DODAJ
MarcinK 31.01.2008, godz. 11:41
Opóźnia się przebudowa stadionu w Lubinie

Grzegorz Szczepaniak2008-01-30, ostatnia aktualizacja 2008-01-30 18:50

Na obiekcie przez ponad półtora miesiąca nic się nie działo, bo wygasło stare pozwolenie na budowę, a nowe zostało przyznane dopiero wczoraj. Działacze Zagłębia uspokajają, że terminy oddania stadionu zostaną dotrzymane.


Kiedy lewicowa ekipa rządząca Polską Miedzią przymierzała się do rozpoczęcia przebudowy stadionu Zagłębia, wydawało się, że nowy obiekt powstanie szybko, nawet w ciągu kilku lat. Był gotowy projekt, a nawet wydane zezwolenia budowlane niezbędne do rozpoczęcia prac. Zabrakło tylko decyzji ze strony ówczesnych władz kombinatu o uruchomieniu środków. Pozwolenie jednak zostało i nie straciło swej mocy. To na jego podstawie latem ubiegłego roku rozpoczęto prace.

- Uważnie obserwowaliśmy inwestycję na stadionie - mówi Krzysztof Olszowiak, rzecznik prasowy starosty lubińskiego oraz radny miejski. - Rozpoczęto od rozbiórki części starego wału i tamto pozwolenie przewidywało te prace, więc wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W momencie, w którym zakres prac przewidywał roboty nieuwzględnione w pozwoleniu, trzeba było wystąpić o nowe. Taka jest procedura.

Wokół przerwania prac zrobiło się w Lubinie głośno i nie brak było głosów, że starostwo powiatowe chce zaszkodzić inwestycji. - To bzdura - mówi Olszowiak. - Prawo nakłada pewne formalności i nikt racjonalnie myślący nie pozwoli sobie na jego obchodzenie, i to w tak w sumie błahej i formalnej sprawie.

Zagłębie, które prowadzi inwestycję, zwróciło się o nowe pozwolenie, które już zostało wydane. - Teraz czekamy dwa tygodnie, aż się ono uprawomocni - mówi Jan Wierzbicki, rzecznik prasowy Zagłębia. - To nie jest jednak tak, że na budowie nic się nie działo. Prowadzone były pewne niezbędne prace przygotowawcze do kontynuowania inwestycji, oczywiście takie, które mogły być prowadzone. Ta blisko półtoramiesięczna przerwa nie wpłynie na to, że jakieś terminy będą niedotrzymane, nie ma takiej groźby - zapewnia Wierzbicki.

Czy tak będzie, okaże się dopiero, kiedy będzie się zbliżał termin oddania stadionu do użytku.

Co z tą halą?

Tymczasem coś drgnęło w sprawie budowy hali sportowo-widowiskowej w Lubinie. Przypomnijmy, że od lat trwa batalia o powstanie także tego obiektu. Lubin to specyficzne miasto i właściwie większość tego typu projektów nabiera wymiaru politycznego. Hala stała się w ostatnim czasie obiektem prawdziwej wojny między radą, w której minimalną przewagę mają przeciwnicy prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, a samym prezydentem. Obie strony oskarżają się albo o złą wolę, albo o pozorowanie działań. Tymczasem hali, jak nie było, tak nie ma.

Iskierka nadziei pojawiła się, kiedy powstał poprzedni projekt przebudowy stadionu. Zakładał ono bowiem, że równolegle budowana będzie hala, która stanie się integralną częścią nowego obiektu. Wszystko miał sfinansować KGHM. Nowe władz Polskiej Miedzi i Zagłębia zmieniły jednak koncepcję, twierdząc, że klubowi piłkarskiemu taka hala nie jest potrzebna. Wówczas do akcji wkroczył prezydent i zaproponował, by halę zbudować w centrum miasta na terenach należących do Ośrodka Sportu i Rekreacji. Próbował nawet przepchnąć przez radę środki umożliwiające przynajmniej rozpoczęcie prac, ale radni te wnioski odrzucali, przekonując, że planowana lokalizacja jest zła i miasta nie stać na samodzielne wybudowanie hali (ma ich zdaniem kosztować 50, a może nawet 60 mln zł). Mimo to prace studyjne nad obiektem rozpoczęto i powoli zbliżają się one do końca.

- Rzeczywiście, taki projekt będzie wkrótce gotowy - przyznaje Damian Stawikowski, asystent prezydenta Raczyńskiego, a zarazem wiceprezes MKS-u Zagłębie Lubin, które prowadzi sekcję piłki ręcznej i jest najbardziej zainteresowane powstaniem w Lubinie nowoczesnego obiektu.

Tymczasem inicjatywę przejęli przeciwnicy prezydenta. - Rozmawiając z Robertem Pietryszynem, prezesem Zagłębia SSA, doszliśmy m.in. do porozumienia w sprawie usytuowania nowej hali - mówi Piotr Czekajło, wicestarosta lubiński. - Początkowo myśleliśmy, by powstała ona na miejscu starego stadionu, potem chcieliśmy wrócić do lokalizacji hali zakładanej w poprzednim projekcie przebudowy obiektu, ale prezes Pietryszyn przekonał nas, że to by złamało niektóre wytyczne UEFA dotyczące stadionów. Udało się jednak znaleźć inne miejsce na halę. Powstanie ona w obrębie dzisiejszych wałów, w miejscu, w którym znajdowała się mała tablica informacyjna i gdzie mieściła się kiedyś siedziba MKS-u Zagłębie. To wymaga jednak pozyskania od Zagłębia piłkarskiego terenów pod budowę. Prezes Pietryszyn zgodził się na to, w zamian dostanie zarządzany teraz przez starostę stary stadion Zagłębia. Budowa hali nie przeszkodzi w budowie nowego stadionu i na odwrót - zapewnia wicestarosta.

Starostwo prowadzi też rozmowy w sprawie współfinansowania inwestycji. - Obiecane mamy 5 mln zł z Totalizatora, 7 mln zł od marszałka, powiat też da 5 mln zł, pewną kwotę deklaruje również gmina wiejska Lubin - wylicza Olszowiak. - Rada miasta także uchwaliła kwotę nieco ponad 29 mln zł. Nie mam wątpliwości, że projekt finansowo wesprze też KGHM.

- Prace studyjne powinny się zacząć w tym roku, tak żeby z zakończeniem inwestycji zdążyć do końca 2009 roku - dodaje wicestarosta Czekajło.

Bardzo ostrożnie do tych deklaracji podchodzą jednak w ratuszu. - W ciągu pół roku były już cztery lokalizacje i my po prostu nie wierzymy, że ta inwestycja się rozpocznie - mówi Stawikowski. - To jest gra na zwłokę. Radnym chodzi o to, żeby im przypisano zasługi za wybudowanie hali, o nic innego. Prezydent zadeklarował więc, że nie pojawi się na otwarciu, tylko niech wreszcie pozwolą tę halę zbudować. Jako wiceprezes Zagłębia jestem oczywiście za tym, by hala powstała. To dla klubu priorytet. Nie wierzę jednak, że plany starostwa wyjdą poza deklaracje.

Z kolei Olszowiak nie wyobraża sobie, by prezydent nie wykonał uchwały rady. - Złamałby prawo - mówi radny. - A jak pan radny sobie wyobraża przekazanie przez miasto pieniędzy na projekt, którego w praktyce nie ma? - dopytuje Stawikowski.

Nieoficjalnie w urzędzie miasta słychać jednak i takie opinie, że przed rozpoczęciem inwestycji prezydent Raczyński byłby skłonny podpisać warunkową umowę o jej współfinansowaniu. W takim przypadku najpierw pieniądze musieliby wyłożyć inni uczestnicy projektu starostwa, a dopiero ostatni etap budowy byłby finansowany ze środków miasta.


z4884342X.jpg
Na stadionie Zagłębie od dawna nie ma piłkarzy, ale też ekip budowlanych
Fot. Maciej Świerczyński/AG

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław


http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35760,4884676.html
odpowiedz
Darek 07.05.2008, godz. 19:38
Zagłębie Lubin na rok do Polkowic

Grzegorz Szczepaniak 2008-05-06, ostatnia aktualizacja 2008-05-06 19:30

Ostatni ligowy mecz piłkarzy Zagłębia w tym sezonie będzie równocześnie ostatnim, jaki zespół mistrzów Polski rozegra w tym roku na lubińskim stadionie. Drużyna na rok przenosi się do Polkowic.

W Lubinie zespół KGHM-u Zagłębie 10 maja rozegra ostatni mecz tego sezonu. Rywalem zespołu trenera Rafała Ulatowskiego będzie Korona Kielce. Będzie to równocześnie ostatnie spotkanie na starym klubowym stadionie. Wszystko wskazuje, że do Lubina piłkarze KGHM-u Zagłębie powrócą dopiero jesienią 2009 roku.

Po wielu latach obietnic i przymiarek, z których nic nie wychodziło, przebudowa stadionu w Lubinie - który pochodzi z połowy lat 80. ubiegłego wieku - wreszcie ruszyła. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku pierwszą symboliczną łopatę wbił ówczesny premier Jarosław Kaczyński. Do rozpoczęcia inwestycji doprowadził prezes Robert Pietryszyn. To on wpadł na pomysł, aby nowy stadion niejako wbudować w obręb starego, ale zrezygnował z planowanej wcześniej hali sportowej. Budowę kończyć będzie nowy prezes Paweł Jeż, który chce nieco zmodyfikować wcześniejsze plany.

Początkowo zamierzano tak prowadzić inwestycję, aby można był na przebudowywanym stadionie jak najdłużej rozgrywać mecze. Jedynym wyjątkiem była zbliżająca się runda jesienna, podczas której lubinianie mieli grać w innym miejscu. Na wiosnę przyszłego roku miał nastąpić powrót do Lubina na wybudowaną już część trybun.

- Poważnie zastanawiam się nad drobną zmianą tej koncepcji - mówi Paweł Jeż, prezes KGHM-u Zagłębie. - Pomyślałem, że byłoby chyba lepiej zaprosić kibiców na gotowy już obiekt, a nie na plac budowy, tak jak teraz.

Zdaniem szefa klubu istnieje możliwość opracowania takiego harmonogramu prac, aby sezon 2009/2010 rozpocząć już na nowym, oddanym do użytku stadionie. Ale jest jeden warunek: cały przyszły sezon lubinianie musieliby grać na obcym boisku. - W zasadzie zadecydowaliśmy, że będziemy występować w Polkowicach - przyznaje Jeż.

Zagłębie grało już na obiekcie Górnika. Ostatnio wówczas, kiedy na początku sezonu 2005/2006 klubowi nie przedłużono warunkowej licencji na rozgrywanie spotkań w Lubinie. W Polkowicach Zagłębie zremisowało z Pogonią Szczecin 1:1. PZPN nie był jednak wówczas zbyt konsekwentny i lubinianie szybko wrócili na swój obiekt. Dzisiaj obiekt czwartoligowego Górnika spełnia wszystkie wymogi niezbędne do rozgrywania meczów w ekstraklasie. Ukończono nawet nowe szatnie i centrum prasowe.

Nowy stadion Zagłębia ma być nowoczesnym obiektem uprawnionym do gry nawet w Lidze Mistrzów. Pomieści ponad 16 tys. kibiców, będzie w pełni zadaszony. Wreszcie kibice będą też mogli bliżej przyjrzeć się zawodnikom, bo trybuny znajdą się blisko linii autowych. Klub planuje też przebudowę części boisk treningowych, pojawi się boisko ze sztuczną nawierzchnią. W dalszej kolejności ma powstać nowoczesny czterogwiazdkowy hotel. Wraca także koncepcja wybudowania w pobliżu stadionu hali sportowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
odpowiedz
Orzech 25.06.2008, godz. 14:37
odpowiedz
Orzech 20.08.2008, godz. 21:21
KGHM przeznaczy 100 mln zł na przebudowę stadionu Zagłębia Lubin

PAP 20.08.2008 16:38

Roczną umowę sponsorską pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A., a klubem sportowym Zagłębie Lubin podpisano w środę w Lubinie.

Prezes Zagłębia Paweł Jeż na konferencji prasowej przyznał, że budżet klubu będzie niższy niż w poprzednim sezonie, ale "pozostanie jednym z najwyższych w I. lidze. Budżet jest dopiero konstruowany, ale podpisana dzisiaj umowa zapewnia nam stabilizację i umożliwia funkcjonowanie w I. lidze z jasno postawionym celem powrotu do ekstraklasy" - mówił prezes.

Jeż nie chciał powiedzieć jaką kwotę KGHM przekaże na rzecz klubu.


W rozmowie z PAP prezes KGHM Polska Miedź S.A. Mirosław Krutin zapewnił, że spółka nie ma zamiaru rezygnować ze sponsorowania klubu w dłuższej perspektywie. "Daliśmy jednak zarządowi klubu do zrozumienia, żeby również samodzielnie szukał innych sponsorów, a nie żył tylko z jednego, dużego" - dodał.

Umowa podpisana została na rok. Jeż przyznał, że jest to związane z dużą liczbą niewiadomych, które stoją przed klubem. "Musimy np. wywalczyć awans, bo to on będzie miał największy wpływ na to, jak będzie wyglądała sytuacja Zagłębia w przyszłym sezonie" - mówił.

Na konferencji prasowej przedstawiona została także wizualizacja przebudowywanego stadionu Zagłębia. Obiekt, który pomieści 16 tys. kibiców, ma być ukończony na początku 2010 r. Jednak pierwsze mecze Zagłębie rozegra na stadionie już w rundzie wiosennej. Koszt całej inwestycji wynosi ok. 130 mln zł, z czego 100 mln zł pochodzi ze spółki KGHM.
odpowiedz
Orzech 25.08.2008, godz. 18:58
Security System Integration wykona za 5 mln zł instalacje na stadionie KGHM

MD 25.08.2008 17:33


Notowana na NewConnect spółka Security System Integration (SSI) wygrała kontrakt na wykonanie instalacji niskoprądowych na stadionie KGHM w Lubinie.
SSI poinformował w poniedziałek, że na stadionie KGHM wykona systemy bezpieczeństwa, automatykę oraz nagłośnienie.

- Dzięki zaawansowanej technologii i nowoczesnym rozwiązaniom zaprojektowanym przez SSI będzie to pierwszy stadion posiadający 100-proc. identyfikację wchodzących osób oraz nowoczesną telewizję IP – głosi komunikat spółki.

SSI zapowiada, że opracowaną koncepcję zabezpieczeń będzie chciał wdrażać na innych stadionach.
Zleceniodawcą jest konsorcjum Pebeka – Hochtief. Wartość kontraktu to ok. 5 mln zł netto.

MD

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleI ... d1ec76a8e4
odpowiedz
Orzech 03.10.2008, godz. 12:40
Lubin: na stadionie Zagłębia zawiśnie wiecha

Grzegorz Szczepaniak 2008-10-02, ostatnia aktualizacja 2008-10-02 19:26

Na budowanym stadionie Zagłębia Lubin w piątek zawiśnie wiecha. Obiekt powstaje w ekspresowym tempie i wszystko wskazuje, że piłkarze wrócą do Lubina już wiosną. Za rok budowa całego obiektu powinna się skończyć.

Lubiński stadion wygląda teraz przedziwnie. Nad trzema wybudowanymi już podstawami nowych trybun oraz fundamentami pod czwartą góruje część starego wału z charakterystycznym budynkiem klubowym. Na wale leżą metalowe konstrukcje. W miejscu, gdzie przed laty stawały telewizyjne wozy transmisyjne, teraz pracują dwa podnośniki. Krótka wspinaczka po stromych, wąskich i kruszejących schodach z betonu na stary wał do najbezpieczniejszych nie należy. Aż trudno uwierzyć, że w połowie lat osiemdziesiątych wybudowany wówczas obiekt był uznawany za najnowocześniejszy i najbezpieczniejszy w Polsce.

Z części wału, która nie zostanie rozebrana, rozciąga się niesamowity widok na trzy białe betonowe podstawy nowych trybun. Nad nimi zamontowano już konstrukcję, która podtrzymywać będzie dach. W dole spychacze powoli zakrywają piaskiem sieć małych przewodów. To system podgrzewania murawy. Zielono zrobi się tu dopiero na wiosnę, kiedy zostanie położona nowa trawa.

Prace ruszyły nieco ponad rok temu. Tempo, w jakim postępują, jest zdumiewające. - Budowę trzech pierwszych trybun oraz samego boiska mamy zrealizowane w około 70 proc. - szacuje Piotr Dziurman, kierownik projektu. - W połowie października przywieziona zostanie trawa z Niemiec, ale boisko jeszcze budujemy. System ogrzewający murawę jest przykrywany piaskiem, na to pójdzie ziemia, a potem trawa.

Rozpoczął się też montaż zadaszenia nad trybunami. Do pierwszego meczu na wiosnę mają być one gotowe, podobnie jak boisko. Oświetlenie zamontowane zostanie na dachu. Siedziska, jak na wielu angielskich stadionach, mają być składane i z wygodnymi oparciami. - Ostra zima może nam trochę przeszkodzić, ale prace są tak zaplanowane, że nawet najostrzejsza nie powinna ich specjalnie opóźnić - twierdzi Dziurman.

Co ciekawe, konstrukcje trybun nie będą zabudowywane od strony zewnętrznej. Tylko na dole powstaną niezależne budynki, w których znajdą się punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami czy toalety. Parkingi pozostaną w zasadzie niezmienione, powstanie tylko nowy parking dla VIP-ów.

Ostatnia trybuna ma powstawać na oczach kibiców, którzy rundę wiosenną będą już oglądać z trzech pozostałych trybun. W sumie stadion będzie mógł pomieścić nieco ponad 16 tys. osób. Stadion Zagłębia, kiedy będzie już gotowy w całości, spełniał będzie wszystkie warunki, aby być areną meczów nawet w fazie pucharowej Ligi Mistrzów.

Przypomnijmy, że budowę stadionu w Lubinie rozpoczęto na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale po usypaniu ziemnego wału roboty stanęły. Dopiero kiedy jasne stało się, że piłkarze mogą wywalczyć awans do ekstraklasy, roboty ruszyły. Nowiutki stadion otwarto 22 lipca 1985 roku. Niedługo później odbył się na nim pierwszy oficjalny mecz, w którym beniaminek z Lubina wygrał 1:0 z GKS-em Katowice. Spotkanie oglądało aż 35 tys. widzów.

Niewiele osób wie, że początkowo twórcy stadionu myśleli, aby służył on też żużlowcom. Stąd szeroki pas trawy oddzielający boisko od trybun i sprawiający, że oglądanie meczów ligowych było istnym koszmarem. Osoby o słabszym wzroku musiały wspierać się lornetkami. Z czasem lubiński obiekt stał się w Polsce obiektem kpin. Mawiano o nim, że to "stadion dożynkowy". Na początku nowego stulecia nawet miejscowi kibice bez ogródek przyznawali się, że swojego stadionu po prostu się wstydzą.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

z5761772X.jpg

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... iecha.html
odpowiedz
Darek 04.10.2008, godz. 00:02
Zawisła wiecha na stadionie w Lubinie

Piotr Kanikowski 2008-10-03 20:40:00, aktualizacja: 2008-10-03 20:40:00

W piątek pracownicy konsorcjum firm PeBeKa i Hochtief, budujących lubiński stadion, zawiesili wiechę na stalowych dźwigarach nad trybunami.

Zgodnie z tradycją świętowali w ten sposób ukończenie najwyższego elementu konstrukcji dachu. Budowlańcy obiecują, że 15 marca 2009 roku - zgodnie z planem - kibice będą mogli obejrzeć tu mecz Zagłębia Lubin z Górnikiem Łęczna.

- Powstaje najładniejszy stadion w Polsce - z dumą podkreśla Ryszard Janeczek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Zaplanowano go z myślą o komforcie uczestników sportowych widowisk. Nawet najniżej siedzący widzowie będą widzieć wszystko co się dzieje na boisku. Fenomenalna akustyka pozwoli widzom usłyszeć wszystko, włącznie z uwagami, jakimi będą się wymieniać biegający po murawie zawodnicy.

Robertowi Raczyńskiemu, prezydentowi Lubina, imponuje tempo, w jakim powstaje ten obiekt. Konsorcjum PeBeKa i Hochtief rozpoczęło budowę niespełna siedem miesięcy temu od rozebrania trzech z czterech trybun starego stadionu Zagłębia. Od tego czasu postawiło konstrukcję trybun i przygotowało płytę główną do położenia murawy. Teraz robotnicy uwijają się m.in. przy szeregu prac wykończeniowych oraz budowie zadaszenia, toalet czy punktów pierwszej pomocy pod trybunami. Na płycie boiska testowane są instalacje nawadniające i podgrzewające. Zaczęło się kopanie koryta odwadniającego, by w ciągu najbliższych dni ułożyć 8 tys. mkw. murawy. Specjalna trawa rośnie w Bawarii - wkrótce trzema tirami przyjedzie do Lubina.

Od wiosny Zagłębie ma rozgrywać już mecze na nowym obiekcie, choć obok nadal trwać będzie budowa. Drugi i ostatni etap prac, zakończy się w grudniu 2009 r. Część starej korony zostanie przysypana ziemią, tworząc wał, przez który będą wieść ścieżki na stadion.
Nowy obiekt będzie kosztował 120 mln zł. Pomieści 16 tysięcy widzów. Spełni wszystkie wymagania PZPN i UEFA dla stadionów III klasy. Czyli będą mogły tu być rozgrywane mecze Ligi Mistrzów.

48e666a7dfd8a_k2.jpg

POLSKA Gazeta Wrocławska
odpowiedz
Orzech 09.10.2008, godz. 10:51
Powstanie pierwszy nowoczesny stadion na EURO 2012

wnp.pl (Tomasz Cukiernik) - 09-10-2008 09:43

W Lubinie powstaje nowoczesny stadion piłkarski, który będzie pierwszą tego typu inwestycją zrealizowaną przed EURO 2012.
Stadion w Lubinie, który jest budowany przez konsorcjum PeBeKa-Hochtief, ma być ukończony w lutym 2009 r., a całkowity koszt budowy wyniesie około 100 mln zł.

Autorem projektu stadionu jest MCD Modern Construction Design. Zostanie on wybudowany z prefabrykatów żelbetowych, a elementy na budowę stadionu wyprodukowała i dostarczała firma Pekabex z Poznania.
Stadion pomieści około 15 tys. kibiców piłki nożnej. Szybkie tempo, w jakim inwestycja jest realizowana, zostało osiągnięte dzięki zastosowaniu prefabrykacji, która jest optymalną technologią dla budowania tego typu obiektów.

http://budownictwo.wnp.pl/powstanie-pie ... 1_0_0.html
odpowiedz
Darek 17.10.2008, godz. 22:44
Urtanator z forum Skyscrapercity:

[quote:mmvm9i0m]jp96vk.jpg

2cf8jsk.jpg

2r20zza.jpg

v5xt8l.jpg

2vuloh5.jpg

k0m64l.jpg[/quote:mmvm9i0m]
odpowiedz
Darek 31.10.2008, godz. 01:06
30 pażdziernika 2008

screenhunter02oct301612aw6.gif

Zrzut z webcamu: Adrian Suvalkai z SSC
odpowiedz
musashi 04.02.2009, godz. 21:59
Dialog Arena - tak od wtorku nazywa się stadion w Lubinie, na którym występować będzie KGHM Zagłębie Lubin. - Negocjowaliśmy od listopada, czasami były to trudne rozmowy, ale się udało - mówi Paweł Jeż, prezes Zagłębia. Lubiński klub jako pierwszy w Polsce sprzedał prawa do nazwy stadionu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza- W Polsce dotychczas nikt nie kupił prawa do nazwy obiektu sportowego. - To pierwszy taki przypadek, ale jestem przekonany, że stanowi on początek większej serii - mówi Piotr Mazurkiewicz, prezes Telefonii Dialog SA. - Postanowiliśmy inwestować w infrastrukturę, stąd taka decyzja. Chcemy się kojarzyć z nowoczesnością, a stadion, kiedy zostanie skończony, będzie najnowocześniejszy w Polsce. Chcemy też kojarzyć się z sukcesem, a wierzę, że ten będzie udziałem Zagłębia. Stadion jest dla nas nośnikiem reklamy i tak podchodzimy do tej reklamy. Oczywiście kiedy Zagłębie grać będzie w ekstraklasie, ta reklama będzie miała o wiele większy zasięg. Ale już teraz, gdy Zagłębie jest w pierwszej lidze, osiągać będziemy swój cel, bo inwestujemy głównie w reklamę lokalną. Jak będzie coś więcej, to nasz zysk. W tej sytuacji na pewno nie wycofamy się z umowy, nawet gdyby Zagłębie nie awansowało.

Dodajmy, że właścicielem Telefonii Dialog jest KGHM Polska Miedź SA, a więc firma, która jest także właścicielem piłkarskiego Zagłębia Lubin.

Lubiński obiekt będzie się nazywał Dialog Arena przynajmniej do końca 2011 roku. - Istnieje jednak możliwość przedłużenia umowy i wierzę, że ta współpraca trwać będzie wiele lat - mówi prezes Mazurkiewicz, który nie chce zdradzać kwoty, za jaką jego firma będzie się reklamować na stadionie. - To tajemnica handlowa - ucinał takie pytania prezes.

O tym, ile Zagłębie zarobi na tej umowie, nie chce też mówić Paweł Jeż, prezes KGHM Zagłębia. Nie kryje jednak swego zadowolenia, bo to kolejny krok, by zdywersyfikować wpływy do klubu, a takie zadanie postawili mu właściciele, czyli szefowie KGHM Polska Miedź SA. - Dla nas to bardzo ważne wydarzenie - przyznaje prezes Jeż. - Napis "Dialog" znajdzie się na widowni, ułożony z krzeseł w barwach naszego sponsora. Będą też elementy zewnętrzne, które jednoznacznie będą się kojarzyć z Dialogiem. Pojawi się też napis "Dialog Arena", umieszczony od strony drogi krajowej nr 3.

Przedstawiciele Dialogu przekonują, że zdecydowali się na podpisanie umowy z Zagłębiem dlatego, że firma jest lokalna i stara się budować markę głównie na swoim terenie. - W Lubinie zaczęła się historia Dialogu - przyznaje Mazurkiewicz. - To też był powód, by zainwestować właśnie w lubiński obiekt.

Tymczasem nieco komplikuje się inwestycja. Jej koszt - planowany na 100 mln zł - na pewno wzrośnie. W tej chwili szacuje się, że stadion będzie kosztował około 130 mln. Trzeba więc znaleźć brakujące środki, by inwestycję zakończyć. - Wiemy o tym problemie i usilnie pracujemy, by go rozwiązać - mówi Jeż. - Nie wynika on z jakiejś niegospodarności czy niedoszacowania, a kompletnie zmienionych warunków zewnętrznych. Rozmawiam z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby nam pomóc w dokończeniu inwestycji. Za wcześnie jednak, by zdradzać z kim.

Przypomnijmy, że lubiński stadion zacznie swą działalność w połowie marca, choć inwestycja jeszcze nie będzie dokończona. Według planów wszystko ma być gotowe do końca tego roku. Obiekt pomieści 16,5 tys. osób, będzie miał w pełni zadaszone trybuny, znakomite oświetlenie, które umożliwi relacje telewizyjne nawet w rozdzielczość HD, podgrzewaną murawę i będzie spełniał wszystkie wymogi, by rozgrywać na nim mecze Ligi Mistrzów (poza finałem) czy spotkania reprezentacji.
odpowiedz
KingaM 11.03.2009, godz. 11:50
PeBeKa zakończyło budowę stadionu Zagłębia Lubin

Nowowybudowany stadion Zagłębia Lubin jest przygotowany na mecz inauguracyjny, który odbędzie się 14 marca. Starostwo Powiatowe w Lubinie wydało właśnie pozwolenie na użytkowanie, a kontrolujące obiekt służby nie mają żadnych uwag co do bezpieczeństwa i jakości wykonanych robót. Na trybuny i płytę boiska wkroczyła ekipa porządkowa.
- Zakończyliśmy wszelkie prace, za których wykonanie byliśmy odpowiedzialni, otrzymaliśmy konieczne z punktu widzenia wykonawcy robót pozwolenia – mówi Ryszard Janeczek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA. - Kolejne pozwolenia, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie rozgrywek, czyli licencja PZPN oraz zgoda prezydenta miasta na organizację imprez masowych, leżą w kompetencjach klubu piłkarskiego.

Budowa stadionu trwała od 5 marca 2008 roku, kiedy to PeBeKa rozpoczęła pierwsze roboty przy fundamentach, do 27 lutego 2009 roku, gdy starosta wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu. W sumie - 360 dni. Wszystkie prace przebiegały zgodnie z harmonogramem.

Jak podkreśla R. Janeczek Konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA, HOCHTIEF Polska Sp. z o.o. oraz HOCHTIEF Construction AG Sport Facilities w trakcie tak krótkiego czasu wykonały szereg specjalistycznych robót, np. samo Konsorcjum wynkonało fundamenty (przy budowie ich wszystkich zostało wykorzystanych 6,5 tys. m. sześć. żelbetonu), instalacje wodociągowe, sanitarne, deszczowe, drogi, place, itp.

Całość budowy stadionu to wielkie przedsięwzięcie logistyczne, w trakcie którego konsorcjum musiało dodatkowo zaangażować i skoordynować pracę ponad 30 firm będących podwykonawcami.

- Prócz niesprzyjającej momentami pogody, największym utrudnieniem było to, że prowadziliśmy roboty na czynnym obiekcie, gdzie trenowali piłkarze, a w weekendy odbywała się giełda – dodaje Jacek Kazimierczyk, zastępca gł. inżyniera budowlanego w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa SA, pełniący w ramach konsorcjum funkcję kierownika handlowego projektu stadionu. - W piątek mogliśmy pracować tylko do godz. 14, a potem musieliśmy uporządkować teren przed otwarciem giełdy. Mimo tych przeszkód, dotrzymaliśmy terminy, przewidziane w harmonogramie.

Całkowity koszt budowy lubińskiego stadionu, na którym będzie mogło zasiąść 16 tys. widzów to nieco ponad 121 mln zł. Będzie to jeden z dwóch największych na Dolnym Śląsku stadionów – drugi w zamierzeniu będzie mógł pomieścić 42 tys. kibiców i będzie wybudowany we Wrocławiu na Euro 2012.

Rozpoczęcie rozgrywek 14 marca nie oznacza jednak całkowitego zakończenia budowy. Stadion będzie ostatecznie gotów w 2010 roku, a prowadzone do tego czasu prace nie zakłócą w żadnym stopniu rozgrywających się zmagań drużyn piłkarskich. W drugim etapie budowy po stronie zachodniej obiektu stanie budynek klubowy, w którym znajdą się m.in. szatnie, natryski, sanitariaty, część gastronomiczna, strefa dla VIP-ów oraz nowoczesne centra prasowe i telewizyjne. Budynek ma już pierwszą kondygnację, a na przełomie marca i kwietnia będzie gotowa cała konstrukcja. Latem – po zakończeniu wiosennej rundy rozgrywek – zostaną zainstalowane dwa telebimy, każdy o powierzchni 20 mkw.

Stadion Zagłębia Lubin spełni najwyższe wymagania UEFA Klasy 3 (na pięć możliwych). Dzięki temu będą tu mogły rozgrywać się mecze międzynarodowe.

-To będzie jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce - podkreśla R. Janeczek. - Dołożyliśmy starań w ścisłej współpracy z inwestorem, żeby systemy zapewniające bezpieczeństwo, kontrole dostępu, telewizja CCTV (w systemie IP) oraz nagłośnienie dorównały stadionowi FC Porto w Portugalii. W całej Europie nie ma wielu obiektów o takim standardzie.

Renata Dudała - 11-03-2009
http://gornictwo.wnp.pl/pebeka-zakonczylo-budowe-stadionu-zaglebia-lubin,75144_1_0_0.html
odpowiedz
KingaM 16.03.2009, godz. 12:05
Otwarcie stadionu z balonami i fajerwerkami

z6383593N.jpg

16,5 tysięcy baloników, dziesięciominutowy pokaz ogni sztucznych i 3:0 w meczu z Górnikiem Łęczna - tak uroczyście zainaugurował działalność Dialog Arena, najnowocześniejszy w Polsce, choć wciąż niedokończony stadion Zagłębia Lubin


Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2007 roku dzięki staraniom ówczesnego prezesa klubu Roberta Pietryszyna, który zresztą przyjechał na pierwsze spotkanie Zagłębia na nowym stadionie, i decyzji władz KGHM, które postanowiły sfinansować inwestycję. Wcześniej nie brakowało deklaracji i planów, ale przez lata jedynie przystosowywano dawny obiekt do wymogów PZPN.

Nieco ponad rok zajęło postawienie trzech zadaszonych trybun i takie ich przygotowanie, by mecze mogło oglądać ponad 10 tys. kibiców.

Dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem sobotniego meczu z Górnikiem Łęczna, gdy trybuny były już w połowie wypełnione, zgaszono jupitery i zaczęła się uroczystość. W świetle punktowych reflektorów przypomniano historię klubu, były konkursy dla kibiców i pełna informacja o nowym obiekcie.. Potem na murawę wyszli dwaj byli zawodnicy Zagłębia, ważni dla historii klubu: świetny bramkarz z lat 70. Franciszek Machej i Andrzej Turkowski, strzelec pierwszego gola na poprzednim stadionie Zagłębia zdobytego w towarzyskim meczu z Pogonią Szczecin w 1985 r. oraz Michał Stasiak, którego gol zdobyty na stadionie Legii Warszawa pod koniec maja 2007 r. dał lubinianom drugi tytuł mistrzów Polski.

Symboliczną inauguracją nowego stadionu był moment wykopnięcia przez tych zawodników piłek w kierunku publiczności.

Potem w górę powędrowało 16,5 tysiąca balonów (tyle miejsc ma docelowo mieć stadion) tworzących ogromny napis "Dialog Arena", a uroczystości zwieńczył znakomity, blisko dziesięciominutowy pokaz sztucznych ogni.

Prawie 9 tys. widzów, którzy w sobotę przyszli na stadion, mogło wreszcie oglądać w Lubinie mecz w komfortowych warunkach, jak na najlepszych europejskich obiektach. Na stadionie bez płotów oddzielających trybuny od boiska, które niemal do nich przylega, świetnie oświetlonym, ze znakomitą akustyką, co kibice sprawdzili sami, na głos odliczając sekundy do inauguracji.

Na wysokości zadania stanęli też piłkarze gospodarzy, którzy po bardzo dobrym meczu zwyciężyli 3:0.


Fot. Mieczysław Michalak
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,6383570,Otwarcie_stadionu_z_balonami_i_fajerwerkami.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4778157
odpowiedz
anubis 09.10.2009, godz. 18:47
Na stadionie praca wre

Rozpoczął się kolejny etap prac związanych z przebudową stadionu Zagłębia Lubin. Specjalna ekipa budowlana usuwa wały starego stadionu.


Początkowo klub nie przewidywał demontażu wałów starego stadionu. Mimo budowy Dialog Areny miały one pozostać na swoim miejscu. Architekci wprowadzili jednak poprawki, które zaakceptowały władze klubu.

- Ekipa budowlana rozpoczęła właśnie demontaż wałów starego stadionu – wyjaśnia Wacław Wachnik, rzecznik Zagłębia Lubin. – Zostaną one rozebrane z obu stron aż do budynku klubu – dodaje.

Według wstępnych założeń całość prac na stadionie Dialog Arena ma się zakończyć w czerwcu 2010 roku. Inwestor nie ukrywa jednak, że być może uda się uporać z nimi nieco wcześniej. Oprócz demontażu starych wałów, nieprzerwanie trwają też prace na Dialog Arenie.

- Obecnie trwają prace na czwartej trybunie stadionu wraz z montowaniem zadaszenia. Na razie nie mamy żadnych znacznych opóźnień, dlatego myślę, że prace zostaną zakończone zgodnie z planem – uzupełnia rzecznik.

Autor: MS

http://www.lubin.pl/aktualnosci,7531,na ... a_wre.html

Źródło: http://www.lubin.pl/aktualnosci,7531,na ... a_wre.html
odpowiedz
Orzech 02.07.2010, godz. 11:46
Wiosną Zagłębie Lubin obiecało, że stadion będzie gotowy do końca czerwca. Dziś klub mówi o końcu lipca, usprawiedliwiając opóźnienie w budowie długą i srogą zimą.

- 8 sierpnia rusza liga, a 14 sierpnia rozegramy pierwszy mecz na skończonej Dialog Arenie - zapowiada Wacław Wachnik, rzecznik prasowy klubu.

Piotr Dziurman, kierownik projektu, tłumaczy, że koszt wykonawstwa bez kredytów, odsetek itd. to ok. 117 mln zł.pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 10.08.2010, godz. 15:00
Po dwóch latach budowy Dialog Arena jest gotowa. Z telebimami, których jeszcze nie ma (ale wkrótce zostaną zamontowane), jej koszt przekroczy 125 mln zł.

W odróżnieniu od reszty polskich stadionów, ten powstał bez udziału państwowych i samorządowych pieniędzy - wyłącznie dzięki wsparciu głównego sponsora Zagłębia, spółki KGHM Polska Miedź SA. Żadna inna firma nie zdobyła się na taki gest.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Jan Augustynowski 13.09.2010, godz. 23:05
8202_1000x.jpg
odpowiedz