[Świdnica] Odbudowa Wieży Ratuszowej w Świdnicy

[Świdnica] Odbudowa Wieży Ratuszowej w Świdnicy

REKLAMA
inwestorUrząd Miasta w Świdnicy
realizacjaIV kw. 2011
wykonawcaBudobratex Sp. z o.o.

O inwestycji [Świdnica] Odbudowa Wieży Ratuszowej w Świdnicy

Strzelista z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym. Między innymi taka ma być wieża ratuszowa, która wróci do świdnickiego Rynku. Poprzednia zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym. Dziś, 24 lutego, po raz pierwszy zaprezentowano oficjalne wizualizacje wieży, która stanie w świdnickim Rynku.

– W historii miasta to pierwszy tak długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad Rynkiem. Dzięki funduszom unijnym wieża zostanie odbudowana. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem z pracami ruszymy najpóźniej w czerwcu tego roku, a zakończymy je do końca 2011 r. Wieża ma być efektownym zwieńczenie naszych prac nad przywracaniem blasku świdnickiej starówce

Projekt nowej wieży wykonało Biuro projektów i realizacji inwestycji „Walas”. Budowla będzie nawiązywała do swojej historycznej poprzedniczki.

Do wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic.
Na parterze pawilonu będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstanie na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostaną z przydymionego szkła. To wnętrze będzie oświetlone. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy będzie dostępny niezależnie od pogody. Do tego miejsca będą funkcjonowały windy, więc obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach. Również po schodach będzie można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) oglądać ekspozycje. Jedną z nich będzie historia wieży i prezentacja jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara, dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży będzie kula.
Wieża będzie doskonale widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Oprócz tradycyjnej iluminacji będzie działał także nowoczesny system rzutników, umieszczonych na tarasie widokowym, dzięki którym będzie można wyświetlać ruchome obrazy podczas imprez, czy też innych uroczystości.
W ramach projektu uruchomione zostanie również nieczynne obecnie przejście pod arkadami przy wejściu do teatru.
Świdnicki projekt uzyskał uzgodnienia i decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wieża ratuszowa w liczbach:

• 2010-2011 r. – odbudowa wieży ratuszowej
• 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej
• 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży
• 175 m2 – to powierzchnia zabudowy
• 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających
• 57,66 m – wysokość wieży do szpica;
• 14 m – długości pali, na których posadowiona będzie wieża;


„Rewaloryzacja bloku śródrynkowego wraz z restytucją wieży ratuszowej w Świdnicy” to projekt realizowany z funduszy unijnych w ramach rewitalizacji miasta. Według planu projekt będzie kosztował 10,17 mln zł, z czego 7,12 mln zł pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego.

Opinie o [Świdnica] Odbudowa Wieży Ratuszowej w Świdnicy

Napisz komentarz
maugoha
124486_1000x.jpg



124487_1000x.jpg



124488_1000x.jpg



124492_1000x.jpg
0
Zaloguj aby dodać komentarz
mw 1972
[size=150:2s95zdmk]Wieża za kratami[/size:2s95zdmk]

„Jeszcze w tym roku zostaną zamontowane bramy na wszystkich wyjściach z dziedzińca wieży ratuszowej w Świdnicy. O takim rozwiązaniu mówiono od początku odbudowy tego najbardziej charakterystycznego obiektu w sercu miasta.”
Źródło: http://swidnica24.pl/wieza-za-kratami/

P.S. Trochę zawrzało wśród komentujących artykuł, że miasto chce zamknąć wewnętrzny dziedziniec kratami. Może winny temu jest sam artykuł, w którym jasno nie napisano, że ma być zamykany na noc. Ale tak naprawdę, co to znaczy na noc? Może też konkretniejsze godziny, bo to jest bardzo ważne. Czy będzie on zamykany wtedy kiedy nieczynna będzie wieża tj. od godz. 21 do 9 dnia następnego? To byłaby porażka. Po co zatem wewnętrzna iluminacja jak latem nie będzie można jej podziwiać, kiedy bardzo późno robi się ciemno. Skoro zatem jest monitoring to czy w ogóle jest sens zamykać dziedziniec na noc? Coraz bardziej się nad tym zastanawiam.

Może niech udrożnią tylko te południowe przejście, zrobią zadaszenie i ogrodzą ten transformator razem z tymi "śmieciami”, a z kratami niech sobie dadzą na wstrzymanie.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
mw 1972
Dziedziniec śródrynkowy, wejście tylne do muzeum – odpadający tynk w przyziemiu. Swoją drogą mogli w tym miejscu też zrobić cokoły, tak jak w pozostałych częściach. Poza tym w wielu miejscach „spuchła” już farba i zaczyna odpadać - dotyczy to szczególnie przejścia od strony informacji turystycznej.
Czy nie powinno się w takich przypadkach egzekwować napraw gwarancyjnych od wykonawcy? Czyżby już skończył się termin gwarancji, albo wykonawca już „nie istnieje”?

79548_1000x.jpg
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA