We Wrocławiu wzięli się za usuwanie azbestu

We Wrocławiu wzięli się za usuwanie azbestu

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Do końca listopada z wrocławskich budynków zniknie 260 ton azbestu. To tylko kropla w morzu potrzeb - wrocławianie do końca zeszłego roku zgłosili wykorzystywanie ponad 2 tys. ton wyrobów zawierających azbest w stolicy Dolnego Ślaska. Magistrat dofinansuje w tym roku od 85 do 100 procent kosztów demontażu wyrobów azbestowych oraz ich transportu i unieszkodliwienia na składowisku odpadów.

O tym, że magistrat zapłaci za usuwanie azbestu we Wrocławiu pisaliśmy w lutym. Mieszkańcy, którzy do 19 marca zadeklarowali udział w programie, teraz w bezpieczny sposób mogą się pozbyć użytkowanego azbestu. W lipcu rozstrzygnięto przetarg i wybrano wykonawców tego zadania w 2012 roku.

W ramach tegorocznych działań miasto zamierza usunąć 11% (260 ton) wszystkich zgłoszonych wyrobów z azbestu. Wybrane firmy zajmą się demontażem wyrobów z budynków, oczyszczeniem terenu z pyłu azbestowego oraz zbieraniem, transportem i przekazaniem do unieszkodliwienia powstałych odpadów z azbestu.

Działania mogą także obejmować zabezpieczenie, transport i przekazanie do unieszkodliwienia zdemontowanych wcześniej wyrobów. Program nie obejmuje kosztów związanych z zastąpieniem usuniętych wyrobów azbestowych wyrobami bez szkodliwych substancji. Nie obejmuje także refinansowania wydatków związanych z usuwaniem azbestu, poniesionych przez użytkowników.

Przypomnijmy, że do końca 2032 roku trzeba usunąć wszystkie wyroby zawierające azbest z użytkowanych budynków, instalacji lub urządzeń z wyjątkiem odpowiednio zabezpieczonych dróg utwardzonych odpadami azbestowymi oraz wyłączonych z użytkowania podziemnych instalacji zawierających rury azbestowo-cementowe.

Urzędnicy przypominają, że azbestu nie można usuwać samodzielnie.

- Usuwanie wyrobów zawierających azbest z obiektu musi się odbywać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Prace te mogą wykonywać wyłącznie uprawnione podmioty posiadające stosowne zezwolenia (decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami uwzględniającą wytwarzanie odpadów azbestowych). Prace związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest należy prowadzić w sposób uniemożliwiający emisję włókien azbestu do środowiska, a po ich wykonaniu wykonawca prac ma obowiązek złożenia właścicielowi obiektu oświadczenia o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego. Oświadczenie należy przechowywać przez okres co najmniej 5 lat - czytamy na stronie www.wroclaw.pl.

REKLAMA
Autor: tm, wrocław.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA