Wrocław cały czas w czołówce polskiego rynku biurowego

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu dają miastu trzecie miejsce w Polsce pod względem wielkości rynku. Zainteresowanie najemców stolicą Dolnego Śląska utrzymuje się na wysokim poziomie – w I półroczu wynajęto 46 400 mkw. biur. Ponad 70% popytu przypadło na firmy z sektora usług dla biznesu.
Eksperci z międzynarodowej firmy doradczej JLL podsumowali I półrocze na wrocławskim rynku biurowym.
Katarzyna Krokosińska, Starszy Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, odpowiedzialna za rynek wrocławski, informuje: „Łączne zasoby biurowe we Wrocławiu wynoszą ponad 640 000 mkw., co daje stolicy Dolnego Śląska trzecie miejsce w kraju pod względem wielkości rynku – po Warszawie i Krakowie. W I półroczu deweloperzy ukończyli budowę prawie 43 900 mkw. biur, a największym projektem oddanym do użytku w tym okresie był West Gate (16 000 mkw.) i Dominikański A (14 000 mkw.)”.
Aktywność deweloperów utrzymuje się na wysokim poziomie. We Wrocławiu powstaje ponad 170 000 mkw., a największym realizowanym aktualnie projektem jest pierwsza faza Business Garden Wrocław (37 700 mkw. biur).
Popyt bez niespodzianek – dominuje sektor usług dla biznesuDuża aktywność deweloperów generowana jest przez utrzymujący się na wysokim poziomie popyt ze strony najemców. W I półroczu 2015 podpisano umowy na 46 400 mkw. Największe kontrakty najmu zostały zawarte przez poufnych najemców. Warto jednak wspomnieć o dużych umowach podpisanych przez 3M w Dubois 41 (5 000 mkw.) czy Opera Software w Hieronimusie (4 400 mkw.).
REKLAMA
– „Głównym najemcą biur we Wrocławiu – tak jak w innych głównych miastach poza Warszawą – pozostaje sektor usług dla biznesu. Na firmy z tej branży przypadło ponad 70% popytu zarejestrowanego w stolicy Dolnego Śląska w I półroczu” – dodaje Katarzyna Krokosińska.
Rozwój obecnych już we Wrocławiu firm z sektora usług dla biznesu oraz napływ nowych inwestycji generuje wzrost rynku nowoczesnych powierzchni biurowych i zachęca deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji. Ten trend utrzyma się w nadchodzących latach, jako że Wrocław pozostaje bardzo atrakcyjną lokalizacją dla projektów z tej branży.
Łukasz Czajkowski, Dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, wyjaśnia: „Wrocław to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji w Polsce i Europie Środkowo--Wschodniej dla firm z sektora usług dla biznesu – swoje oddziały mają tu najwięksi światowi gracze, tacy jak m.in. BNY Mellon, Capgemini, Credit Suisse, EY, HP, IBM, Luxoft, McKinsey czy Qatar Airways. Najnowsze dane, zebrane w raporcie ABSL potwierdzają, że w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym pracuje we Wrocławiu już ponad 23 700 osób. Miasto stanowi wiodący w Polsce ośrodek dla projektów z obszaru R&D – badań i rozwoju, czy KPO – usług opartych na wiedzy, co obejmuje między innymi  zaawansowane analizy biznesowe, usługi prawne czy szeroko pojęty konsulting. Atrakcyjność Wrocławia budują takie czynniki jak: dostęp do bardzo dobrze wykształconych pracowników z doświadczeniem w pracy w sektorze usług dla biznesu, strategiczna lokalizacja – pomiędzy Pragą, Warszawą a Berlinem czy znakomicie rozwinięta infrastruktura transportowa – zarówno lotnicza jak i drogowa. Niewątpliwie mocną stroną Wrocławia jest również sprzyjający klimat inwestycyjny i władze miasta otwarte na współpracę z międzynarodowym biznesem, nastawione na budowę gospodarki opartej na wiedzy”.
Poziom pustostanów i stawki najmuBez najemcy na koniec I półrocza było 9,4% zasobów biurowych w mieście – wskaźnik pustostanów we Wrocławiu jest wyższy niż w Krakowie czy Łodzi, ale niższy od współczynnika rejestrowanego m.in. w Warszawie, Poznaniu, Katowicach czy Trójmieście. 
Najwyższe czynsze transakcyjne za mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej miesięcznie kształtują się w przedziale 14-14,50 euro.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA