REKLAMA

O inwestycji [Wałbrzych] Ośrodek radioterapii

Nowoczesny ośrodek radioterapii- drugi tego typu na Dolnym Śląsku. Działa przy Szpitalu im. A. Sokołowskiego. Czas realizacji inwestycji: 15 miesięcy Koszt 55 mln złotych    

Opinie o [Wałbrzych] Ośrodek radioterapii

Napisz komentarz
Komentarz do inwestycji [Wałbrzych] Ośrodek radioterapii
Tsamb
Nowoczesny ośrodek radioterapii obok szpitala im. Sokołowskiego działa już oficjalnie. Uroczyście otwarto go w ub. tygodniu, a zbudowano w rekordowym czasie 10 miesięcy. Inwestycja za ponad 55 mln zł została w całości sfinansowana przez spółkę Euromedic Onkoterapia z Warszawy.
W Polsce działają zaledwie 32 ośrodki radioterapii, z czego 17 to elementy ośrodków wieloprofilowych.


Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że liczba ta powinna być większa o co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Organizacja wytyka również, że co czwarta placówka dysponuje przestarzałym sprzętem. Przez to Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej.
W Wałbrzychu udowodniono, że niekorzystne statystyki można poprawić, a co najważniejsze sprawić, że pacjenci nie będą musieli tygodniami czekać na zabieg.
- Przez 15 lat użytkownikiem centrum będzie spółka Euromedic. Szpital będzie natomiast dostawał pieniądze za dzierżawę gruntu - mówi Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych szpitala im. Sokołowskiego.

- Po tym okresie przejmujemy lecznicę z całym wyposażeniem, nie płacąc za to nawet złotówki.
Pacjenci zakwalifikowani do naświetlania guzów nowotworowych, leczeni są na bieżąco bez długiego oczekiwania na zabieg. Przyjmowani są nieodpłatnie, na podstawie ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dotąd na Dolnym Śląsku był tylko jeden taki ośrodek we Wrocławiu.

[i:3i56w9nt]Artur Szałkowski - POLSKA Gazeta Wrocławska[/i:3i56w9nt]; http://www.walbrzych.naszemiasto.pl/wyd ... 65562.html
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wałbrzych] Ośrodek radioterapii
Tsamb
Łatwy dostęp do najnowocześniejszego sprzętu do leczenia pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową mają już nie tylko Wrocławianie. Na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu otwarto pierwsze w Polsce prywatne centrum radioterapii. Za zabiegi nie trzeba płacić, a czas oczekiwania na leczenie trwa nie dłużej niż 3 tygodnie!

Według najnowszego raportu Konsultanta Krajowego ds. Radioterapii Onkologicznej prof. Mariana Reinfussa w tej chwili w Polsce napromienianiem leczonych jest 63 tysiące chorych, a potrzeby w najbliższych latach sięgną nawet 100 tysięcy. Zgodnie z tym raportem jeden aparat do naświetlania powinien przypadać na 300 tysięcy mieszkańców - a rzeczywistość jest taka że przypada średnio na 420 tysięcy.


- Otwarcie pierwszego prywatnego centrum onkoterapii to nowy rozdział w zakresie usług medycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dzięki temu pacjenci zyskają dostęp do radioterapii, a specjaliści będą mogli leczyć przy użyciu zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego. Centrum w Wałbrzychu jest pierwszym i na pewno nie ostatnim ośrodkiem - w planie mamy otwarcie kolejnych - zapewniał prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dr Maciej Kowalski.
centrum_radioterapii01.jpg
Radioterapia daje szansę zarówno na zahamowanie choroby, jak i na jej całkowite wyleczenie, bywa również nieoceniona w przypadkach leczenia niektórych chorób nie nowotworowych, np. ostrych stanów zapalnych stawów. Jak przekonywali podczas otwarcia kliniki fachowcy, Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu to odpowiedź na trudną sytuację polskich pacjentów z chorobą nowotworową. Według Światowej organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Na Dolnym Śląsku to drugie, po Wrocławiu, tego typu miejsce.

- W naszym programie ochrony zdrowia jednym z priorytetów jest onkologia, dlatego otwarcie centrum przyjmuję z dużą satysfakcją. Na pewno brakuje w regionie trzeciej tego typu placówki, ale nad tym pracujemy - zapewniał Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa.

Co czwarta istniejąca placówka - według tych samych badań - dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym dłużej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na to leczenie sięga nawet 3 miesięcy. Dla wielu chorych oznacza to mniejsze szanse na wygranie z chorobą nowotworową. Na terenie Dolnego Śląska możemy od dziś mówić o tej sytuacji w czasie przeszłym. Dzięki powstaniu placówki w Wałbrzychu specjaliści mówią o skróceniu czasu oczekiwania na leczenie do 3 tygodni. Centrum w Wałbrzychu jest w stanie każdego roku pomóc ponad 2.000 pacjentów onkologicznych.
- Wbrew obiegowym opiniom, że w prywatnej służbie zdrowia wszyscy płacą, w Międzynarodowym Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu, pacjenci nie płacą za leczenie. Jest ono w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Michał Korczeniewski, dyrektor ds. marketingu w Euromedic.

- Powstanie tego centrum to dobry przykład, że bez angażowania publicznych pieniędzy pacjenci mogą mieć i mają dostęp do nowoczesnych, wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Na jego uruchomienie nie wydano ani jednej złotówki ze środków publicznych - podkreślał dr Roman Szełemej, wicedyrektor szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Centrum powstało w rekordowym tempie 10 miesięcy. Przybliżona wartość inwestycji wynosi 55 milionów zł.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek; http://www.nww.pl
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wałbrzych] Ośrodek radioterapii
Tsamb
W Wałbrzychu oddano do użytku Ośrodek Radioterapii Onkologicznej. To - po wrocławskim - drugi taki ośrodek na Dolnym Śląsku.

Wałbrzyski ośrodek powstał w ciągu 7 miesięcy. Wybudowała go spółka Euromedic Onkoterapia, która wydzierżawiła na ten cel działkę od wałbrzyskiego szpitala. Po 12 latach ośrodek przejdzie na własność szpitala.

img500.jpg
Wałbrzyski ośrodek nastawiony jest na leczenie chorych z południowej części Dolnego Śląska, którzy dotychczas musieli dojeżdżać do Wrocławia. Na razie w Wałbrzychu można być przyjętym bez kolejki.

Maciej Maciejewski; http://ww6.tvp.pl/234,20090216882057.strona
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA