Intel rozpoczął rekrutację pracowników do swojej wielkiej fabryki, którą wybuduje pod Wrocławiem Intel

Intel rozpoczął rekrutację pracowników do swojej wielkiej fabryki, którą wybuduje pod Wrocławiem

REKLAMA

16 czerwca 2023 r. ówczesny Premier RP Mateusz Morawiecki i CEO Intel Corporation Pat Gelsinger zainicjowali największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w historii Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł (4,6 mld dol.) w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, który powstanie w miejscowości Kadłub w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

Powstanie minimum 2000 bezpośrednich miejsc pracy plus kilka tysięcy dodatkowych w tzw. "otoczeniu biznesowym inwestycji", czyli u licznych poddostawców, kooperantów tego amerykańskiego giganta, którzy wybudują swoje fabryki na Dolnym Śląsku i w Polsce. Całe przedsięwzięcie – działalność inwestora oraz jego kooperantów – wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy i stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski.

Choć nie rozpoczęto jeszcze budowy (prace budowlane ruszą po otrzymaniu akceptacji inwestycji przez Unię Europejską), to Intel rozpoczął już rekrutację do Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Poszukiwani są pracownicy na następujące stanowiska:

- specjalista ds. projektowania budowy i infrastruktury,

- inżynier testów oraz zaawansowani inżynierowie testów,

- inżynier montażu,

- inżynier przemysłowy,

- inżynier procesu i urządzeń,

- inżynier jakości i niezawodności,

- inżynier systemów produkcyjnych,

- inżynier analizy awarii opakowań,

- inżynier rozwoju produktu,

- inżynier laboratorium,

- menedżer operacji produkcyjnych,

- technik,

- specjalista z zakresu budownictwa i biznesu (HR, finanse, łańcuch dostaw).

REKLAMA
Intel
Intel
Intel
Intel
Intel
Intel

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej – od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20%. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które pozwolą ten cel osiągnąć.

Zaczynamy niemal od podstaw budowę nowej gałęzi gospodarki. Współpracujemy z wiarygodnym i rozpoznawalnym partnerem, jakim jest Intel. Od lat szybki rozwój gospodarczy Polski jest możliwy w dużej mierze dzięki przyciąganiu inwestycji zagranicznych o coraz wyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Branża półprzewodników jest kluczowa dla rozwoju wszystkich innych dziedzin gospodarki. Stabilne łańcuchy dostaw półprzewodników zapewniają stabilne warunki rozwoju dla całej gospodarki – komentuje prezes Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Mówiąc o gospodarce, zawsze musimy mieć z tyłu głowy geopolitykę. Pandemia, a potem wojna na Ukrainie wstrząsnęły globalnymi łańcuchami dostaw, w krytycznych momentach paraliżując całe sektory gospodarki bazujące na półprzewodnikach. Dlatego inwestycja Intela to nie tylko gwarancja rozwoju, ale i bezpieczeństwa. To również kolejny dowód na gospodarczą konsolidację świata transatlantyckiego. Polska może na tym tylko skorzystać – dodaje Krzysztof Michalski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W związku z tą wielką inwestycją, Politechnika Wrocławska, Ministerstwo Cyfryzacji oraz gmina Miękinia zawarły już porozumienie dotyczące prowadzenia wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowania programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miało w tym przypadku istniejące już tam zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej, w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.

Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią kluczowy element budowy urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w niemal każdy sektorze gospodarki. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów.

Zakład pod Wrocławiem będzie jednym z ostatnich etapów, jakie procesory przechodzą zanim trafią w ręce użytkowników. Do zakładu w gminie Miękinia będą przywożone tzw. wafle krzemowe z fabryki, która powstanie w Magdeburgu w Niemczech. Z całych wafli krzemowych w zakładzie pod Wrocławiem będą wycinane pojedyncze chipy, następnie będzie sprawdzana ich jakość i dopiero stąd procesory Intela będą trafiać do sprzedaży.

Intel
Intel

Gigantyczna inwestycja Intela pod Wrocławiem będzie jeszcze większa?

Pojawiły się informacje, że inwestycja amerykańskiego giganta może być znacznie większa. Więcej pisaliśmy na ten temat w tym artykule. Miejmy nadzieję, że rzeczywiście dojdzie do realizacji kolejnych etapów, a nowy polski rząd będzie zabiegał o kolejne inwestycje Intela w naszym kraju.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
nocna7(gość)
Dobrze, chciałabym wziąć udział w rekrutacji. Poproszę o link, bo na intelowskiej stronie co do kariery jest tylko ogłoszenie na Miękinię na stanowisko Specjalisty BHP.  Mnie interesuje dział HR, więc proszę o pomoc i o link.
Won(gość)
@
Stary
(gość)
Morawietzky obiecal 6 miliardow zlotych dofinansowania,sukces astronomiczny,jedno miejsce pracy kupujemy za 3 miliony zlotych,,sukces....niech sie rzadzacy zaczna walic w te swoje puste lby..
Zamknij tą kwiczącą i jeczącą na wszystko mordę głupi pajacu. Jest cokolwiek w życiu co Ci się podoba? Typowy Polaczek, który tylko jęczy i nic mu się nie podoba.
Stary(gość)
Morawietzky obiecal 6 miliardow zlotych dofinansowania,sukces astronomiczny,jedno miejsce pracy kupujemy za 3 miliony zlotych,,sukces....niech sie rzadzacy zaczna walic w te swoje puste lby..
REKLAMA