Małe mieszkania znikają z rynku. Duże wciąż zalegają w ofercie deweloperów.

Małe mieszkania znikają z rynku. Duże wciąż zalegają w ofercie deweloperów.

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Deweloperzy w ostatnich miesiącach nie narzekają na poziom sprzedaży mieszkań. Ale czy wszystkie lokale sprzedają się równie dobrze? Czy mieszkania deweloperskie znajdujące się obecnie na rynku to świeży, a może już lekko nieświeży towar? Sprawdziliśmy jak wygląda struktura oferty w podziale na liczbę pokoi zagregowana dla pięciu miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska.


Analiza zebranych danych wykazała, iż wśród najmniejszych mieszkań największy odsetek stanowią lokale wprowadzone stosunkowo niedawno na rynek. Ponad 70% kawalerek znajdujących się w ofercie wystawiono na sprzedaż w ubiegłym lub pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku. Jedynie 6% kawalerek pozostaje na rynku od co najmniej 2009 r. Wśród nich łatwo znaleźć mało funkcjonalne mieszkania dla singli zaprojektowane na zasadzie open space tj. łączące dużą powierzchnię (nawet powyżej 60 mkw.) i jedynie jeden pokój.


Na drugim biegunie znajdują się największe mieszkania, wśród których przeważają lokale wprowadzone na rynek już kilka lat temu. W przypadku mieszkań pięciopokojowych podaż z bieżącego i ubiegłego roku stanowi około jedną trzecią oferty, a aż jedna czwarta zalega na rynku od co najmniej 2009 r. Szczegółowe dane zaprezentowano w tabeli.Struktura pokojowa oferty deweloperów w zależności od terminu rozpoczęcia sprzedaży mieszkań, dane zagregowane dla pięciu miast według stanu z końca III kw. 2013 1-pokojowe2-pokojowe3-pokojowe4-pokojowe5-pokojowe2009 lub wcześniej6%6%9%14%25%20108%8%10%13%12%201115%20%24%24%30%201240%36%32%28%17%201331%30%25%20%17%Suma100%100%100%100%100%Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A.


REKLAMA

 

Powyższa struktura świadczy o tym, iż klienci deweloperów w ostatnich latach najczęściej decydowali się na małe, maksymalnie funkcjonalne i charakteryzujące się najniższą ceną całkowitą lokale. Komfortowe mieszkania i luksusowe apartamenty o dużej powierzchni i liczbie pokoi charakteryzowały się mocno ograniczonym popytem. W ślad za tym podążała oferta deweloperów, którzy obserwując wydłużający się czas sprzedaży największych lokali, projektowali nowe inwestycje coraz lepiej uwzględniające realne możliwości strony popytowej. To wszystko sprawia, iż klienci poszukujący najmniejszych mieszkań trafiają najczęściej na inwestycje w budowie. Tymczasem zainteresowani największymi lokalami zwykle zapraszani są do oglądania już od dawna gotowych mieszkań.

 
 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA