Radzionków: Rekultywacja doliny Szarlejki

Radzionków: Rekultywacja doliny Szarlejki

śląskie
graviteo
REKLAMA

Rozpoczęła się rekultywacja radzionkowskiego odcinka doliny rzeki Szarlejki. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej obszar ten w ciągu najbliższego roku przejdzie metamorfozę.

Projekt zakłada przede wszystkim przebudowę koryta rzeki Szarlejki na odcinku o długości 1.425 metrów, od oczyszczalni ścieków ,,Centralna" do ulicy Hajdy. Trzeba też usunąć z obszaru doliny zalegające w niej odpady, zlikwidować dzikie wysypiska śmieci i zabezpieczyć teren przed powstawaniem nowych wysypisk.
 
Wykonawca tego zadania, który został wyłoniony w przetargu, musi również utworzyć poldery zalewowe w wyprofilowanych meandrach koryta rzeki, odtworzyć fragmenty starorzecza, wykonać deregulację koryta przez utworzenie bystrzy, spiętrzeń, progów i ostróg. Pojawią się także wyspy lęgowe dla ptaków wodnych. W dolinie Szarlejki oraz w obrębie zlewni powstanie także cały systemu zbiorników małej retencji. Dzięki temu po zakończeniu inwestycji znacząco zmniejszy się ryzyko wystąpienia podtopień terenów także w sąsiednich Piekarach Śląskich. Nowe tereny zalewowe będą działać, jak zbiorniki retencyjne.


Ważnym elementem tego zadania jest również wykarczowanie wszelkich chwastów, zasadzanie rodzimych gatunków drzew i krzewów, ale jednak z zabezpieczeniem tych elementów przyrodniczych doliny Szarlejki, które posiadają obecnie dużą wartość przyrodniczą. Fachowcy nazywają ten element ,,biologiczną zabudową doliny Szarlejki".



Ten projekt współfinansowany jest w ramach Programu Rozwoju Subregionu Centralnego Regionalnego.


Po zakończeniu prac w rejonie Szarlejki w Radzionkowie, będzie realizowany drugi ich etap, który pomoże kompleksowo rozwiązać problemy ekologiczne, związane z rzeką. Doprowadziły do tego wieloletnie zaniedbania oraz eksploatacja górnicza.


Na tym etapie cele są podobne, czyli doprowadzenie do stanu naturalnego doliny i rzeki, czyli podtrzymanie, a nawet rozbudowa istniejącego zakrzewienia i zadrzewienia. Zamieszkują je ssaki, w tym drobne gryzonie, zające i sarny, a tuż przy rzece również płazy i skorupiaki. W założeniach ma także powstać przyjazne środowisko naturalne dla takich ptaków, jak pustułki,myszołowy, bażanty, kukułki, skowronki, pierwiosnki, słowiki rdzawe, kosy, sroki, świergotki drzewne i łąkowe, pliszki siwe oraz dzięcioły duże.

REKLAMA


Zamierzenia są ambitne, ale by do nich doprowadzić, w drugim etapie projektu trzeba zidentyfikować ukryte, nieoficjalne punkty zrzutu ścieków i zlikwidować je. Na podstawie przeprowadzonego wstępnego monitoringu przyjęto, że z terenu dorzecza zostanie usuniętych 50 ton odpadów. W sumie zostanie także usuniętych 90 dzikich wysypisk śmieci. Dzięki temu poprawi się też czystość wody. Efekty będą odczuwalne i widoczne nie tylko w Radzionkowie, ale w sąsiednich gminach - Bytomiu i Piekarach Śląskich.


Kolejnym krokiem będzie wykarczowanie samosiejek, wyrównanie terenu przy zachowaniu istniejącego w chwili obecnej środowiska naturalnego. Efekt finalny przedsięwzięcia to likwidacja odpadów zalegających w rzece Szarlejce, pochodzących ze zrzutów z zakładów. Po zrekultywowaniu terenu stanie się on też atrakcyjnym obszarem rekreacyjnym. Teren hałd w dolinie Szarlejki zostanie w taki sposób zagospodarowany, by utworzyć m.in. aleje spacerowe i rowerowe.


Zakończenie drugiego etapu projektu ,,Czysta rzeka Szarlejka" planowane jest w 2013 roku.


źródło: UM Radzionków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA