W jakim segmencie krakowskiego rynku nieruchomości drzemie największy potencjał?

W jakim segmencie krakowskiego rynku nieruchomości drzemie największy potencjał?

graviteo
REKLAMA

Kraków - dziesięć lat temu uznawany za nieatrakcyjny, obecnie jest silną marką dla zagranicznych inwestorów. Jego przewagi to mocna gospodarka, doskonała lokalizacja, kapitał ludzki - blisko 500 tys. mieszkańców aglomeracji w wieku produkcyjnym i wysoka jakość życia. Co jeszcze charakteryzuje branżę małopolskich nieruchomości komercyjnych?

 

- W 2003 roku rynku biurowego praktycznie w Krakowie nie było - mówił na konferencji Property Forum Kraków Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii. - Lokalizacja ta nie wydawała się światowym inwestorom atrakcyjna. Po 10 latach sytuacja jest zupełnie inna - podkreślał.

 

Zdaniem Konrada Dziewońskiego z Grupy Buma, popularność tego sektora wynika m.in. z dostępu do wykształconej kadry pracowników, atrakcyjnych czynszów najmu, a także dobrego klimatu do życia, jaki stwarza to miasto.

 

Atrakcyjność tego segmentu jest wyraźna - tylko w sektorze BPO pracuje 26 tys. osób. Aktywność najemców wzrasta, a wskaźnik powierzchni niewynajętej to tylko trzy proc. - jeden z najniższych wśród dużych miast regionalnych. - Mamy do czynienia z nowymi umowami najmu, które odpowiadają za 75 proc. wszystkich transakcji - podkreślał Emil Domeracki z Colliers International. - Czynsze na tym rynku są stabilne od dwóch lat i wynoszą 13-15 euro/mkw.

 

Zdaniem uczestników Property Forum Kraków, miasto jeszcze na długo będzie atrakcyjnym miejscem dla inwestorów z sektora outsourcingu usług biznesowych. Przede wszystkim dlatego, że brakuje konkurencyjnych lokalizacji. Naturalnym kierunkiem byłby Wschód - Ukraina czy Rosja, ale brak stabilności politycznej skreśla te lokalizacje z list inwestorów.

 

O popularności Krakowa na outsourcingowej mapie świata świadczy także fakt, że z jednej strony firmy już tu obecne systematycznie zwiększają zakres prowadzonej działalności, a z drugiej wciąż pojawia się tu wiele nowych podmiotów.

 

Zdaniem uczestników panelu potencjał Krakowa dla branży BPO należy postrzegać w perspektywie makroregionu krakowsko-katowickiego. Bliskość tych aglomeracji sprawia, że w naturalny sposób mogą ze sobą kooperować. Biorąc pod uwagę, że jednym z podstawowych elementów przyciągających centra usług do danej lokalizacji jest kapitał ludzki, to bliskość dwóch tak silnych ośrodków akademickich stwarza naturalnie korzystne warunki inwestycyjne.

 

W Krakowie dobrze rozwinięty jest też rynek nieruchomości handlowych. Obecnie obejmuje blisko 500 tys. mkw. - Mamy niski wskaźnik pustostanów. Kolejne projekty są na etapie przygotowania - wyjaśniał Emil Domeracki. W najbliższym czasie szykowane jest m.in. otwarcie Galerii Bronowice (60 tys. mkw.).

 

Kraków to również ogromny rynek hotelarski - największy pod względem skategoryzowanych obiektów w Polsce. Wzrostowi tego segmentu sprzyja rozwój powierzchni biznesowych, ale także turystyki - w 2012 roku miasto odwiedziło 9 mln turystów. - W 2003 roku, kiedy otwarto pierwszy w mieście, pięciogwiazdkowy hotel Sheraton mówiono, iż w Krakowie nie ma miejsca na obiekty tej klasy. Tymczasem sytuacja szybko uległa zmianie - mówił Andrzej Zdebski.

REKLAMA

 

Najsłabiej rozwiniętym rynkiem nieruchomości komercyjnych w Krakowie jest sektor magazynowy, który opiera się głównie na lokalnych najemcach. Uczestnicy debaty zastanawiali się, czy w regionie jest rzeczywista potrzeba kreowania nowej powierzchni magazynowej, skoro w niedalekim sąsiedztwie funkcjonuje już dobrze rozwinięty pod kątem logistyki rynek śląski.

 

Zainteresowanie kolejnych inwestorów krakowskim rynkiem warunkuje szybki i wygodny dostęp do miasta. - Ogromne znaczenie odgrywa dobrze rozwinięta siatka połączeń lotniczych. Obecnie mamy ich 68. Duże znaczenie przykładamy do poziomu obsługi podróżnych i jakości infrastruktury lotniskowej. W ciągu trzech lat zainwestujemy prawie miliard zł i w 2015 roku uruchomimy nowy terminal. Już w 2014 roku ruszy też nowy hotel - wyjaśniał Jan Pamuła, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Poprawione zostanie także skomunikowanie samego lotniska z miastem dzięki kolei.

 

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Krakowie jest wciąż wiele do zrobienia. Jednak bez spójnej wizji i zaangażowania władz lokalnych w kreowanie lokalizacji pod kolejne projekty dla biznesu, inwestorzy będą napotykać na coraz większe trudności.

 

***

Property Forum Kraków to piąte spotkanie z cyklu konferencji regionalnych Property Forum, odbyło się 22 listopada 2013 r. w krakowskim hotelu Sheraton.

Podczas konferencji wręczone zostały nagrody przyznane w konkursie Prime Property Prize Małopolska. Wyróżnienia trafiły do: Galerii Krakowskiej (kategoria Centrum Handlowe), biurowca Bonarka for Business (kategoria Biurowce), Hotelu Starego (kategoria Hotel), BIK Kraków II - Biuro Inwestycji Kapitałowych (kategoria Obiekt logistyczno-magazynowy), Biurowca Kapelanka 42 w Krakowie (kategoria Inwestycje komercyjne) oraz firmy TriGranit (kategoria Deweloper).

 

Regionalne konferencje Property Forum, zorganizowane do tej pory w takich miastach jak: Gdańsk, Poznań, Katowice, Wrocław, stały się platformą szerokiej debaty merytorycznej poświęconej nieruchomościom komercyjnym w najważniejszych regionach kraju.

 

Raz do roku organizowane jest także ogólnopolskie Property Forum, największa impreza dedykowana temu sektorowi w Polsce. W dwudniowym spotkaniu udział biorą przedstawiciele kadry zarządzającej spółek deweloperskich, działających w segmencie nieruchomości komercyjnych, z zarządcami obiektów i najemcami powierzchni.

Organizatorem konferencji jest Grupa PTWP SA, wydawca portalu propertynews.pl

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji oraz artykuły, galerie zdjęć i filmy znajdują się pod adresem www.propertynews.pl.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA