Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej zakończona

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej zakończona

śląskie
graviteo
REKLAMA
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej przeszły do historii. Prezydent Mirosław Lenk już zapowiedział, że wydarzenie na stałe zagości w miejskim kalendarzu. Drugi dzień targów zakończył występ kabaretu NOWAKI, w sobotę odbyło się także losowanie nagród ufundowanych przez wystawców.
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej odbywały się w Raciborzu w dniach 13-14 czerwca br., na terenie Areny RAFAKO.
 
- Miasto Racibórz w ramach MTEO zapewniało wszystkim wystawcom bardzo profesjonalne, w pełni wyposażone stoiska wystawiennicze oraz bezpłatny udział w targach. Cieszy nas, że tak wiele firm skorzystało z naszej oferty; otrzymaliśmy więcej zgłoszeń niż było wolnych miejsc. Również powierzchnie zewnętrzne zostały wypełnione - powiedziała Magdalena Czech-Majer, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta Racibórz.
- Organizacja wydarzenia wymagała bardzo dużego nakładu pracy. Targi zostały zorganizowane przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Przekraczamy Granice - dodała.
W raciborskich targach wzięło udział ponad 60 przedsiębiorstw. Jednym z nich była firma Eko-Okna.
- Oferujemy okna PCV i drzwi na profilach Aluplast. Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, zwiedzający zatrzymują się, pytają o naszą ofertę, interesują się naszymi produktami - powiedziała Emilia Beska z firmy Eko-Okna.
- Jesteśmy producentem płaskich kolektorów słonecznych, oferujemy kompletne instalacje solarne, zajmujemy się również wykonawstwem instalacji fotowoltaicznych. To teraźniejszość, przyszłość i konieczność. Obecnie dostępna jest bardzo dobra i bogata oferta dofinansowań, warto z nich skorzystać i zainwestować. W nowym budynku to oczywistość, ale warto również pomyśleć o ekologicznych instalacjach w starszych obiektach. Jak szybko zwracają się takie instalacje? Wszystko zależy od liczby osób w rodzinie, zużycia prądu, ciepłej wody. Przy obecnych programach dofinansowań instalacja solarna spłaca się nawet w dwa lata. Po tym czasie mamy już ciepłą wodę za darmo - podkreślała Aleksandra Gargulińska, reprezentująca innego wystawcę, firmę Energetyka Solarna ENSOL. - Myślę, że dzięki targom w świadomości raciborzan już zaistniała energia solarna i oferta naszej firmy - dodała A. Gargulińska.
- Oferujemy automatyczne kotły węglowe, które mogą być wykorzystywane przy korzystaniu z programów ekologicznych. Kupując taki kocioł, możemy korzystać z naszego, polskiego bogactwa, jakim jest węgiel. Spalanie w takim piecu jest znacznie czystsze niż w starych kotłach. Widać to doskonale w czasie obserwowania wylotu spalin z komina. Zwiedzający pytają, korzystają z porad i informacji, jesteśmy bardzo zadowoleni - mówił z kolei Krzysztof Budzyn, specjalista ds. sprzedaży w firmie Formako S.C.
- Prezentowaliśmy w Raciborzu nasze wyroby, m.in. kocioł do spalania peletu. Jesteśmy w fazie opracowania urządzenia do automatycznego czyszczenia kotła, jest ono na razie na etapie prób, ale do przyszłego roku (i kolejnych targów) myślę, że będzie gotowe. Było co oglądać, wystawcy pokazali nowe i interesuje produkty. Ci, którzy nie byli na targach mogą jedynie żałować - zapewnia Ryszard Wojciechowski z Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego Ryszard Wojciechowski.
Podczas targów odbyły się seminaria informacyjne. Jednym z prelegentów był Robert Maczionsek, przedstawiciel firmy Emiter Sp. z o.o., który przedstawiał praktyczne zastosowaniu automatyki domowej w kontekście energooszczędnych rozwiązań.
- W jednym systemie można zawrzeć możliwość sterowania wszystkimi instalacjami w naszym domu: alarmową, oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją, a także roletami. Taka automatyka może poprawić m.in. komfort wstawania - budzimy się rano i automatycznie podnoszą się wszystkie rolety, włącza się nasza ulubiona muzyka. Z kolei, kiedy nie ma nas w domu, system obniża temperaturę, a przed powrotem do domu zaczyna ją podnosić. Na tym nie koniec, wieczorem system utrzyma w salonie przyjemną, ciut wyższą temperaturę, zaś nocą ją obniży. Po zmierzchu, system zamyka rolety, włącza oświetlenie ogrodu i posesji etc. Automatyka ma nam ułatwić życie: poprawić jego jakość, przynieść oszczędności - podkreślał R. Maczionsek.
Do Areny RAFAKO przychodziły całe rodziny. - Szukamy systemu ogrzewania dachowego, czyli solarów. Mamy swój domek, na razie ogrzewany węglem, planujemy jednak wyeliminować przynajmniej część tego paliwa. Chcemy być ekonomiczniejsi i bardziej ekologiczni - powiedzieli Barbara i Marian Smojedni.
REKLAMA
- Jesteśmy zadowoleni z udziału w targach, byliśmy zainteresowani kotłami centralnego ogrzewania, roletami do okien dachowych oraz solarami. Umówiliśmy się z przedstawicielem Viessmanna na spotkanie już w naszym domu. Przyjadą za darmo i doradzą, zrobią projekt -  mówił Witold Benda z Raciborza.
W sobotę, specjalnie z okazji MTEO do Raciborza przyjechał także Cezary Orzech, znany i lubiany prezenter pogody Polskiego Radia Katowice, związany również z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Katowicach-Pyrzowicach.
- Na lotniskach powstających na świecie montuje się instalacje solarne, głównie w krajach arabskich. Co ciekawe, państwa te nie narzekają na brak paliwa, a jednak starają się dbać o ochronę środowiska. Obecnie trwają też prace nad stworzeniem paliwa lotniczego z gazu, prym wiedzie Katar, który po Rosji i Stanach Zjednoczonych ma największe złoża gazu. Nawet jeden z największych samolotów pasażerskich świata, Airbus 380, odbywa testowe loty na tym paliwie - mówił Cezary Orzech.
- Targi na pewno wejdą do kalendarza imprez organizowanych cyklicznie w naszym mieście. Pierwsza edycja była z pewnością jedną z największych imprez OZE w naszym kraju. Myślę, że udało nam się pokazać, że ekologia jest naszym znakiem rozpoznawczym, że nie jest tylko elementem naszego logo, ale rzeczywistością - mówił prezydent Raciborza, Mirosław Lenk.
Na zakończenie targów wystąpił kabaret NOWAKI, tuż po występie odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez wystawców.
Przypomnijmy, że MTEO zainaugurowane zostały 13 czerwca (w piątek). W uroczystym rozpoczęciu wydarzenia wziął udział m.in. Adam Zdziebło, Wiceminister Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury. A. Zdziebło podkreślał, że raciborskie targi są rezultatem działań podjętych przed laty przez władze miasta. - To jest konsekwentna, realizowana krok po kroku mądra polityka. Dzisiaj zbieracie owoce tego, co zasialiście 8-10 lat temu - powiedział w piątek wiceminister.
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej zostały zorganizowane przez Miasto Racibórz we współpracy z czeską Opawą. - Odnawialne źródła energii są wszechobecnym trendem. Gdybyśmy nie interesowali się tym tematem, popełnilibyśmy wielki błąd - mówił z kolei Zdenek Jirasek, prezydent Opawy, miasta partnerskiego Raciborza. 
Halę wystawienniczą odwiedził m.in. prof. Jerzy Buzek. - W Raciborzu ,,zielona energia" rozwija się najlepiej w tej części Polski, może i nawet w tej części Europy. Chciałem pogratulować, bo macie tutaj sporo targów, spotkań, forów na temat energetyki odnawialnej - powiedział premier.
Patronat Honorowy nad Targami sprawowali: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej towarzyszyły VII Forum Przemysłu Energetyki Solarnej i Biomasy. Forum zorganizował Instytut Energetyki Odnawialnej  we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą.
W ramach Forum odbyła się II Międzynarodowa Gala wręczenia nagród ,,Filar Ziemi Raciborskiej".
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA