Kredyt inwestycyjny – co musisz o nim wiedzieć

Kredyt inwestycyjny – co musisz o nim wiedzieć

Sfera-Finansow
Sfera-Finansow
REKLAMA

Kredyt inwestycyjny to najlepsze rozwiązanie, gdy posiadane przez przedsiębiorstwo środki finansowe nie pozwalają na prowadzenie sprawnej działalności bieżącej czy nowe inwestycje, a tym samym dalszy rozwój biznesu. Analizując oferty poszczególnych banków, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 

Banki definiują kredyt inwestycyjny jako produkt, za pomocą którego kredytobiorca finansuje realizowane przez siebie przedsięwzięcie w celu powiększenia wartości majątku trwałego firmy. Zobowiązanie można przeznaczyć na zakup nowych urządzeń, samochodów czy maszyn, papierów wartościowych, akcji, zatrudnienie większej ilości pracowników czy modernizację starej lub pozyskanie nowej siedziby.

 

Pierwszą istotną sprawą przy zaciąganiu kredytu inwestycyjnego jest jego roczne oprocentowanie, które składa się z niezależnej od banków stawki WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku) oraz marży, ustalanej przez każdą instytucję indywidualnie dla klienta i podlegającej negocjacji.

 

Analizując poszczególne oferty należy uważnie sprawdzić związane z kredytem opłaty stałe i jednorazowe. Warto dowiedzieć się, czy kredytodawca przewiduje dodatkowe opłaty za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, przyznanie zobowiązania czy jego wcześniejszą spłatę. Należy również rozważyć, ile jesteśmy w stanie wnieść wkładu własnego w daną inwestycję, gdyż instytucje finansowe refundują jedynie część kosztów z nią związanych oraz w jaki sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć zobowiązanie – hipoteka, zastaw, itp. Niezbędne jest upewnienie się, czy bank wymaga ubezpieczenia pożyczki.

REKLAMA

 

Należy również zapytać o możliwość karencji w spłacie zobowiązania, która może odegrać kluczową rolę w momencie pogorszenia się sytuacji firmy. Istotne będzie także ustalenie najodpowiedniejszego terminu spłaty poszczególnych rat kredytu, może to być np. dzień, w którym klienci regulują należności za świadczone im usługi. W ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opóźnieniami w spłacie zadłużenia.

 

Ważne jest także upewnienie się na jaki maksymalny okres bank jest skłonny udzielić kredytu. Należy jednak pamiętać, że choć dłuższy okres spłaty zobowiązania wiąże się z niższymi miesięcznymi ratami, ma przełożenie na wyższe odsetki.

 

Przed zaciągnięciem kredytu należy przygotować szczegółowy biznesplan inwestycji, harmonogram planowanych prac, szacunkowy koszt wydatków oraz zysków, które dzięki danym działaniom czy zakupom zaowocują wzrostem majątku firmy. Należy pamiętać, że dla banku przede wszystkim liczy się to, czy klient będzie w stanie terminowo spłacać raty i odsetki oraz na ile realna jest wizja rozwoju jego biznesu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA