Minister Boni: Nie będzie ustawy metropolitalnej dla Śląska

Minister Boni: Nie będzie ustawy metropolitalnej dla Śląska

śląskie
graviteo
REKLAMA

Jednak nie będzie ustawy metropolitalnej. Taką informację podał podczas posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich w Karpaczu w dniach 8 i 9 marzec 2012 r. minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni.

Aktualizacja 13 marzec 2012r
.

Minister stwierdził iż ,,Nie będzie ustawy metropolitalnej dla Śląska. Nie ma sensu tworzenie jej dla jednego regionu w kraju".


Czy to oznacza, że temat metropolii śląsko-zagłębiowskiej umarł? Możemy mieć nadzieję, że jednak nie gdyż teraz będą się toczyły rozmowy w sprawie projektu ustawy dla całego kraju.


__________________________________________________________________________________________________

Jak skutecznie pozyskiwać inwestorów, zarządzać komunikacją miejską, siecią dróg itp. w całym województwie śląskim? Poczekać na wejście w życie ustawy metropolitalnej.


Jej uchwalenie byłoby sposobem do spójnego zarządzania strategicznego  w kontekście ustawy obszaru metropolitalnego. W praktyce chodzi o spójne zarządzanie komunikacja miejską (np. karta Śląska), planowania i zagospodarowania przestrzennego, organizację i zarządzanie siecią dróg czy ochrony środowiska, zapatrzenie mieszkańców w gaz, energie elektryczną, wodę czy też kanalizację. Ponadto metropolia może ułatwić pozyskiwanie inwestorów czy promocję całego obszaru. Jednakże te zadanie powiatu, które związane są z obsługą mieszkańców pozostałyby w zakresie poszczególnych miastach.

W skład Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej miałyby wejść: Bytom, Chorzów, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. Inne miasta, które są na prawach powiatu, mogłyby przystąpić do metropolii dobrowolnie, powierzając jej realizację części zadań wraz ze środkami na ten cel.
Powstanie metropolii może do złudzenia przypominać powstanie Unii Europejskiej. Liczba urzędników będzie zdecydowanie mniejsza i nie będzie gwarancji na dożywotnią, europejską emeryturę dla pracowników administracji.

Obecnie powstały cztery projekty ustaw tzw. metropolitalnych:

REKLAMA


,,1. Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym przygotowany przez posłów PO ze Śląska, przedłożony wiceministrowi MSWiA W.Karpińskiemu 12 października 2011 roku. Zakłada on stworzenie poza powiatem grodzkim i ziemskim - powiatu metropolitalnego. Zamysłem projektodawców jest powołanie kolejnej jednostki samorządu terytorialnego. Władzami powiatu miałaby być rada metropolitalna (9 radnych wybieranych w wyborach bezpośrednich) oraz zarząd powiatu metropolitalnego (wybierany przez radę w liczbie 3 osób). Dochody miałby stanowić dochód z podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 10,25% osób zamieszkałych na terenie powiatu oraz 1,4% wpływu z podatku dochodowego od osób prawnych zamieszkałych na terenie powiatu. Zadania nowej jednostki miałyby sprowadzać się do przyjmowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacji i wykonywania transportu zbiorowego, uchwalania i realizacji programów ochrony środowiska i bezpieczeństwa publicznego.


2. Prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w pracach samorządu terytorialnego. Projekt zakłada w zasadniczej części nowe formy zaangażowania mieszkańców w działalność samorządu terytorialnego poprzez inicjatywy uchwałodawcze, debaty publiczne itd., wprowadza jednak także możliwość współpracy jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, co obecnie nie jest możliwe, a mogłoby być wykorzystane przez jednostki samorządu terytorialnego w obszarach metropolitalnych.


3. Projekt ustawy o polityce miejskiej oraz o współpracy jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie przygotowany 20 lipca 2008 roku w ramach prac MSWiA. Projekt zakłada rozwiązanie problemu współpracy jednostek w ramach obszarów metropolitalnych poprzez wprowadzenie nowych form współpracy - zespołu metropolitalnego na zasadach dobrowolności.


4. Projekt ustawy o rozwoju miast, centrach rozwoju regionalnego i obszarach metropolitalnych przygotowany z inicjatywy Ministra MSWiA G. Schetyny przez zespół prawników śląskich z 2008 roku. Był to pierwotny projekt powstały z inicjatywy posłów śląskich, który zakładał możliwość utworzenia powiatu metropolitalnego."


Pierwotnie obszary, które mogły ubiegać się o miano metropolii musiały posiadać co najmniej 1 mln. mieszkańców co powodowałoby powstanie 7 obszarów metropolitalnych:  aglomeracja warszawska, łódzka, wrocławska, krakowska, poznańska, śląska oraz Trójmiasto.

--------------------------
Obszar metropolitalny - zgodnie z definicją panów T. Markowski i T. Marszał jest to spójny funkcjonalnie wielkomiejski układ wielu jednostek osadniczych oraz terenów o wysokim stopniu zurbanizowania, którego główną cechą jest występowanie funkcji metropolitalnych, a także powiązań funkcjonalnych i ekonomicznych. Obszar metropolitalny obejmuje strefę o znacznym bezpośrednim zasięgu stałego oddziaływania oraz tereny potencjalnych możliwości rozwojowych.

źródło: http://www.wyrowinski.pl/KG

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA