Wiemy jaką nazwę będzie nosiło nowe wzorcowe osiedle mieszkaniowe na Żernikach

Wiemy jaką nazwę będzie nosiło nowe wzorcowe osiedle mieszkaniowe na Żernikach

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów rozstrzygnęła właśnie konkurs na nową nazwę dla osiedla WUWA, które ma powstać na wrocławskich Żernikach. To "Nowe Żerniki". Jest też nowa koncepcja graficzna identyfikacji wizualnej wzorcowego zespołu mieszkaniowego.
Jury w składzie: Małgorzata Etber Warlikowska, Paweł Jarodzki , Zbigniew Maćków, Mikołaj Smoleński, Michał Duda, Agnieszka Osowicz przyznało następujące nagrody:
I nagroda- 5000 PLN- Aleksander Bąk
II nagroda- 3000 PLN- Grzegorz Łotysz, Katarzyna Dobiecka
III nagroda- 2000 PLN- Miłosz Wróbel, Bartosz Zamarek
Wypełnić formularz zgłoszeniowy mógł każdy, kto od 1989 roku aż do dziś był zwycięzcą konkursu we Wrocławiu albo wrocławskim architektem, który wygrał konkurs gdziekolwiek na świecie. Kolejna możliwość to zaprojektowanie budynku, na który nie było konkursu, ale zdobywał on nagrody typu Dofa czy Piękny Wrocław. Dzięki temu kwalifikowali się architekci z Wrocławia, ale także spoza miasta, a z nim związani - bo tu projektowali budynki czy wygrywali konkursy.
Architekci, którzy przez rok będą chcieli pracować za darmo - bo udział w warsztatach jest obowiązkowy, ale także darmowy - podzielą się na trzy grupy.Pierwsza zajmie urbanistyką, czyli planowaniem tego, gdzie mają stać budynki, gdzie być drogi, a gdzie place. Druga - to zespoły projektujące same budynki - bo w planie jest, że będą one w zdecydowanej większości efektem pracy grupowej. Trzeci zespół zajmie się projektowaniem przestrzeni między budynkami, czyli placami, ulicami, skwerami itd.
REKLAMA
Trzy grupy mają razem zaprojektować wzorcowe osiedle mieszkaniowe, które będzie odpowiadać potrzebom mieszkańców współczesnego miasta, którzy pracują także w domu.
W warunkach konkursu zastrzeżono, że nazwa osiedla może odnosić się do dwóch aspektów przedsięwzięcia:
* pierwszy to zakorzenienie zespołu w jego historyczno - topograficznym kontekście, co służyć ma budowaniu tożsamości nowej części miasta, pozostającej w związku z tkanką istniejącą; odniesienie do nazwy administracyjnej zespołu (Nowe Żerniki), bądź też do jego lokalizacji w szerszym aspekcie (np. położenia w zachodniej części Wrocławia itp.);
* drugi to nawiązanie do innowacyjnego, eksperymentalnego i modelowego charakteru przedsięwzięcia, stanowiące odniesienie do proponowanych przez Organizatora postulatów programowych;
* Natomiast projekt elementów graficznych powinien zawierać: logo i/lub logotyp, szablon strony firmowej (nagłówek i stopka) oraz szablon strony internetowej.
Autor: jg/beka

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA