Nowe życie starej papierni. Na czym polega urok pierwszych soft loftów we Wrocławiu?

Nowe życie starej papierni. Na czym polega urok pierwszych soft loftów we Wrocławiu?

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
„Zabytkowy budynek fabryki papieru, zapomniany na przeszło 100 lat, dziś znów tętni życiem. Wyróżnia go bogata historia, którą warto przypominać” - mówi Ewa Piechota, marketing manager RED Real Estate Development, inwestora odpowiedzialnego za projekt Nowej Papierni - pierwszych soft loftów we Wrocławiu.
Czym właściwie jest Nowa Papiernia?
E.P.: Nowa Papiernia to pierwsze soft lofty we Wrocławiu, powstające w rewitalizowanej przez nas części Przedmieścia Oławskiego, u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego. Projekt realizowany jest w budynku poprzemysłowym - w fabryce papieru z 1889 roku.

Dlaczego lofty są tak wyjątkowe?
E.P.: O atrakcyjności osiedla decyduje nie tylko design, o który zadbali projektanci, ale także atmosfera - niemożliwa do wykreowania w miejscach tworzonych zupełnie od zera. Pomimo współczesnego charakteru inwestycji, odznaczającego się nowoczesną linią architektoniczną, odnajdziemy tu elementy dekoracyjne charakterystyczne dla XIX-wiecznego modelu zabudowy. Detale o przeszło 100-letniej historii zostaną odrestaurowane i zachowane we wnętrzach Nowej Papierni.

Czym różnią się lofty od mieszkań?
E.P.: Lofty to klimat rodem z Manhattanu. Oryginalna, XIX-wieczna cegła, doświetlone duże przestrzenie (w Nowej Papierni można łączyć mieszkania, dzięki czemu nietrudno osiągnąć powierzchnie większe niż 100 m2), wysokie sufity (w naszej inwestycji do 4 m), duże okna (do 3,5 m) i tarasy - elementy odzwierciedlają mieszkanie w nowojorskim stylu.

Czy Nowa Papiernia to oferta dla wszystkich?
E.P.: Zdecydowanie tak. W naszej ofercie posiadamy powierzchnie mieszkań od 35 do 100 m2 - odpowiednią przestrzeń dla siebie znajdą zarówno single, jak i rodziny. Bliskość centrum miasta i sąsiedztwo terenów rekreacyjnych to argumenty dla osób chcących być w centrum wydarzeń, propagujących aktywny tryb życia. Wyjątkowa architektura przyciągnie także artystów - lofty można zaadaptować na przykład na studio fotograficzne, projektowe czy showroom.
REKLAMA

Jak aranżować tak duże przestrzenie z historycznym duchem?
Mówiąc najprościej: im mniej, tym lepiej. Stawiajmy na jakość wybieranych sprzętów i mebli, nie na ich ilość. Nie zaburzajmy przestrzeni, którą gwarantują lofty. Do postindustrialnych wnętrz dobierzmy elementy współczesnego designu - nowoczesne lampy, oryginalne dekoracje ze szkła, drewna i stali. Postawmy na drewniane podłogi i surowe wykończenie ścian: wyeksponujmy ceglane ściany, stropy i instalacje, czyli podkreślmy to, czego nie ma w tradycyjnym budownictwie. Przyszłym mieszkańcom Nowej Papierni przy aranżacji loftów i mieszkań loftowych pomogą architekci współpracujący z RED Real Estate Development.

Jakie działania w związku z projektem Nowa Papiernia zaplanowała firma RED Real Estate Development?
E.P.: Pierwszy etap projektu obejmuje uporządkowanie i zagospodarowanie terenu, odnowę elewacji sąsiadujących kamienic, adaptację dwóch budynków starej papierni na klimatyczne lofty (budynek A - 53 mieszkania i B - 23 mieszkania) oraz budowę nowego budynku mieszkalnego (budynek D - 53 mieszkania). Projekt Nowa Papiernia zakłada rewitalizację części Przedmieścia Oławskiego. To oznacza, że nie koncentrujemy się wyłącznie na zagospodarowaniu wnętrz starej fabryki na lokale mieszkalne, ale i odrestaurujemy najbliższą okolicę inwestycji - w tym elewacje sąsiednich kamienic i podwórka.

Jakie działania zostały podjęte do tej pory?
E.P.: Wyburzyliśmy stare garaże, oczyściliśmy teren i przygotowaliśmy go do dalszych prac. Poza aktywnościami związanymi z rewitalizacją przeprowadziliśmy szereg działań towarzyszących. Z naszej inicjatywy na ścianie budynku przy ul. Pułaskiego 32 pojawił się nowy mural. We wnętrzach starej fabryki, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, odbyły się m.in.: warsztaty fotograficzne pod okiem fotografa Tomasza Tomaszewskiego, tygodniowa wystawa prac studentów „Yelling”. Zabytkowy budynek fabryki papieru, zapomniany na przeszło 100 lat, dziś znów tętni życiem. Wyróżnia go bogata historia, którą warto przypominać. Event „Art&Fashion Night”, będący połączeniem designu i mody, był ostatnim eventem, który odbył się w fabryce jeszcze przed rewitalizacją. Startujemy z budową, w czerwcu przyszłego roku lofty zostaną oddane do użytku.

Dziękuję za rozmowę.
E.P.: Dziękuję.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA