DODAJ

[Wrocław] Magistrat podnosi czynsze w mieszkaniach komunalnych i socjalnych

Wrocławianie mieszkający w lokalach komunalnych i socjalnych od lipca zapłacą wyższy czynsz. To pierwsza podwyżka od października 2012 roku.

Wrocławscy urzędnicy właśnie zaprezentowali nowe regulacje czynszowe. 

– Pierwszy raz od 5 lat miasto reguluje stawki czynszu. Stawka bazowa od 1 lipca wzrasta z kwoty 6,90 zł za metr kwadratowy do 7,60 zł za metr kwadratowy. Dzięki temu spodziewamy się wzrostu przychodu w skali roku 9-10 mln złotych, które przeznaczymy na remonty zasobów komunalnych – zapowiada Lech Filipiak, dyrektor departamentu nieruchomości i eksploatacji w magistracie.Urzędnicy zapowiadają, że zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Wrocław na lata 2014-2019, zachowane zostaną dotychczas stosowane zwyżki i zniżki stawki bazowej czynszu, w 2019 roku stawka czynszu nie przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej i nie przewiduje się zmian stawki bazowej czynszu częściej niż raz w roku.Więcej za lokal socjalny

Wzrośnie też czynsz za lokal socjalny – z 1,72 zł za metr kwadratowy do 1,89 zł za metr kwadratowy. Urzędnicy podkreślają, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.Ile za czynsz płacą w innych miastach?

Obecne stawki czynszu obowiązują od 1 października 2012 roku.

– Proponowana przez nas zmiana to jedna z najniższych stawek wśród metropolii polskich – dodaje Lech Filipiak.Jak wyliczają w magistracie, według stanu na 31 października 2016 roku, zasób gminy Wrocław wynosi 36 728 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 1 800 446,88 metrów kwadratowych. Na tę liczbę składa się 35 219 lokali mieszkalnych i 1 473 lokali socjalnych.