Gigantyczna inwestycja Intela pod Wrocławiem będzie jeszcze większa? Trwają uzgodnienia kolejnej fazyIntel

Gigantyczna inwestycja Intela pod Wrocławiem będzie jeszcze większa? Trwają uzgodnienia kolejnej fazy

REKLAMA

Największa inwestycja zagraniczna typu greenfield w historii Polski, budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Intela w miejscowości Kadłub, w gminie Miękinia pod Wrocławiem prawdopodobnie będzie...znacznie większa, niż to oficjalnie deklarowano jeszcze kilka dni temu.

Przypomnijmy, w piątek 16 czerwca znany, globalny amerykański koncern Intel ogłosił oficjalnie, że chce zainwestować 4,6 mld dol. (około 20 miliardów złotych) i zatrudnić 2 tys. osób w Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem.

Będzie to najnowocześniejszy zakład produkcyjny w tym rejonie Europy. Dodatkowo powstanie kolejne ponad 10 000 miejsc pracy u kooperantów tego największego producenta mikroprocesorów na świecie, w fabrykach, które zostaną zlokalizowane obok Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Intela oraz w regionie.

To jednak nie koniec planów inwestycyjnych tego amerykańskiego koncernu w tym miejscu. Potwierdzają się nieoficjalne informacje, że Intel zamierza realizować kolejną fazę tego gigantycznego projektu. To oznacza kolejne tysiące nowych miejsc pracy i zainwestowane miliardy złotych!

– Trwają uzgodnienia kolejnej fazy inwestycji Intela w Polsce – przekazał w poniedziałek, 19 czerwca premier Mateusz Morawiecki podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju, poinformowała Polska Agencja Prasowa.

– Miałem przyjemność ostatnio, kilka dni temu, otwierać w Polsce największą, najważniejszą inwestycję zagraniczną, jaka kiedykolwiek w Polsce została ulokowana. To inwestycja Intela. Jest ona nie tylko największa, to w pierwszej fazie około 20 mld zł, ale w kolejnej fazie kolejne potężne środki. To cały czas jest jeszcze w uzgodnieniach z naszymi partnerami z Intela – powiedział Morawiecki.

Jakiej wielkości będzie druga faza tej wielkiej inwestycji?

Sądząc po wielkości terenu, na którym ulokuje się Intel (ponad 300 hektarów) i odliczając miejsce, które zostanie przeznaczone na park firm kooperujących z Intelem, które wybudują swoje fabryki obok, możemy się docelowo spodziewać nawet podwojenia wielkości nakładów inwestycyjnych i miejsc pracy. To oczywiście na razie tylko spekulacje. Prowadzone rozmowy objęte są klauzulą poufności, tak, jak to jest zawsze przy tego typu inwestycjach. Także negocjowana jest wysokość pomocy publicznej dla inwestora.

Intel
Intel
Intel
Intel
Intel
Intel
Intel
Intel

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miało w tym przypadku istniejące już tam zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej, w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.

Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią kluczowy element budowy urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w niemal każdy sektorze gospodarki. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów.

Zakład pod Wrocławiem będzie jednym z ostatnich etapów, jakie procesory przechodzą zanim trafią w ręce użytkowników. Do zakładu w gminie Miękinia będą przywożone tzw. wafle krzemowe z fabryki, która powstanie w Magdeburgu w Niemczech. Z całych wafli krzemowych w zakładzie pod Wrocławiem będą wycinane pojedyncze chipy, następnie będzie sprawdzana ich jakość i dopiero stąd procesory Intela będą trafiać do sprzedaży.

REKLAMA

Od momentu ogłoszenia lokalizacji zakładu rozpoczyna się etap projektowania i planowania. Budowa ruszy po otrzymaniu akceptacji Unii Europejskiej.

W celu zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania inwestycji ARP SA zamierza dalej pogłębiać współpracę z Legnicką SSE. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie działki pod inwestycję – zarówno dla Intela, jak i dla jego kooperantów.

Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha.

KPRM / Foto: Krystian Maj
KPRM / Foto: Krystian Maj

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej – od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Inwestycja Intela zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 proc. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które ten cel pozwoli osiągnąć.

Inwestycja Intela spełniać będzie najwyższe standardy ekologiczne, tak aby zminimalizować ślad węglowy i nie oddziaływać negatywnie na środowisko.

Inwestycja amerykańskiego giganta branży technologicznej była pilotowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, które to instytucje były zaangażowane w pozyskanie projektu Intela dla Polski już od 2021 roku.

Polska konkurowała o lokowanie inwestycji z kilkoma innymi krajami. Spółki wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji pomagały amerykańskiej firmie na każdym etapie prac przygotowawczych do inwestycji, a we współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną brały udział w przygotowaniu oferty i prezentacji terenów inwestycyjnych.

O inwestorze:

Przedsiębiorstwo Intel założyli 18 lipca 1968 Gordon E. Moore oraz Robert Noyce, a nazwa pochodzi od wyrażenia integrated electronics. Siedziba główna znajduje się w Santa Clara w amerykańskim stanie Kalifornia.

Oprócz mikroprocesorów wytwarza między innymi płyty główne, chipsety do płyt głównych, zintegrowane układy graficzne, pamięci flash, mikrokontrolery, procesory do systemów wbudowanych, sprzęt sieciowy (np. karty sieciowe, chipsety wi-fi i WiMAX), systemy zarządzania pamięcią masową (SAN, NAS, DAS).

O sile przedsiębiorstwa stanowią zdolność projektowania zaawansowanych procesorów, których kolejne generacje zwiększają swoją moc obliczeniową zgodnie z prawem Moore’a oraz bardzo wysoki poziom zdolności produkcyjnych.

Intel jest jednym z prekursorów zaawansowanych technologii w Dolinie Krzemowej w USA. Od ponad 50 lat projektuje i produkuje najnowocześniejsze produkty półprzewodnikowe. Zatrudnia ponad 120 tys. pracowników na całym świecie.

W Polsce Intel działa od 30 lat. W Gdańsku prowadzi największe centrum badawczo-rozwojowe firmy w Europie, które zatrudnia prawie 4 tys. pracowników.

W artykule wykorzystano materiały: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Polskiej Agencji Prasowej (PAP), Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) I firmy Intel.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Moniek(gość)
a pensja 3800 na rękę + bezpłatne nadgodziny:P
REKLAMA