważniejsze wnioski z raportu:
 


  • Podaż: Trójmiasto jest obecnie czwartym największym rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Całkowite zasoby powierzchni biurowej w regionie wynoszą 409 000 mkw., z czego 31 600 mkw. zostało oddane do użytku w I kw. 2013. Główną lokalizacją dla projektów biurowych pozostaje Gdańsk (60% ogółu powierzchni w Trójmieście). 30% podaży przypada na Gdynię, a jedynie 10% na turystyczny w swoim charakterze Sopot.

    Aktualnie w Trójmieście w budowie znajduje się 80 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego większość – ponad 68 000 mkw. – powstaje w Gdańsku. Prawie 53 000 mkw. trafi na rynek do końca roku (61% tej powierzchni jest już zabezpieczone umowami przednajmu). Warto również wspomnieć, że w 2014 kolejne 63 000 mkw. zwiększy zasób nowoczesnych powierzchni biurowych w Trójmieście.


  • Popyt: W I kw. 2013 r. firmy wynajęły łącznie ponad 12 600 mkw., z czego ok. 7 000 mkw. przypadło na nowe umowy. Natomiast, umowy najmu przedłużyli m.in. Geoban (2 800 mkw., Łużycka Office Park), Acxiom Polska (1 600 mkw., Garnizon.biz) oraz First Data Global Service (1 200 mkw., Arkońska Business Park). Pozostałe większe umowy najmu zawarły takie firmy jak LPP (1 200 mkw., Artus Park, rozszerzenie kontraktu) oraz Allianz (1 000 mkw. Olivia Tower, nowa umowa).
     
     

  • Współczynnik powierzchni niewynajętej. Na koniec I kw. ponad 56 000 mkw. (13,7%) powierzchni biurowej w Trójmieście pozostawało bez najemców. Warto podkreślić, że ponad 10 obiektów oferuje dostępne moduły o wielkości 1 000 mkw., a 6 z nich – nawet powierzchnie powyżej 5 000 mkw. Tak szeroki wybór dostępnych opcji najmu jest szczególnie istotny dla najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, którzy – ze względu na specyfikę prowadzonej działalności – poszukują elastycznych powierzchni powyżej 1 000 mkw., które mogą „rosnąć” wraz z rozwojem organizacji. Biorąc pod uwagę utrzymującą się na wysokim poziomie aktywność deweloperów, można spodziewać się wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętych, w miarę oddawania do użytku nowych obiektów biurowych.

     

  • Czynsze: Na koniec I kw. bazowy koszt wynajmu powierzchni biurowej w Trójmieście oscylował w przedziale pomiędzy 12 a 14 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Czynsze efektywne są jednak niższe, w efekcie dodatkowych zachęt jakie deweloperzy oferują najemcom. Podsumowując, stawki najmu w Trójmieście są atrakcyjniejsze w porównaniu do największych rynków biurowych w Polsce. Eksperci Jones Lang LaSalle wskazują, że rynek biurowy w regionie pozostanie przyjazny dla najemców nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku.

Podsumowanie danych dotyczących rynku biurowego w Trójmieście

 


Statystyki



1 kw. 2013



Zmiana rok do roku



Trend 2013



Popyt brutto * (mkw.)



12 600



-20 500


wzrost

Popyt netto (mkw.)



7 000



-26 100


bez zmian

Powierzchnia niewynajęta (mkw.)



56 100



+31 700


wzrost

Współczynnik powierzchni niewynajętej (%)



13,7



+6,7p.p


wzrost

Powierzchnia oddana do użytku (mkw.)



31 600



+31 600


wzrost

Powierzchnia w budowie (mkw.)



80 800



-14 500


bez zmian

Czynsze bazowe (€ / mkw. / m-c)



12-14



0%


wzrost
REKLAMA

 

* Popyt brutto=popyt netto wraz z przedłużeniami umów

Źródło: Jones Lang LaSalle

 

Magdalena Reńska, Dyrektor Trójmiejskiego Oddziału, Jones Lang LaSalle: „Trójmiejski rynek biurowy goni wrocławski pod względem dostępności zasobów biurowych. Biurowce trójmiejskie są nowoczesne, a wskaźnik powierzchni niewynajętych atrakcyjny dla najemców  rozważających utworzenie swojej siedziby właśnie w Trójmieście. W zeszłym roku obserwowaliśmy trend wchodzenia na rynek nowych graczy i przewidujemy, że podobny poziom zainteresowania utrzyma się także w roku 2013. Szczególną rolę pełni tu sektor nowoczesnych usług dla biznesu, którego przedstawiciele zaczynają stanowić kluczową grupę najemców w aglomeracji. Warto pamiętać, że początki tej branży obserwowaliśmy w Trójmieście już kilkanaście lat temu, ze szczególnie dynamicznym rozwojem notowanym od roku 2007. To oznacza, że pięcioletnie umowy najmu dobiegają końca, zwiększa się pula transakcji renegocjacji i relokacji, a obecni wynajmujący rywalizują o utrzymanie swoich najemców z właścicielami nowo oddawanych obiektów. Sytuacja na rynku robi się coraz bardziej złożona i ciekawa dla obu stron, zarówno najemców jak i wynajmujących”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA