Laser pomocny w budownictwie

Laser pomocny w budownictwie

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Precyzja w przemyśle

Wytrzymałość konstrukcji, które składają się z wielu elementów, zależna jest od kilku drobiazgów. Jednym z najważniejszych jest precyzja wykonania poszczególnych fragmentów konstrukcji. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż im lepiej dopasowane elementy, tym mniejsza szansa na ich uszkodzenie pod wpływem przeróżnych czynników. Zatem koniecznością jest wprowadzanie coraz większej precyzji podczas produkcji. Niestety, ludzkie oko ma ograniczoną percepcję. Czy jest więc rozwiązanie, które pozwoli na ciągłe doskonalenie w tej kwestii?


Ciągły postęp technologiczny

Oczywiście, że jest rozwiązanie. Nieustanny rozwój technologii nie tylko wymaga coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, ale jednocześnie niesie za sobą ogromne możliwości. Stanowi to niejako samonapędzający się mechanizm – nie przypadkiem powstało powiedzenie „Potrzeba matką wynalazków”.


Zatem jeżeli potrzeba większej precyzji podczas produkcji, z czasem powstaną narzędzia, które to umożliwią, a jednocześnie przyczynią się (pośrednio lub bezpośrednio) do rozwoju owych narzędzi. Brzmi to trochę skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to o wiele prostsze.


Komputery, roboty, lasery

Integralnym elementem procesów produkcyjnych, które możemy zaobserwować w nowoczesnych zakładach przemysłowych, są takie urządzenia jak komputery, roboty wykonujące prace wymagające szybkości, powtarzalności i precyzji oraz narzędzia wykorzystujące promienie laserowe.

REKLAMA


Właśnie te ostatnie są niezwykle ciekawym przypadkiem. Zwłaszcza w przemyśle metalowym czy motoryzacyjnymi, gdzie standardem jest wykorzystywanie wycinarek i wykrawarek laserowych różnego typu. Dlaczego stosuje się te właśnie urządzenia?


Otóż cięcie laserowe jest niezwykle szybkie i przede wszystkim precyzyjne. Żaden człowiek nie jest w stanie zapewnić podobnej powtarzalności przy ręcznym lub półautomatycznym wycinaniu elementów z blachy lub innego tworzywa. Czy to oznacza, że w niedługim czasie element ludzki odejdzie w zapomnienie (oczywiście w charakterze produkcji)?


Bez człowieka się nie obejdzie

Nawet mimo ogromnego tempa rozwoju w zakresie automatyzacji produkcji, bardzo trudno będzie zastąpić człowieka. Zawsze będzie miał on swój udział w etapach procesu produkcji. Chociażby z konieczności nadzorowania pracy maszyn, ich napraw, a przede wszystkim tworzenia i konfigurowania oprogramowania sterującego maszynami.


Maszyna nie będzie również w stanie samodzielnie zaprojektować danego elementu, zatem tutaj też wyraźnie góruje człowiek. Oznacza to, że nie prędko doczekamy się w pełni automatycznych procesów produkcji. Nie chcę stwierdzić, że nigdy takowych nie zastaniemy, aczkolwiek na pewno nie stanie się to szybko.


Laser to przyszłość, o czym przekonasz się odwiedzając primapower.com.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA