Kupiłeś dom? Zacznij oszczędzać!

Kupiłeś dom? Zacznij oszczędzać!

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Zakup domu czy mieszkania to dla wielu osób inwestycja życia. Transakcja zwykle finansowana jest kredytem. To ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Warto rozważyć opcje, które pomogą zoptymalizować nasze wydatki. Badania przeprowadzone na zlecenie Optimal Energy pokazały, że aż 94 proc. z nas uważa informacje o zużyciu energii za istotne przy kupnie domu lub mieszkania, a 91 proc. zapłaciłaby więcej za sprzęt RTV/AGD, który jest energooszczędny.

 

Domowe wydatki to przede wszystkim rachunki.

To one pochłaniają ponad połowę domowego budżetu. Dlatego już na etapie zakupu mieszkania warto rozważyć możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego. Taką umowę z nowym operatorem jak np. Energetyczne Centrum SA można zawrzeć od ręki, bez wymiany liczników, kucia ścian i prowadzenia nowych kabli. Zmiana dostawcy energii czy paliwa gazowego to często oszczędności dochodzące do kilkudziesięciu procent w roku. Warto więc sprawdzić aktualne cenniki i porównać oferty różnych sprzedawców.

 

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z nowym sprzedawcą prądu?

REKLAMA

Na stawki za jednostkę energii, wysokość opłaty handlowej, okres, na który możemy podpisać umowę, oraz dodatkowe gwarancje. Wielu sprzedawców daje klientom indywidualnym gwarancję stałej ceny, która chroni przed podwyżkami. Niektóre firmy umożliwiają też swoim klientom obniżenie stawki za energię już w trakcie trwania umowy, dzięki gwarancji niskiej ceny.

 

Co to oznacza?

Że nawet w wypadku podwyżek cen na rynku klient nic nie traci. Zmiana sprzedawcy gazu, podobnie jak energii elektrycznej, jest bezpłatna i nie wymaga wielu formalności. Cały proces zajmuje kilka tygodni. Część przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą gazu podpisuje z klientem umowę kompleksową na dostawę gazu. Klient będzie otrzymywał jedną fakturę – za faktyczne zużycie i usługę dystrybucji gazu. Podpisanie umowy z nowym sprzedawcą nie wiąże się z przerwami w dostawie gazu lub koniecznością wymiany instalacji.

 

Największym problemem, zarówno w kwestii zmiany sprzedawcy gazu, jak i energii elektrycznej, jest niska świadomość społeczeństwa w zakresie możliwości dokonania takiej zmiany. A dziś  jest to tak proste jak np. zmiana operatora sieci telefonii komórkowej. Dlatego planując inwestycje życia warto przeczytać na czym możemy zaoszczędzić.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA