MdM – prorodzinna polityka państwa

MdM – prorodzinna polityka państwa

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Prace nad ustawą o państwowym wsparciu przy nabyciu mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” zbliżają się do finału. Sejm przyjął proponowane rozwiązania i ustawa skierowana została do Senatu. Przypomnijmy zatem podstawowe założenia. 

 

Nie każdy będzie mógł skorzystać z finansowej pomocy państwa. Program zawierał będzie szereg ograniczeń, które mocno zawężą grono jego odbiorców. Przede wszystkim beneficjenci nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka) i nie będą mogli posiadać innego mieszkania. Po drugie wsparciem będzie objęty tylko rynek pierwotny. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, w których nie działają deweloperzy, w przypadku budowy domu systemem gospodarczym będą mogły jedynie odzyskać część podatku VAT od materiałów budowlanych. Cena mkw. mieszkania i domu nie będzie mogła przekroczyć limitu liczonego jako 110% średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w danej gminie. Obowiązywał będzie także limit powierzchniowy. Mieszkania kwalifikujące się do objęcia programem nie będą mogły przekraczać 75 mkw., w przypadku domów granica została postawiona na 100 mkw. Przy czym dopłata nie będzie obejmować maksymalnego limitu, a jedynie 50 mkw. Mieszkanie będzie musiało być kupowane na kredyt zaciągnięty na minimum 15 lat i wynoszący co najmniej 50% ceny kupowanego mieszkania.

REKLAMA


Na co więc możemy liczyć jeśli spełniamy wszystkie warunki, udało nam się znaleźć kwalifikującą się nieruchomość i jeszcze posiadamy zdolność kredytową?  W ramach MdM-u państwo dofinansuje wkład własny oraz spłaci część kredytu. Rodzina bezdzietna i singiel otrzymają od państwa 10% ceny mieszkania. Jednym z kluczowych założeń przyjętych na etapie opracowywania rządowego programu było wpisanie w niego polityki prorodzinnej. Przejawia się ona w dodatkowym wsparciu i ułatwieniach dla większych rodzin. Rodziny z dziećmi zamiast 10% dofinansowania otrzymają go w wysokości 15%. Dodatkowo jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko będzie można otrzymać dodatkowe 5%. Ułatwieniem dla większych rodzin (liczących co najmniej trójkę dzieci) będzie także wyżej ustawiony limit powierzchniowy kwalifikujących się mieszkań i domów. Będą one mogły zakupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym większy o 10 mkw. niż mniej liczne rodziny.    

 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA