DODAJ

Osiedle wyznaczające nowoczesne standardy XXI

/ Wrocław
Osiedle wyznaczające nowoczesne standardy
MatKoz
2011-12-29 07:55:03

Według założeń miejskich, do 2016 roku, w sąsiedztwie stadionu na Maślicach, ma powstać nowe osiedle - WUWA 2, czyli Wrocławski Wzorcowy Zespół Mieszkaniowy. Jak będą wyglądać tamtejsze mieszkania zadecydują urbaniści i architekci, którzy już zaczęli wspólnie wszystko planować.


 


WUWA to osiedle zaprojektowane przed 80 laty przez awangardowych architektów Wrocławia na wystawę Wohnung und Werkram Astellung. Projekt miał zapewnić wygodne życie i lepszą pracę, dziś jednak modernistyczne osiedle Zielonego Dębu, odbiega od nowoczesnych standardów, stąd chęć uaktualnienia projektu.


 


Architekci i miasto chcą wspólnie opracować najlepszy model mieszkania, który zaspokoi potrzeby  współczesnych mieszkańców Wrocławia. Ponadto plan ma odzwierciedlać współistnienie przestrzeni publicznej z prywatną, natury z budownictwem. WUWA2 ma być skończona jeszcze przed czasem, kiedy to Wrocław stanie się Europejską Stolicę Kultury (na terenach przewidzianych pierwotnie na organizację wystawy Expo). Jeśli się to uda, będzie architektoniczną wizytówką miasta.


 


Jako pierwszy ma powstać plan całego osiedla. Planiści porównują go do fortepianu, gdyż  kształtem go przypomina. Następnie mają być uzgodnione szczegółowe projekty dla poszczególnych działek. W założeniach miejsce mają znaleźć zabudowa mieszkaniowa, drogi, tereny pod handel i usługi oraz parki. Bardzo ważnym punktem jest komunikacja osiedla, umożliwiająca bezproblemowe korzystanie z transportu miejskiego.


 


Tworzenie wzorca WUWA2 powierzono ponad 40 architektom i biurom projektowym z Wrocławia bądź powiązanych w jakiś sposób z Wrocławiem. Wybrane osoby sprawdził się już w ciągu ostatnich 21 latach, wygrywając najważniejsze konkursy miejskie i nie tylko. Do końca roku ma zostać przedstawiona ostateczna lista osób współpracujących przy tworzeniu nowoczesnego osiedla.


 


Nowe osiedle ma powstać w bardzo dobrej lokalizacji, pomiędzy przedmieściami a miastem. W pobliżu jest AOW i sieć linii kolejowej oraz sieć dróg. W pierwszym etapie inwestycji, na 5 ha, z 60 ha jakie architekci mają do dyspozycji, ma powstać od 300 do 400 mieszkań. Następnie, w zależności od przygotowanego modelu, od 3 do 5 tysięcy. Nie planowa jest większa ilość, gdyż WUWA2 ma być miejscem, gdzie żyje się wygodnie, a stłoczenie temu nie pomaga. Mieszkania mają być duże, pełne wolnych przestrzeni. Planiści chcą też postawić na odnawialne źródła energii i nowoczesne materiały.


 


W budowę infrastruktury prowadzącej na wzorcowe osiedle planuje zaangażować się miasto i wyłożyć na nią pieniądze z kasy publicznej. Same budynki mieszkalne budować mają jednak deweloperzy wraz z architektami. Takie podejście odróżnia nowy plan od poprzedniego, WUWA2 ma stać się projektem, który sam się sfinansuje.


as