DODAJ
DlugiX 12.07.2010, godz. 14:57
 Nowy węzeł komunikacyjny i towarzyszące mu centrum handlowe będą miały powierzchnie 16 tysięcy metrów kwadratowych.
Nowy dworzec kolejowy (7 tysięcy metrów kwadratowych) stanowiący funkcjonalne przedłużenie Centrum Handlowego położony będzie nad torami. Węzęł posiadać będzie trzy poziomy funkcjonalne. Na poziomie gruntu umieszczona została funkcja Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, czyli terminal autobusowy na co najmniej 12 stanowisk autobusów i jednocześnie odbierających pasażerów. Terminal połączony będzie komunikacyjnie z poziomami +1 i +2 Centrum Handlowego i z nowym dworcem kolejowym, którego głównym poziomem służącym obsłudze pasażerów będzie poziom +1. Na poziomie parteru ulokowane będą ponadto biura operatora terminala i kasy biletowe dla autobusów.
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne będzie komunikacyjnie powiązane nowymi elementami układu drogowego z siecią ulic miejskich i będzie dostępne dla pojazdów zarówno na poziomie parteru jak i na poziomie +1 poprzez podjazd z Mostu Dworcowego. Nowy układ drogowy zostanie zaprojektowany zgodnie z potrzebami komunikacyjnymi i wymogami Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Parking służący użytkownikom Centrum Handlowego będzie się składał z ok. 950 miejsc parkingowych ulokowanych na poziomie gruntu pod kolejne etapy inwestycji.
odpowiedz
DlugiX 12.07.2010, godz. 15:00
5974_1000x.jpg

5973_1000x.jpg

5972_1000x.jpg

5971_1000x.jpg
odpowiedz
DlugiX 14.07.2010, godz. 09:36
Trzecia wizualizacja do złudzenia przypomina Warszawskie "Złote Tarasy" koło Centralnego :)
ale generalnie fajne rozwiązanie z tym wiaduktem nad torami.
Wg mnie będzie to chyba najładniejszy wizualnie dworzec w Polsce :)
Nie sądzicie?
odpowiedz
Orzech 21.09.2010, godz. 22:47
Władze miasta idą na rękę PKP i zgadzają się na tymczasowe rozwiązania wokół planowanego dworca - rondo zamiast dwupoziomowego węzła i mniejszy, niż faktycznie potrzeba, terminal autobusowy. Byle tylko wybrany przez kolejarzy inwestor wybudował nowy obiekt do Euro 2012

Jak dotąd, poza kilkoma wizualizacjami nowego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, kolejarze i wybrany przez nich inwestor - firma Trigranit - niewiele osiągnęli. Brakuje im przede wszystkim dokumentów umożliwiających rozpoczęcie tak wielkiej inwestycji - decyzji środowiskowej, lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 22.09.2010, godz. 09:46
Na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu postawiono 6 biletomatów, w których kupimy bilety na pociągi obsługiwane przez Przewozy Regionalne.
http://www.epoznan.pl/news-news-20959-B ... lownym_PKP
odpowiedz
Orzech 26.10.2010, godz. 23:15
Na poznańskim dworcu zapanuje cisza nocna

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... nocna.html
odpowiedz
Xyz 04.11.2010, godz. 16:39
Pod koniec marca ruszamy z budową dworca - zapowiada Paweł Olczyk z PKP

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 06.12.2010, godz. 19:07

Kolejarze wciąż zapewniają, że do Euro 2012 powstanie w Poznaniu nowy dworzec. I zastanawiają się, co zrobić ze starym budynkiem - zburzyć czy urządzić w nim biura albo hotel?

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne - tak ma się nazywać nowy dworzec, który wybuduje wybrana przez PKP firma Trigranit. Obiekt powstanie nad peronami 1-3, w bezpośrednim sąsiedztwie mostu Dworcowego.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 04.01.2011, godz. 21:44

Inwestor, który wybuduje dworzec, rozmawia już z handlowcami o wynajmie butików w nowym obiekcie. Budowa ma ruszyć wiosną.

Choć do Euro 2012 pozostało już tylko kilkanaście miesięcy, kolejarze wciąż zapewniają, że na mistrzostwa Poznań będzie miał nowy dworzec. Obiekt ma pełnić funkcję zintegrowanego centrum komunikacyjnego, z którego skorzystają nie tylko pasażerowie PKP, ale i PKS czy MPK.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 14.01.2011, godz. 18:14
Spółka Trigranit, która ma zbudować w Poznaniu dworzec kolejowy, chce na początku wiosny złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Czy kibice, którzy przyjadą na Euro 2012, wysiądą z pociągów na nowym obiekcie?

– Mamy zapewnienia inwestora, że budowa wkrótce się rozpocznie. Liczymy, że będzie to na przełomie marca i kwietnia – mówi Grzegorz Tomaszewski, zastępca dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 08.02.2011, godz. 11:11
W maju br. TriGranit rozpocznie realizację Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu. Trwa komercjalizacja. Umowy najmu nie są jeszcze podpisywane, ale przedwstępne obejmują już 40 proc. pow. handlowej.

- Rozmawiamy z trzema operatorami sieci supermarketów, które zainteresowane są wejściem do galerii.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Chaber 18.02.2011, godz. 09:36
Dzisiaj o godzinie 11.00 w Poznaniu odbędzie się Konferencja prasowa poświęcona budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.
W Konferencji wezmą udział przedstawiciele PKP - TriGranit oraz Urzędu Miejskiego.
Czy uda się ustalić wspólne terminy?
Czy Poznań będzie mógł pochwalić się zakończeniem Inwestycji przed Euro 2012?
Na te wszystkie pytania spróbują dzisiaj odpowiedzieć podczas Konferencji.
odpowiedz
Chaber 18.02.2011, godz. 14:16
Spółki PKP S.A. i TriGranit – inwestorzy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu, zapewnili dziennikarzy, że są przygotowani do rozpoczęcia budowy nowego dworca kolejowego zgodnie z przyjętym harmonogramem. Prace budowlane mają się rozpocząć w maju br. i zakończyć w I etapie - obsługującym pasażerów na Euro 2012 - 30 maja 2012roku. Cała inwestycja będzie gotowa do II połowy 2013 roku.
Aby dotrzymać terminów, negocjacje prowadzone od września ub. roku z urzędnikami miejskimi powinny zostać zakończone na przełomie luty/marzec. br. Wtedy można oczekiwać wydania decyzji środowiskowej i złożyć dokumenty w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim o pozwolenie na budowę. Termin nie będzie wówczas absolutnie zagrożony. Zagrożeniem może być urzędnicza opieszałości, niedostrzeganie, jak wyjątkowa inwestycja ma być zrealizowana w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatnego, zgodnie ze specustawami na Euro. Kontekst Euro 2012 nie jest tu bez znaczenia. Jeśli stosowne pozwolenia zostaną na czas wydane przez miejskich i wojewódzkich urzędników, nowoczesny dworzec kolejowy w Poznaniu będzie gotowy do obsługi tego wydarzenia.
[i:303tlz7s]Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranit
Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP S.A.
[/i:303tlz7s]
odpowiedz
Chaber 18.02.2011, godz. 14:19
Planowany harmonogram inwestycji - przekazany po Konferencji
1. Uroczysta inauguracja rozpoczęcia inwestycji w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca
2. Rozpoczęcie prac budowlanych - maj 2011
3. Wmurowanie kamienia węgielnego - czerwiec 2011
4. Otwarcie dworca PKP dla podróżnych - 30.05. 2012
5. Otwarcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (zakończenie inwestycji) - druga połowa 2013 r.

Planowane działania i wydarzenia:
1. otwarcie wystawy w hallu Dworca Głównego PKP w Poznaniu (początek marca)
2. uroczyste rozpoczęcie inwestycji w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (23 marca)
3. koncert węgierskiego saksofonisty Michaly Drescha – Scena Na Piętrze (23 marca)
4. zwiedzanie West End City Center w Budapeszcie (maj/czerwiec)
5. Transport Kolejowy XXI wieku dla Polski (14/17 czerwca) MTP. Konferencja naukowa
6. 80 rocznica wyruszenia Kazimierza Nowaka w podróż z Poznania do Afryki – październik/listopad
odpowiedz
Chaber 18.02.2011, godz. 14:25
Nowoczesna, ażurowa konstrukcja, obejmująca nowy dworzec kolejowy PKP, PKS i przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. Do tego obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa - to wszystko powstaje na terenie obecnego dworca i w najbliższej okolicy jako Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny. Wartość inwestycji to ok. 160 mln euro.
Umowa inwestycyjna pomiędzy PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się łącznie siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. TriGranit wybrany został w drodze niezależnych rokowań. PKP S.A. wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów w centrum miasta. Firma TriGranit angażuje niezbędny kapitał finansowy, wnosi projekt inwestycji uzgodniony z Miastem Poznań i w kolejnym etapie zdobywa niezbędne pozwolenia.
Obecnie strony koncentrują się na zdobyciu wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca, który powstanie w pierwszym etapie inwestycji. Wartość tej części projektu to ok. 110 mln złotych. Prace budowlane mają rozpocząć się w pierwszej połowie 2011 r., a zakończą w drugim kwartale 2012 r. - jeszcze przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej – Euro 2012. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznania powstaje na obszarze 9 ha. Jego poszczególne elementy zlokalizowane zostaną na trzech poziomach. Centralnym punktem będzie nowoczesny dworzec kolejowy, położony nad torami. Nowy dworzec (7 tys. m2) ma stanowić funkcjonalne przedłużenie Centrum Handlowego. Na poziomie 0 zaplanowano terminale autobusowe wraz z kasami i biurami operatorów, połączone z dworcem kolejowym windami i ruchomymi platformami. Na poziomie +1 zorganizowane zostanie centrum obsługi pasażera kolei. Wszystkie elementy Centrum łączyć się będą z parkingami i galerią handlową. Wokół powstanie sieć nowych ulic, które ułatwią dojazd, zarówno na poziomie 0 jak i +1, poprzez podjazd z Mostu Dworcowego.

Przy budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu firma TriGranit wykorzysta doświadczenia, zaczerpnięte z podobnych projektów zrealizowanych w innych częściach Europy: West End City Center w Budapeszcie oraz Emonika City Center w Ljubljanie. Tam z sukcesem przekształcono dworce kolejowe w nowe centra miast. Do Polski TriGranit przenosi swoje doświadczenie i wieloletnie zaangażowanie, które razem z PKP S.A. stworzy nowoczesne centrum miasta i miejsce spotkań dla mieszkańców Poznania.
Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture , autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

[i:3cv2dcmu]
Materiały Informacyjne przekazane prze Rzecznika firmy TriGranit Przemysława Terleckiego[/i:3cv2dcmu]
odpowiedz
Wydrama 21.02.2011, godz. 12:03
Jest jeszcze szansa na to, że w maju, czyli niemal w rok po podpisaniu umowy, ruszą wreszcie prace I etapu inwestycji Zintegrowane Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny, czyli przy budowie nowego dworca.

Jak zapewnili dziś dziennikarzy przedstawiciele inwestorów centrum, tj. PKP SA i TriGranit, obie spółki są przygotowane do rozpoczęcia inwestycji zgodnie z przyjętym harmonogramem.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 21.02.2011, godz. 23:21
odpowiedz
Wydrama 22.02.2011, godz. 12:04
13441_1000x.jpg


13442_1000x.jpg


13443_1000x.jpg


13444_1000x.jpg


13446_1000x.jpg


13447_1000x.jpg


13448_1000x.jpg


13449_1000x.jpg


13450_1000x.jpg


13451_1000x.jpg
odpowiedz