Nowa zabudowa warszawskiego Muranowa aktywizuje życie miejskie

Nowa zabudowa warszawskiego Muranowa aktywizuje życie miejskie

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rewitalizowane, historyczne obiekty i powstające na Muranowie nowe budynki mają wspólną cechę. W ich obrębie tworzy się aktywna przestrzeń miejska.

 

Granice, położonego w sercu miasta, warszawskiego Muranowa wyznacza od południa Aleja Solidarności, ul. Okopowa od zachodu, na północy wytyczają ją tory kolejowe, a od wschodu ulice Bonifraterska i Miodowa. To jeden z rejonów Warszawy, który został zrujnowany podczas wojny. Mimo to zachowały się tu nieliczne zabytkowe i historyczne obiekty, które są obecnie odnawiane. Na terenie Muranowa powstają też nowe, przyciągające uwagę projekty. Wiele z nich pełni również dodatkową funkcję, stymulującą życie miejskie.

 

Na krótkiej liście muranowskich zabytków znajduje się fontanna z 1866 roku, projektu Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego z odlanymi w żeliwie rzeźbami Leonarda Marconiego. Stoi na skwerze przed kinem Muranów. Fontanna cieszy oko, bo przeszła niedawno gruntowną renowację. Składa się z ośmiobocznego, pięciostopniowego cokołu i kolistego, płytkiego kamiennego basenu o zaokrąglonych brzegach oraz żeliwnej fontanny złożonej z podstawy, kielicha i dekoracji figuralnej. Na górze znajdują się trzy figury chłopców trzymających w dłoniach: wiosło, trójząb oraz rybę. Pierwotnie fontanna stała na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, gdzie dzisiaj jest pomnik Adama Mickiewicza, na okres 1906-1947 została przeniesiona na plac Bankowy, a od 1951 roku zajmuje obecne miejsce.  

 

Teatry i dziedzińce

Tuż obok, przy placu Bankowym 1 został odrestaurowany niedawno budynek, którego historia sięga XVIII wieku. Dawną pierzeję placu Bankowego zaprojektował Antonio Corazzi w 1826 roku. Budynki, które obecnie się na nim znajdują nawiązują do ówczesnej architektury, ponieważ historyczne zabudowania zostały zdewastowane w czasie wojny. Do 1997 roku w budynku przy placu Bankowym 1 funkcjonował Hotel Saski. Teraz to okazały biurowiec, oferujący 4.000 m kw. powierzchni biurowej. Nad ostatnim piętrem dobudowane zostały mansardy, a od strony Teatru Capitol powstało nowe skrzydło budynku. Nie tylko frontowa elewacja wróciła do dawnej formy. We wnętrzu odrestaurowane zostały elementy zdobnicze pochodzące z lat czterdziestych XX wieku.

 

Na uwagę zasługuje tu dziedziniec, który stał się częścią przestrzeni publicznej. Pomysłodawcą jego oryginalnej aranżacji jest Allan Starski, znany polski scenograf filmowy i teatralny oraz absolwent Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, laureat Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Dziedziniec stał się swoistego rodzaju zaułkiem miejskim, sprzyjającym aktywizacji życia społecznego w tej okolicy. Podobnie z resztą jak znajdujący się opodal Teatr Kamienica, mieszczący się w wyremontowanym budynku przy ul. Solidarności 93 (dawna Leszno 13), a którego początki sięgają 1910 roku. Kamienica nie jest zabytkiem, ale została odrestaurowana pod okiem konserwatora zabytków, aby w jak największym stopniu mógł zostać odtworzony jej dawny, secesyjny charakter.

 

W innej części warszawskiego Muranowa, pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto dobiega końca modernizacja i rozbudowa kompleksu biurowego Dzielna 60 złożonego z 5 budynków, w których znajduje się 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Podwalinami obecnie rewitalizowanych budynków są zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego. Budynki o ciekawym, industrialnym charakterze kryją w swoich wnętrzach biura loftowe, wysokie do 4,60 m. Zachowane zostały tu elementy konstrukcyjne dawnych obiektów przemysłowych, m.in.: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli.

REKLAMA

Z rozmachem zaplanowana została aranżacja wewnętrznego, zielonego dziedzińca i traktu głównego, które pokryte będą granitową posadzką. – Znajdą się na nim miejsca do wypoczynku, szklana pergola i balustrada oraz restauracja z ogródkiem kawiarnianym. Szklana będzie również elewacja budynku głównego i panoramiczna winda, które także wpłyną na estetykę tej strefy. Będzie to miejsce spotkań i relaksu. Części wspólne na terenie kompleksu zostały tak zaaranżowane, aby Dzielna 60 stała się miejscem, które tętni życiem – informuje Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development.

 

Interesujące projekty mieszkaniowe

Za rokiem, na skrzyżowaniu Dzielnej i Pawiej powstaje z kolei luksusowy apartamentowiec o oryginalnej, zaokrąglonej bryle. Budynek stanął w miejscu dawnej fabryki mebli Kamlera. Aby podkreślić znaczenie miejsca inwestor postanowił umieścić tablice pamiątkową upamiętniającą kwaterę Dowództwa Armii Krajowej, działającą w nie istniejącym już budynku w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

 

Oferujące ciekawe rozwiązania architektoniczne, nowe budynki apartamentowe wyrosły także przy ulicy Inflanckiej i Stawki. Projekt, który został zrealizowany przy ul. Pokornej zawdzięcza zaś swoją nazwę barokowemu pałacykowi Murano, który był w tym miejscu wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku przez Wenecjanina, architekta królewskiego Józefa Bellottiego.

 

Przy Alei Jana Pawła II działa również nie tak dawno zmodernizowany usługowo-handlowy Pasaż Muranów, który składa się z trzech sąsiadujących budynków, które w sumie oferują 8,5 tys. m kw. powierzchni, na której ulokowane są różnego rodzaju placówki usługowe i handlowe. Obiekt od dawna służy mieszkańcom miasta. Jest to miejsce, w którym mieściły się pierwsze po wojnie w Warszawie Pawilony Rzemieślnicze o stałej lokalizacji. Od 1989 roku rozszerzyły swój zakres o działalność handlową.

 

Nowoczesne rozwiązania

U zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej zostały z kolei oddane w minionym roku dwa pierwsze budynki reprezentacyjnego kompleksu biurowego Gdański Business Center. Obiekt dostarczy 47 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, ale posłuży także przy okazji wszystkim mieszkańcom miasta. Otoczenie kompleksu, usytuowanego tuż obok stacji metra Dworzec Gdański, zostało starannie zaprojektowane, tak aby rozwijać przestrzeń miejską tej części dzielnicy. Została tam stworzona publiczna strefa relaksu, wypełniona zielenią i małą architekturą, a dodatkowo pomiędzy jednym z biurowców a wejściem do stacji metra zbudowane zostały schody, które pozwalają znacznie skrócić czas dojścia do metra.


Jesienią ubiegłego roku oficjalnie otwarte zostało także Muzeum Historii Żydów Polskich, znajdujące się na skwerze pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką, Lewartowskiego i Zamenhofa. Na uwagę zasługuje tu ciekawy projekt aranżacji stworzony przez wybitnych architektów. Bryłę budynku rozcinają niemal na całej wysokości dwie falujące ściany, wyznaczające na wschodniej elewacji wejście główne. Miejsce, w którym usytuowane jest muzeum stwarza dodatkowo możliwość organizowania plenerowych koncertów oraz imprez okolicznościowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA