Rozbudowa słynnego Targowiska Miejskiego w Żarkach

Rozbudowa słynnego Targowiska Miejskiego w Żarkach

śląskie
graviteo
REKLAMA

Dziesięć firm rywalizowało w przetargu na rozbudowę targowiska miejskiego w Żarkach. Została wybrana oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych Myszków z siedzibą w Żarkach z ceną brutto: 1 481 072,14 zł.

W maju zostanie podpisana umowa z wykonawcą, a po tym zostanie przekazany plac budowy wykonawcy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania ,,Mój rynek".


W ramach działania zostaną wykonane następujące prace:


  • utwardzenie powierzchni dróg dojazdowo-manewrowych i budowa chodników na terenie targowiska z uzupełnieniem istniejącego oświetlenia i odwodnienia;

  • utwardzenie nawierzchni i zorganizowanie stanowisk parkingowym na istniejącym placu parkingowym pod brzozami, w efekcie powstanie około 180 miejsc parkingowych, w tym 4 stanowiska dla inwalidów;

  • poprawę warunków sprzedaży na placu targowym, na którym prowadzony jest obrót zwierzętami, w tym utwardzenie placu, oświetlenie, przyłącze, ale i zapewnienie dostępu do bieżącej wody przeznaczonej do napojenia gromadzonych zwierząt, wydzielenie miejsca przeznaczonego do izolacji zwierząt agresywnych lub chorych z miejsc dla poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich, remont rampy do wyładunku zwierząt, prace kanalizacyjne, odpływ wody deszczowej, montaż barier, ogrodzenie;

  • wydzielenie sekcji i zorganizowanie rolnikom stanowisk sprzedaży płodów rolnych z samochodu;

  • przebudowa szaletu z wydzieleniem obowiązujących na targowisku pomieszczeń sanitarnohigienicznych (wc męskie i damskie, wc dla niepełnosprawnych  i  przewijak,  sanitariat dla pracowników art. spożywczych, pomieszczenie do mycia pojemników spożywczych, zaopatrzenie pomieszczeń w niezbędną armaturę sanitarno-wodociągową, wentylacja i oświetlenie pomieszczeń, ocieplenie i elewacja ścian zewnętrznych).

Inwestycja ma na celu poprawić warunki sanitarne, bezpieczeństwo i komfort obsługi. Największe targowisko w północnej części województwa śląskiego zyska jeszcze lepszy wizerunek - mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. 

 

REKLAMA

Wszystko zaczęło się cztery wieki temu, kiedy król Zygmunt August pozwolił gospodarzom Żarek urządzać trzy jarmarki w ciągu roku: na św. Stanisława, na Nawiedzenie Matki Boskiej i na Św. Andrzeja. Tyle mówią źródła historyczne. Dziś najstarsi ludzie pamiętają jedynie jarmarki na św. Stanisława. Trwały cały majowy tydzień, a sprzedawano na nich wyłącznie konie i owce. Już na dwa tygodnie przed jarmarkiem zjeżdżała szlachta z całej Polski, panowie, kupcy, handlarze. Przybywali goście z zagranicy, nawet z Włoch. Wynajmowali mieszkania i chlewy. I choć różne władze próbowały zmieniać miejsce albo dzień handlowania, to tradycja pozostała. Kiedyś targ istniał na placu Starego Rynku przed kościołem parafialnym, po wojnie targowisko przeniesiono na plac przy stodołach.

 

źródło: UM Żarki

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA