Czy akcje deweloperów dają zarobić w bieżącym roku?

Czy akcje deweloperów dają zarobić w bieżącym roku?

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Akcje deweloperów to prawdziwy rollercoaster dla inwestorów inwestujących na warszawskiej GPW. W trudnych dla branży czasach kurs spółek borykających się z problemami z płynnością i niesatysfakcjonującą sprzedażą mieszkań leci na łeb na szyje. Nie jest jednak prawdą, że na akcjach deweloperów nie można zarobić.


W odróżnieniu od indeksów WIG i WIG20 branżowy indeks WIG – Deweloperzy utrzymuje się na plusie w bieżącym roku. Obecny poziom indeksu jest o około 9% wyższy w porównaniu ze stanem z końca ubiegłego roku, choć trzeba uczciwie przyznać, że w międzyczasie tj. w kwietniu zaliczył spektakularny zjazd. Tym niemniej warto podkreślić, że w dobie licznych cięć w stopach procentowych NBP o takiej stopie zwrotu posiadacze lokat i kont oszczędnościowych mogą tylko pomarzyć.


Bieżący rok jest trudnym dla branży deweloperskiej. Największe rynki mieszkaniowe są wciąż niezbilansowane a podaż jest nadal wysoka. Nowy rządowy program wspierania zakupów mieszkań – Mieszkania dla Młodych nie będzie obowiązywał w bieżącym roku. W dodatku ustawa deweloperska nałożyła na spółki dodatkowe obowiązki, z których przynajmniej część podnosi dodatkowo koszty realizacji inwestycji. Z drugiej jednak strony niższe stopy procentowe powoli budzą popyt z letargu a informacje na temat liczby sprzedanych mieszkań w I półroczu napawają umiarkowanym optymizmem.

REKLAMA


Mimo trudnej sytuacji w branży kilka spółek deweloperskich przynosi w tym roku znaczące zyski swoim akcjonariuszom. Z grona 10 spółek deweloperskich wybranych do analizy, najwyższe zyski od początku bieżącego roku przyniosły akcje Echo Investment (86%), Dom Development (55%), LC Corp (49%) oraz Robyg (42%). Na drugim końcu stawki znalazły się Gant Development (-75%), Polnord (-57%), oraz Plaza Centers (-34%).

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA