DODAJ

Rynek najmu - w tym roku wrzesień nie był taki straszny

Rynek najmu - w
Emmerson
2011-10-26 16:54:28

Zgodnie z ogólnie panującą opinią najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia przypada na pierwsza połowę wakacji - końcówkę czerwca oraz lipiec.

Z kolei najtrudniej znaleźć wolne mieszkanie w sierpniu, a przede wszystkim we wrześniu, kiedy to żacy zaczynają rozglądać się za miejscem na zbliżający się rok akademicki. W tym czasie również czynsze osiągają przeważnie najwyższe poziomy.Z drugiej strony ostatni kwartał roku stanowi zazwyczaj swoisty okres „posuchy”, kiedy to realizowanych jest niewiele transakcji, a stawki osiągają najniższe wartości. Takie silne sezonowe zmiany sytuacji wynikają ze zmieniającego się zapotrzebowania na mieszkania zgłaszanego przez studentów, co jest związane z końcem, a następnie początkiem roku akademickiego. Tyle teoria, a jak wygląda rzeczywistość?Poniżej przedstawiono zestawienie dotyczące transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zawartych we wrześniu bieżącego roku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.Co ciekawe, jeżeli chodzi o same stawki najmu, to dane wydają się nie do końca potwierdzać opisaną wcześniej hipotezę. W ubiegłym miesiącu w porównaniu do sierpnia spadły średnie ceny najmu we Wrocławiu, a w Krakowie nieznacznie zwiększyła się tylko przeciętna stawka transakcyjna. Jedynie w Warszawie najem mieszkania we wrześniu był wyraźnie droższy niż miesiąc wcześniej. Warto też zwrócić uwagę na relatywnie małe różnice pomiędzy cenami wyjściowymi, a ich ostatecznym poziomem. Najwyższe obniżki udało się wynegocjować w Warszawie.


 Charakterystyka transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu,  Wrzesień 2011 r.(Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A na podst. danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.)Jeśli chodzi o najpopularniejsze rejony, to we wrześniu największym wzięciem w stolicy cieszyły się lokale mieszkalne zlokalizowane na Woli. W gronie innych popularnych obszarów Warszawy należy ponadto wymienić Ochotę oraz standardowo Mokotów, które bardzo często wskazywane są przez osoby poszukujące mieszkania. Najemców po mimo wyższych stawek przyciągają również lokale wynajmowane w Śródmieściu. W Krakowie w ciągu minionego miesiąca miejsce Dębników zajęło Podgórze. Oprócz tych dwóch rejonów należy również wspomnieć o Krowodrzy, która również często jest wybierana przez osoby zainteresowane najmem lokalu mieszkalnego. Z kolei we Wrocławiu już od dawna zdecydowany prym wiodą Krzyki.


 


Emmerson S.A.