Deweloperzy ''rzutem na taśmę'' chcą zdążyć przed końcem Rodziny na Swoim

Deweloperzy ''rzutem na taśmę'' chcą zdążyć przed końcem Rodziny na Swoim

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Na niewiele ponad miesiąc przed końcem rządowego programu dopłat Rodzina na Swoim deweloperzy chcą jeszcze "złapać" na niego klientów. Jedni wystawiają na sprzedaż inwestycje, w których wszystkie mieszkania mieszczą się w limitach, z kolei inni proponują autorskie modyfikacje programu. Za pół roku w życie ma wejść następca RnS, czyli Mieszkanie dla Młodych. Już teraz wiadomo, że będzie on zdecydowanie mniej korzystny dla klientów.

Do końca programu Rodzina na Swoim pozostało półtora miesiąca. Wrocławscy deweloperzy "rzutem na taśmę" chcą jeszcze skusić klientów na kupno mieszkania, do którego dopłaci państwo i wystawiają na sprzedaż niekiedy całe budynki albo nawet osiedla, gdzie wszystkie lokale mieszczą się w limitach RnS.

Ostatnia szansa na mieszkanie w Rodzinie na Swoim

Na taki krok zdecydował się m.in. Archicom. Właśnie ogłoszono, że deweloper rusza z budową ostatniego etapu osiedla Cztery Pory Roku na wrocławskim Jagodnie. Prawie 100 mieszkań, które powstaną w budynku "P", spełnia wymogi rządowego programu dopłat.

Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że standard mieszkań i samego osiedla w ramach RnS w tej cenie jest na rynku rzadkością. Tłumaczą, że za 218 000 zł można nabyć 2-pokojowy lokal z ogródkiem.

Podobne zabiegi stosuje także LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego. Wrocławski deweloper obecnie oferuje do sprzedaży mieszkania w swoich trzech inwestycjach: przy ul. Granicznej, Potokowej i na osiedlu Maestro na Jagodnie. I deklaruje, że wszystke spełniają kryteria Rodziny na Swoim. Nie wpłynęło na to obniżenie limitów o 0,1 proc. na początku października.

- Zmiana stawki we Wrocławiu nic nie zmieniła w zakresie oferowanych przez nas mieszkań. Tak jak to miało miejsce w poprzednim kwartale, wszystkie sprzedawane mieszkania uprawniają do rządowych dopłat, a ich cena zaczyna się już od 4800 zł za m kw. – mówi Tomasz Kaleta, regionalny dyrektor sprzedaży spółki deweloperskiej LC Corp.


Jeszcze inni deweloperzy postawili na autorskie programy będące modyfikacją rządowej RnS.


- ''Nie tylko Państwo dopłaca do kredytu, Centauris zapłaci Twoje raty przez rok!" realizujemy w naszej inwestycji na ulicy Ślężnej, gdzie stosujemy własny mechanizm dopłat do kredytu. W formie jednorazowego rabatu od ceny mieszkania klienci otrzymują równowartość 12 rat kredytu hipotecznego, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na start - wyjaśnia Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage Development.

Co dalej?

Jak już informowaliśmy, w przyszłym roku Rodzinę na Swoim ma zastąpić program Mieszkanie dla Młodych. Eksperci rynku nieruchomości już teraz prognozują, że będzie on mniej korzystny dla młodych Polaków.

Kilka dni temu rozpoczęły się konsultacje społeczne MdM. Przy tej okazji wiceminister budownictwa Piotr Styczeń zdradził kolejne szczegóły dotyczące tego programu.

Wśród nowych informacji znalazły się zapowiedzi sankcji za wynajem lub sprzedaż lokalu przed upływem 5 lat od jego zakupu. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie działanie będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dopłaty podstawowej wynoszącej 10%.

- Nie trzeba będzie oddawać tych pieniędzy pod warunkiem, iż sprzedaż mieszania będzie miała miejsce po trzech latach, a w ciągu kolejnych dwóch wszystkie pieniądze uzyskane z tej transakcji zostaną przeznaczone na zakup innej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dodatkowa dopłata z tytułu urodzenia lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka nie będzie podlegała zwrotowi - tłumaczy Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson, zajmującej się rynkiem nieruchomości.

Program Mieszkanie dla Młodych polega na dopłatach pokrywających część ceny nabycia własnego, pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Wiąże się on z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

- Nie może to być jednak dowolny kredyt. Z uszczegółowionych informacji wynika, iż dopłata będzie przyznawana dla kredytów o wartości stanowiącej co najmniej 50% ceny lokalu mieszkalnego (wskaźnik LTV nie niższy niż 50%) - dodaje Jarosław Skoczeń.

Korzystne informacje dotyczą singli. Powierzchnia mieszkania kwalifikującego się do programu MdM nie będzie mogła przekraczać 75 mkw., przy czym dopłata obejmie 50 mkw. Co ważne, nie będzie tutaj rozróżnienia na rodziny i osoby samotne.

W dalszym ciągu jako planowany termin wejścia w życie ustawy utrzymywany jest termin 1 lipca 2013 r.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA