Będzie większa współpraca rad osiedli z miastem? Tego oczekują mieszkańcyfot. investphoto.pl

Będzie większa współpraca rad osiedli z miastem? Tego oczekują mieszkańcy

Wrocław
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Radni skupieni wokół Wrocławskiego Forum Osiedlowego chcą, by prezydent wydał rozporządzenie obligujące urzędników do konsultowania kształtu inwestycji z odpowiednią radą osiedla. – Zamieszkując na danym terenie, jesteśmy zdecydowanie bliżej codziennych trosk i problemów mieszkańców – apelują.
Wniosek na ręce prezydenta złożył 13 listopada prezes zarządu WFO, Michał Kwiatkowski. Wydane zarządzenie ma regulować kwestię konsultowania z Radami Osiedli infrastrukturalnych inwestycji miejskich na terenie danej jednostki pomocniczej gminy. Jak czytamy w piśmie, jednym z podstawowych zadań statutowych osiedla jest jego współdziałanie z miastem. Realizacja tego postanowienia zapewnia korzyści obu stronom.
Jako radni osiedlowi możemy pomóc w planowaniu działań czy inwestycji w sposób jak najbardziej zbieżny z oczekiwaniami mieszkańców. Zamieszkując na danym terenie, jesteśmy zdecydowanie bliżej ich codziennych trosk i problemów, a funkcjonując w danej społeczności, znamy także dominujące poglądy i pomysły na rozwiązanie konkretnych przypadków – uważają pomysłodawcy wniosku.
W ich opinii połączenie fachowej wiedzy urzędników z pojęciem radnych o swojej okolicy umożliwiłoby wprowadzania optymalnych rozwiązań. Podkreślają też, że lepsza komunikacja ograniczy zaskoczenie mieszkańców wprowadzanymi rozwiązaniami, a w przypadku ich sprzeciwu – pozwoli wprowadzić zmiany w projektach bądź wytłumaczyć protestującym przyczyny takiej formy inwestycji.
Taka koordynacja prac pozwalałaby również minimalizować ryzyko negatywnego odbioru społecznego czy wręcz protestów wobec wprowadzanych zmian – uważają radni.
FB

Współpraca możliwa dzięki zbudowanym relacjom

REKLAMA
Autorzy wniosku twierdzą, że w przypadku wielu rad osiedli współpraca z urzędnikami już teraz jest odpowiednia. Ich zdaniem wynika to z wypracowanych przez lata schematów współdziałania i jest dowodem, że dialog jest możliwy.
Z drugiej strony nie jest to efekt uregulowań prawnych, a raczej dobrych kontaktów radnych z urzędnikami, wyjątkowego uporu w egzekwowaniu swych statutowych uprawnień, a czasami wręcz czujności pozwalającej wypatrzeć w gąszczu przetargów inwestycję, która ma mieć miejsce na terenie danego osiedla – wyjaśniają.
Dodają, że może to działać deprymująco na radnych, którzy nie zdążyli jeszcze zbudować sobie odpowiednich relacji z przedstawicielami magistratu. Z tego względu przedstawiciele Wrocławskiego Forum Obywatelskiego zwracają się do prezydenta o wydanie rozporządzenia obligującego urzędników do konsultacji z odpowiednią RO inwestycji infrastrukturalnych. Jako przykłady podają przebudowy układów drogowych, ciągów pieszych, wyznaczanie tras rowerowych, określanie sposobów parkowania i organizacji zieleni.
Współpraca taka winna przebiegać dwuetapowo: na początkowym poziomie koncepcyjnym oraz na etapie finalizowania prac projektowych (jednak nadal w momencie umożliwiającym jeszcze wprowadzenie zawnioskowanych przez osiedle zmian) – tłumaczą radni.
Podkreślają swoje zadowolenie z wydanego przez prezydenta zarządzenia w sprawie uczestnictwa przedstawicieli osiedli w pracach komisji odbiorowych. Ich zdaniem to znak, że wprowadzenie rozwiązania, o które wnioskują, jest możliwe.
 – Wierzymy, że zmiany te przyniosą korzyści i osiedlom, i miastu – a przede wszystkim mieszkańcom.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA