DODAJ
siberia 06.07.2010, godz. 19:31
Autostrada A1 została na terenie województwa śląskiego podzielona na dwa długie odcinki realizacyjne: od granicy województwa łódzkiego poprzez zachodnią obwodnicę Częstochowy do Pyrzowic i od Pyrzowic poprzez Bytom, Zabrze oraz Gliwice do południowej granicy państwa w Gorzyczkach. Odcinek od granicy województw do Pyrzowic miał być realizowany w systemie PPP, a odcinek Pyrzowice-Gorzyczki w systemie tradycyjnym, przy finansowaniu z budżetu. Podzielono go na 7 odcinków, spośród których każdy stanowi oddzielne zadanie inwestycyjne (od północy: Pyrzowice-Piekary [z węzłem], Piekary [bez węzła] - Maciejów [bez węzła], Maciejów [z węzłem] - Sośnica [bez węzła], węzeł Sośnica, Sośnica [bez węzła] - Bełk [z węzłem], Bełk [bez węzła] - Świerklany [z węzłem], Świerklany [bez węzła] - granica państwa [Gorzyczki]). Dotychczas zrealizowano jedno zadanie: odcinek Sośnica - Bełk, zaś dobiega końca realizacja drugiego: węzła Sośnica. Pozostałe zadania (za wyjątkiem odcinka tuż przy granicy państwa) są na etapie realizacji. GDDKiA spodziewa się ukończenia całego odcinka Pyrzowice - granica państwa przed Euro 2012.
odpowiedz
arleta 01.09.2010, godz. 22:00
Jak powiedział rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński, to prywatna inicjatywa wiceministra, realizowana w czasie wolnym. "Ministerstwo nie obsługuje tej akcji" - dodał.
Stępień deklarował kilka miesięcy temu, że jeśli rząd nie zbuduje do połowy 2012 r., na mistrzostwa piłkarskie Euro 2012, 180 km autostrady A1 ze Strykowa pod Łodzią do Pyrzowic obok Katowic, to pokona tę trasę rowerem. Pod koniec lipca powtórzył tę deklarację i zapowiedział, że przejechanie trasy zajmie mu jeden dzień. "Przejadę rowerem całą trasę, tak jak obiecałem (...) Zrobię to 28 sierpnia" - zapowiedział.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 23.12.2010, godz. 13:26
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z zarządem Polimex-Mostostal kontrakt na budowę odcinka autostrady A1 Stryków (bez węzła) do węzła Tuszyn. Łączna jego długość wynosi 37,3 km.

Budowę zrealizuje konsorcjum w składzie: Polimex-Mostostal (lider), MSF Engenharia Lizbona (Portugalia), MSF Polska (Warszawa), Doprastav Bratysława (Słowacja) oraz Zakład Robót Mostowych „MOSTMAR” z Pietrzykowic.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Wydrama 14.02.2011, godz. 14:27
GDDKiA ujawniła w końcu ekspertyzę techniczną dotyczącą budowy odcinka A1. Opublikowała jednak wyłącznie te fragmenty, które są dla niej korzystne.

Chodzi o ekspertyzę zamówioną przez GDDKiA u prof. Kazimierza Flagi, autorytetu w dziedzinie budowy mostów. Profesor przeanalizował projekt jednej z przepraw budowanych przez Alpine Bau, wykonawcę 19-kilometrowego odcinka autostrady A1. Zdaniem Alpine Bau budowa mostu według projektu GDDKiA groziła katastrofą. GDDKiA stwierdziła, że wykonawca szuka jedynie pretekstu, by wytłumaczyć opóźnienia w budowie i rozwiązała z nim kontrakt. Firma złożyła pozew o odszkodowanie w wysokości 1,1 mld zł. Do tej pory GDDKiA nie chciała ujawnić ekspertyzy nawet przed sądem, przed którym toczy się proces z powództwa Alpine Bau. Z tych względów sąd zdecydował o przesłuchaniu prof. Flagi. Z jego zeznań wynika, że most zbudowany według projektu GDDKiA mógłby zagrażać bezpieczeństwu przyszłych użytkowników. Właśnie ocena, czy austriacki koncern miał prawo przerwać pracę na budowie A1, obawiając się katastrofy, będzie kluczowa dla rozstrzygnięcia tego procesu.
odpowiedz
Kajtman 22.03.2011, godz. 12:20
Po roku firma Alpine Bau i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znowu spierają się, czy wady projektu nie grożą katastrofą budowlaną mostu na autostradzie do Czech.

Austriacka firma Alpine Bau złożyła w nadzorze budowlanym i prokuraturze zawiadomienia o wadach projektowych mostu na trasie 18,3-km autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek nad granicą z Czechami - poinformowała w niedzielę GDDKiA, która zleciła Austriakom budowę tej drogi.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 29.03.2011, godz. 15:29
Nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad o decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Most w Mszanie, w ramach autostrady A1, będzie bezpieczny.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała formalne stanowisko Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach w sprawie projektu mostu MA 532 w Mszanie budowanego w ramach autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
aneczka 05.04.2011, godz. 09:13
"Dziennik Zachodni": Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na apel parlamentarzystów oraz samorządowców z aglomeracji rybnickiej. Dotyczył on postulatu braku opłat za korzystanie z autostrady A1 na terenie Subregionu Zachodniego oraz na odcinku Bytom-Pyrzowice. Przypomnijmy, że apel ten włodarze wszystkich miast ziemi rybnickiej podpisali 21 lutego.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
aneczka 18.04.2011, godz. 12:47
Przyjedzie, czy jednak go zabraknie? To pytanie od piątku zadają sobie samorządowcy ze śląskich miast położonych wzdłuż autostrady A1. Gościem, którego tak chętnie widzieliby w poniedziałek w Katowicach jest Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 25.07.2011, godz. 11:56
GDDKiA planuje budowę autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - informuje "Puls Biznesu".

Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Obecnie prowadzone są konsultacje z bankami po to, by projekt nie obciążał deficytu.

Dziennik analizuje, czy rynkowi gracze będą skłonni wejść w autostradowe PPP bez rządowych gwarancji. "PB" porównuje koszty realizacji tego projektu z budową odcinka A2, która kosztuje 1,6 mld euro, z czego rząd gwarantował 1 mld euro kredytu EBI.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 04.08.2011, godz. 19:19
Stalexport Autostrady przygotowuje się do przetargu na budowę i eksploatację 140-kilometrowego odcinka autostrady A1 z Tuszyna do Pyrzowic - poinformował prezes spółki, Emil Wąsacz.

- W nadziei, że w przyszłości strona publiczna będzie zainteresowana finansowaniem części infrastruktury drogowej na zasadzie koncesji, jesteśmy zainteresowani udziałem w takich przedsięwzięciach. Obecnie koncentrujemy nasze wysiłki na projekcie budowy i eksploatacji odcinka autostrady Tuszyn-Pyrzowice ...

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 29.08.2011, godz. 16:25
Dobiegają końca prace na budowie odcinka autostrady A1 z Gliwic do Zabrza. Trasa ma zostać oddana do ruchu we wrześniu tego roku.

Katowicki oddział GDDKiA poinformował, że wszystkie prace budowlane na odcinku zakończą się do 19 września. Po dopełnieniu procedur odbiorowych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie - co ma nastąpić również we wrześniu - trasa zostanie oddana do dyspozycji kierowców.

Pierwotnie zakończenie robót planowano na czerwiec 2011 r.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Godfath3r 05.09.2011, godz. 08:16
Zapowiadana budowa odcinka autostrady A1 z Tuszyna do Pyrzowic w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego wciąż nie jest przesądzona.

Przed kilkoma laty podjęto decyzję, aby 180-kilometrowy odcinek autostrady A1 z podłódzkiego Strykowa przez Tuszyn do Pyrzowic wybudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miało to uczynić konsorcjum Autostrada Południe, m.in. udziałem Budimeksu.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 07.09.2011, godz. 12:42
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy giełdowy Tesgas zawarł z grupą PBG umowy o łącznej wartości ponad 21 mln zł brutto. Zlecenia dotyczą m.in. prac w ramach budowy odcinka autostrady A1.

Największą z umów jest kontrakt na budowie odcinka autostrady A1 z Torunia do Strykowa, gdzie zależne od Tesgasu Przedsiębiorstwo Inżynierskie Ćwiertnia wykona prace związane z powstaniem miejsca obsługi podróżnych. Jego wartość wynosi 5,54 mln zł brutto.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Godfath3r 20.09.2011, godz. 14:16
Zakończyły się prace budowlane na odcinku autostrady A1 z Gliwic do Zabrza. Trasa ma zostać oddana do ruchu do końca września.

Wszystkie prace budowlane na odcinku zakończyły się 19 września, zgodnie z niedawnymi zapowiedziami katowickiego oddziału GDDKiA. Po dopełnieniu procedur odbiorowych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie trasa zostanie oddana do dyspozycji kierowców.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 26.09.2011, godz. 12:32
Na odcinku autostrady A1 z Gliwic Sośnicy do Zabrza Maciejowa, który do końca września ma zostać oddany do ruchu, powstał wiadukt o długości blisko 1,7 km. Jego budowa była dużym wyzwaniem inżynierskim.

Wiadukt został wykonany metodą nasuwania podłużnego. Oznacza to, że przęsła budowane są na jednym z przyczółków obiektu i stopniowo przesuwane na właściwe miejsce w konstrukcji. Pozwala to m.in. na organizację mniejszego placu budowy oraz zmniejszenie liczby rusztowań i szalowań.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 27.09.2011, godz. 13:18
Eurostat nie chce słyszeć o niewliczaniu kosztów A1 w dług i deficyt budżetowy. Polska buduje koalicję, która przekona Brukselę do wyłączenia projektów PPP z długu publicznego - napisał "Puls Biznesu".

Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury powiedział "Pulsowi Biznesu", że niedawno resort oraz GDDKiA niedawno otrzymali opinię Eurostatu, w sprawie wyłączenia projektu A1 z długu i deficytu budżetowego. - Eurostat ostrożnie podchodzi do wyłączania projektów PPP z długu i deficytu - powiedział wiceminister.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 27.09.2011, godz. 15:18
Odcinkiem autostrady od Nowych Marz do Torunia pierwsi kierowcy pojadą wieczorem w piątek 14 października. W sobotę dowiemy się, od kiedy przejazd będzie płatny.

W piątek autostradą będziemy mogli pomknąć bezpośrednio z Trójmiasta do Torunia – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Nie wiadomo, czy autostrada będzie przez pierwszy okres użytkowania płatna. Dotychczas regułą była kilkutygodniowa „promocja” na otwieranych odcinkach autostrad. Decyzję w tej sprawie podejmuje minister infrastruktury.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 30.09.2011, godz. 11:40
W piątek 30 września w godzinach wieczornych ma zostać oddany do ruchu odcinek autostrady A1 z Gliwic Sośnicy do Zabrza Maciejowa - poinformował katowicki oddział GDDKiA.

Umowę na budowę odcinka o długości ok. 6,5 km podpisało w marcu 2009 r. konsorcjum Polimeksu-Mostostalu. Wartość kontraktu to prawie 900 mln zł netto. Skład konsorcjum uzupełniał słowacki Doprostav, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Kędzierzyn-Koźle oraz Eurovia Polska.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 04.10.2011, godz. 11:43
Na przełomie kwietnia i maja 2012 r. powinny być gotowe wszystkie budowane obecnie odcinki autostrady A1 w woj. śląskim, od granicy z Czechami do Pyrzowic - podał w poniedziałek wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Podczas uroczystości podpisania umowy na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wojewoda przedstawił przewidywane terminy oddania do użytku ważnych inwestycji drogowych w regionie.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 12.10.2011, godz. 15:58
W piątek wieczorem (14 października) zostanie otwarty 62-kilometrowy odcinek autostrady A1 Czerniewice - Nowe Marzy.

Przejazd z Torunia do Gdańska będzie teraz możliwy w nieco ponad godzinę. Przez pierwsze 90 dni nową trasą będzie można jeździć bezpłatnie.

To drugi w Kujawsko-Pomorskiem odcinek autostrady A1, którą już teraz można dotrzeć na Wybrzeże, a w przyszłości też do południowej granicy Polski.

pokaz-artykul.png
odpowiedz