Dlaczego kupujemy mieszkania i domy z rynku pierwotnego?

Dlaczego kupujemy mieszkania i domy z rynku pierwotnego?

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Decyzja o kupnie domu bądź mieszkania podjęta, zorientowaliśmy się gdzie szukać odpowiednich dla nas nieruchomości, ustaliliśmy już jakie kryteria są dla nas ważne. Zdecydowaliśmy też, czy poszukiwania prowadzimy tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym, czy przeglądamy także oferty z drugiej ręki. Ostatecznie kupiliśmy mieszkanie/dom na rynku pierwotnym. Co zdecydowało o właśnie takim wyborze?


W ramach badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla otoDom.pl, zadano respondentom pytanie o podstawowe zalety mieszkania/domu pochodzącego z rynku pierwotnego. Każdy uczestnik musiał wskazać trzy (jego zdaniem) najważniejsze odpowiedzi.


Badanie przeprowadzono w dniach 24-28 kwietnia 2014 roku. W badaniu wzięło udział 501 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli bądź inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Na każde miasto przypadło 20% ankietowanych.


Według respondentów największymi atutami nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego są następujące czynniki:


  • W mieszkaniu/domu wszystko jest nowe.

  • Samemu decyduje się o wystroju wnętrza.

  • Budynek nie wymaga remontów.

Zdecydowanie mniej ważne dla ankietowanych są takie aspekty, jak nowoczesna infrastruktura (np. winda) – 30%, sąsiedztwo ludzi o podobnym stylu (20%) czy możliwość wykupienia miejsca parkingowego – 18%.


Mężczyźni częściej niż kobiety zwracają uwagę na to, że w mieszkaniu/domu wszystko jest nowe (63% wobec 54%) i budynek nie wymaga remontu (61% wobec 49%).

REKLAMA


Dla mieszkańców domków jednorodzinnych dużo ważniejsze niż dla mieszkańców bloków czy kamienic okazało się być sąsiedztwo (34% wobec 16%), a także to, że w domu wszystko jest nowe (67% wobec 56%).


Co ciekawe jedyne 10% respondentów jako zaletę wskazało możliwość skorzystania z rządowych programów wspierających zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Według analityków Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA jest to czynnik brany oczywiście pod uwagę przez kupujących. Liczne ograniczenia (zarówno podmiotowe jak i przedmiotowe) z jakimi zwykle wiążą się takie programy powodują jednak, iż to nie one są głównym argumentem dla większości klientów deweloperów.


Jak twierdzi Przemysław Kotwicki wyniki ankiety jednoznacznie pokazują, że na wybór rynku pierwotnego przez osoby poszukujące mieszkań lub domów w głównej mierze wpływa to, iż wszystko jest w nich nowe, a budynek przez długi czas nie powinien wymagać remontu. „Świeżo upieczeni” właściciele mieszkań lub domów bardzo cenią sobie możliwość aranżacji lokalu według własnych upodobań.

 

 

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, serwis otoDom.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA