Gdańsk jest stolica województwa pomorskiego. Położony jest na północy Polski, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską. Gdańsk jest ważnym w kraju ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym. Miasto jest także istotnym ośrodkiem gospodarki morskiej z dużym portem handlowym. Pod względem liczby ludności – 470 tys. – Gdańsk zajmuje szóste miejsce w kraju. Jeśli natomiast chodzi o powierzchnię – 263 km2 – to plasuje się na siódmym miejscu.

Gdańsk to historyczne miasto z ponad tysiącletnią przeszłością. Miasto na przestrzeni wieków kształtowały różne kultury. Stolica Pomorza uznawana jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej. Tutaj również narodziła się Solidarność, dzięki której zapoczątkowano upadek komunizmu w Europie Środkowej. Na Starówce miasta istnieje obecnie wiele zabytków architektury. Warto również wspomnieć o największych na świecie międzynarodowych targach bursztynu Amberif, które mają miejsce właśnie w Gdańsku. Należy również wspomnieć o corocznym Jarmarku Św. Dominika, który odbywa się tutaj od 750 lat. Jest to obok Weinachtsmarkt oraz Oktoberfest największa tego typu impreza plenerowa w Europie. Ważnym miejscem w sercach gdańszczan jest także Stocznia Gdańska, gdzie są budowane i remontowane statki. Na wielu terenach postoczniowych budowane są obecnie nowoczesne osiedla. Poza wspaniałymi zabytkami architektury, czy obiektami Stoczni na terenie Gdańska znajduje się również wspaniały świat flory i fauny w postaci Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zajmuje on powierzchnię 6 tys. ha, czyli ok. 23% powierzchni miasta. Dzięki morenowym wzgórzom znajdującym się na terenie miasta, można obserwować wspaniałe widoki Zatoki Gdańskiej z wielu platform. Warto również wspomnieć o bliskości Kaszub i Borów Tucholskich, które oferują odwiedzającym wspaniałe krajobrazy i lasy.

Z roku na rok przybywa do Gdańska coraz więcej turystów. Przyjeżdżają oni, aby zobaczyć piękne zabytki architektury, Jarmark Św. Dominika, czy po prostu korzystać z uciech letniego morza. Wysoki standard życia, jaki gwarantuje Gdańsk swoim mieszkańcom, powoduje, że chętnie przyjeżdżają tutaj studenci, a także inwestorzy nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Zakupem mieszkań czy też domów w Gdańsku zainteresowani są nie tylko mieszkańcy, ale także obcokrajowcy głównie z Europy Zachodniej. Warto zwrócić uwagę na to, że ceny nieruchomości w Gdańsku są znacznie niższe niż np. w Niemczech. Co więcej obcokrajowcy mają do wyboru zakup mieszkania w zabytkowych kamienicach na Starówce, w nowoczesnych budynkach nad Motławą, czy nad samą Zatoką Gdańską.

Dzielnice Gdańska

Gdańsk został podzielony na 35 dzielnic. Należą do nich: Aniołki, Brętowo, Brzeźno, Chełm, Jasień, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Matarnia, Młyniska, Nowy Port, Oliwa, Olszynka, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Osowa, Piecki-Migowo, Przeróbka, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Rudniki, Siedlce, Stogi, Strzyża, Suchanino, Śródmieście, Ujeścisko-Łostowice, VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Wyspa Sobieszewska, Wzgórze Mickiewicza, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.

Najwięcej mieszkańców wśród dzielnic Gdańska jest na Chełmie – prawie 32 tys. Na kolejnych miejscach są Ujeścisko-Łostowice i Przymorze Wielkie, gdzie mają odpowiednio 28 i 26 tys. mieszkańców. Najmniej ludności zamieszkuje Rudniki – 1 tys. i Letnice – 1,5 tys. Największą powierzchnię spośród dzielnic Gdańska ma Wyspa Sobieszewska – 35,8 km2 i Kokoszki – 19,9 km2. Najmniejszą natomiast powierzchnię ma Wzgórze Mickiewicza – 0,52 km2 i Strzyża 1,11 km2. Największe zagęszczenie ludności jest na dzielnicy Zaspa Młyniec – 10 586 os/km2 i na Chełmie – 8 166 os/km2.

Zaletami takich dzielnic jak: Brzeźno, Krakowiec-Górki Zachodnie, Nowy Port, Przymorze Wielkie, Stogi, Wyspa Sobieszewska, czy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest bezpośredni dostęp do plaż Zatoki Gdańskiej.

Do typowych sypialni miasta należą takie dzielnice jak: Chełm, Jasień, Orunia Górna, czy Ujeścisko-Łostowice. To typowe dzielnice południowe miasta.

Bezpośredni dostęp do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mają takie dzielnice jak: Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Piecki-Migowo, czy Jasień.

Gdańsk jest pod względem położenia dość nietypowy, gdyż miasto rozciąga się wzdłuż wybrzeża, w odróżnieniu choćby od takich miast jak Warszawa, czy Poznań. Główną ulicą miasta jest aleja Grunwaldzka, która ciągnie się przez kilka dzielnic. Trudno powiedzieć właściwie, gdzie leży centrum miasta. Wszystko zależy od tego, czy chcemy się przejść zobaczyć piękne zabytki, czy zależy nam na załatwieniu spraw w przelicznych sklepach. Śródmieście ze Starówką to typowy turystyczny teren miasta. Natomiast drugim centrum można uznać Wrzeszcz, gdyż tam znajdują się liczne sklepy usługowe, czy centra handlowe z Galerią Bałtycką na czele. Ważnym ośrodkiem biznesowych stało się miejsce na granicy Przymorza i Oliwy. Tam znajdują się liczne biurowce na czele z wieżowcem Olivia Star mierzącym 180 metrów wysokości. Ważne miejsce wśród dzielnic zajmuje również Oliwa z Parkiem Oliwskim i ZOO. Jest to stosunkowo stara dzielnica miasta, gdzie można jeszcze znaleźć stare zabytkowe kamienice.

Najpiękniejszą ulicą miasta jest Jaśkowa Dolina, należąca do dzielnicy Wrzeszcz Górny. Ulica jest zdominowana stylowymi zabudowaniami Willowymi z XIX i XX w., w stylu podmiejskich pałacyków. Obiekty te znakomicie komponują się z otaczającą roślinnością w postaci lasu po obu stronach ulicy.

W czasie II wojny światowej Śródmieście Gdańska wraz ze starówką zostało zniszczone. Jednak po wojnie zaczęto odbudowywać zabytkowe kamienice.

Jeśli chodzi o Główne Miasto to mamy tam najwięcej zabytków, do których zaliczyć należy: Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, Złotą Bramę, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Wielką Zbrojownie, Katownię z Wieżą Więzienną, Bramę Wyżynną, Żuraw, Dom Uphagena, Basztę Jacek i wiele innych. Najbardziej rozpoznawalną ulicą Starówki Gdańska jest Długi Targ, przez miejscowych nazywaną ulicą Długą.

Ranking dzielnic Gdańska

W 2016 roku Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadziła badanie ogólnego wskaźnika jakości życia w Gdańsku. W badaniach proszono m.in. o ocenę poczucia bezpieczeństwa, komunikacji miejskiej, sieci handlowo-usługowej, czy infrastruktury. W 6-punktowej skali Gdańsk otrzymał ocenę 3,69.

Ranking dzielnic (dzielnica, ocena):

 • Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża – 3,87
 • Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – 3,85
 • Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice – 3,77
 • Śródmieście, Aniołki – 3,76
 • Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje – 3,75
 • Piecki-Migowo, Brętowo – 3,64
 • Oliwa, VII Dwór – 3,64
 • Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza – 3,61
 • Osowa, Kokoszki, Matarnia – 3,56
 • Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Młyniska – 3,56
 • Stogi, Przeróbka, Krakowiec-Górki Zachodnie, Rudniki, Wyspa Sobieszewska – 3,31
 • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka – 3,28

Źródło: obido.pl

Jak widać, jakość życia w poszczególnych dzielnicach jest do siebie zbliżona. Najwyższe noty jednak uzyskał Wrzeszcz i osiedle Strzyża. Najniżej natomiast notowane jest mieszkanie na Oruni-Św. Wojciech-Lipce i Olszynce.

To, gdzie wybierają mieszkańcy miejsce zamieszkania jest uzależnione od wielu czynników. Przykładowo studenci patrzą na pewno na cenę wynajmowanego lokalu i odległość od uczelni, do której muszą dojechać. Akademia Medyczna, Politechnika, czy Uniwersytet Gdański znajdują się w okolicach ulicy Grunwaldzkiej, w pobliżu stacji SKM i przystanków tramwajowych. Wysoko w rankingu uplasowały się dzielnice południowe tj. Chełm, Jasień, czy Ujeścisko-Łostowice. Ceny na tych dzielnicach są dość atrakcyjne w porównaniu z dzielnicami położonymi bardziej w centrum miasta. Na Ujeścisku-Łostowicach dużo buduje się nowych mieszkań o atrakcyjnych cenach, co na pewno przyciąga uwagę. Tą mniej atrakcyjną stroną tej dzielnicy jest długość dojazdu do centrum i konieczność stania w korkach w godzinach szczytu. Dlatego osoby, które szukają dogodnego poruszania się po mieście wybierają raczej dzielnice, skąd blisko do pracy, bądź znajdujące się w okolicach ulicy Grunwaldzkiej tj. Oliwa, Zaspa, Wrzeszcz, czy Śródmieście.

Rynek najmu w Gdańsku

Obecnie cena najmu mieszkania w Gdańsku wynosi ok. 50 zł/mkw. W zależności od lokalizacji, wynajęcie 2-pokojowego mieszkania w tym mieście kosztuje od 2000 do 3000 zł za miesiąc. Natomiast na wynajęcie tych najbardziej atrakcyjnych lokali trzeba przeznaczyć miesięcznie min. ok. 5000 zł. Uwzględniając obecne ceny mieszkań i stawki za wynajem, szacuje się, że inwestycja pod wynajem zwraca się po ok. 17 latach. Nastąpi to znacznie szybciej jeśli postawimy na najem pojedynczych pokoi lub najem krótkoterminowy.

W ostatnich kilku latach błyskawicznie wzrósł rynek najmu krótkoterminowego w Gdańsku. Jak podają statystyki, co piąty turysta zatrzymujący się w Gdańsku korzysta z wynajmu prywatnego mieszkania. Przykładowo zamieszkanie na jedną noc w średniej jakości hotelu trzeba zapłacić od 150 zł za osobę w górę. Dla porównania wynajęcie mieszkania 2-pokojowego z ogłoszenia prywatnego kosztuje od 150 do 500 zł za dobę. Jednak w tym przypadku zamieszkać może kilka osób i mamy do dyspozycji kuchnię. Dlatego wynajem mieszkania prywatnego wychodzi taniej, niż zakwaterowanie w hotelu, przy czym komfort jest porównywalny. Warto do tego dodać, że apartamenty na wynajem znajdują się często w bardzo atrakcyjnych punktach miasta.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku

W kwietniu 2022 r. w Gdańsku dostępnych było 2,7 tys. ofert nowych mieszkań i domów znajdujących się w 61 inwestycjach deweloperskich. Największy wybór ofert znajduje się przy mieszkaniach 3-pokojowych – 1046. Najmniej nowych ofert jest w przypadku największych mieszkań 5-pokojowych – 8. Natomiast jeśli chodzi o dzielnice, to najwięcej nowych inwestycji w Gdańsku znajduje się na Ujeścisko-Łostowicach.

Mieszkania na sprzedaż w Gdańsku bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Gdańsku i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań w Gdańsku

Średnie ceny transakcyjne z rynku pierwotnego w Gdańsku o metrażu do 35 mkw. wynosiły w III kw. 2021 roku 10 289 zł/mkw. Jeśli chodzi o większe metraże o przedziale 35-60 mkw., to średnia cena wynosiła w tym czasie 9026 zł/mkw. Przy metrażu 60-80 i powyżej 80 mkw., cena wynosiła odpowiednio 8409 i 8724 zł/mkw.

Najnowsze artykuły z Gdańsk

W centrum Gdańska powstanie nowy, wielki, 5-gwiazdkowy hotel [WIZUALIZACJE]
W centrum Gdańska powstanie nowy, duży, pięciogwiazdkowy hotel. Przy ulicy Chmielnej 37 ruszyła budowa hotelu Renaissance Gdańsk, międzynarodowej sieci Marriott. Zlokalizowany na Wyspie Spichrzów obiekt powstanie w nieużywanych od lat spichlerzach Wielki i Mały Groddeck i dwóch dobudowanych z obu stron nowych budynkach.
W Gdańsku powstanie nowy Lidl. Znamy lokalizację
W Gdańsku planowana jest budowa kolejnego nowego marketu Lidl Polska. Tym razem sklep tej popularnej sieci handlowej powstanie na osiedlu Jasień, przy ulicy Kartuskiej.
W Gdańsku zostanie otwarte Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni [ZDJĘCIA]
Jeszcze w tym miesiącu w Gdańsku zostanie otwarte Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Budowa rozpoczęta została w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku. Otwarcie obiektu odbędzie się 29 lutego.
W Gdańsku może ruszać budowa strategicznego projektu energetycznego Polski [FILM]
Może ruszać realizacja kolejnej dużej inwestycji na terenie Portu Morskiego w Gdańsku. W środę 14 lutego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku poinformował na swojej stronie internetowej, że na wniosek inwestora: Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, wydał postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: "Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku". Inwestycja ta jest strategicznym projektem energetycznym Polski.
Dekpol Budownictwo zakończył realizację hali magazynowo-usługowej w Gdańsku
Około 10 tysięcy metrów kwadratowych ma nowa hala z antresolą, która powstała przy ulicy Geodetów w Gdańsku. Jej inwestorem jest Korporacja Logistyczna Jocek Wawryczuk Sp. K., użytkownikiem i operatorem MAG Dystrybucja Sp. z o.o. Sp. K., a Dekpol Budownictwo był jej generalnym wykonawcą w ramach kompleksowej oferty „Zaprojektuj i Wybuduj”.
Most Siennicki w Gdańsku czeka duża modernizacja
Stan mostu Siennickiego się pogarsza – specjaliści zrobili obliczenia, gdy zauważono zakleszczone dylatacje i spękania jezdni dla samochodów. Okazało się, że liczące sobie ponad 110 lat dębowe pale pod fundamentami przyczółków już nie wytrzymują obciążenia. To skutki długiej i burzliwej historii tego obiektu. Miasto szykuje się do modernizacji mostu. Niestety trzeba było zerwać umowę na prace projektowe i rozpisać nowy przetarg. Kiedy będą mogły ruszyć roboty budowlane?
Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej na półmetku [FILM]
Realizacja Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej przebiega zgodnie z planem. Prace prowadzone są równolegle zarówno przy części rafineryjnej, jak i przy samym terminalu. W ostatnim czasie wykonano m.in. roboty żelbetowe związane z nadbudową nabrzeża oraz nadbudową pomostów przeładunkowych czy montaż konstrukcji stalowej pomostów komunikacyjnych. Tym samym zrealizowano już 50% inwestycji.
LVT zwiększa wynajmowaną powierzchnię w Parku Logistycznym Gdańsk Airport
Firma LVT, zajmująca się sprzedażą i dystrybucją designerskich lamp, zwiększyła do 6,5 tys. mkw. wynajmowaną powierzchnię magazynową w Parku Logistycznym Gdańsk Airport. Dzięki transakcji marka zabezpieczyła swoje potrzeby lokalowe na najbliższe lata. W procesie najmu powierzchni w Parku Logistycznym Gdańsk Airport, firmę LVT wspierała agencja Querco Property.
Deepwater – atrakcyjny teren pod inwestycję w Porcie Gdańsk wystawiony do przetargu
Unikatowa na skalę europejską nieruchomość, zlokalizowana w głębokowodnej części Portu Gdańsk, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym, to dla potencjalnych inwestorów wyjątkowa okazja. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. właśnie ogłosił przetarg na oddanie jej w najem długoterminowy. Teren liczy blisko 24 ha i częściowo ma zostać zagospodarowany pod przeładunek zbóż. Obszar jest objęty aktywnym pozwoleniem na budowę terminala przeznaczonego do przeładunku towarów pochodzenia rolniczego. ZMPG oczekuje na oferty zakładające dywersyfikację obsługiwanych grup ładunkowych.
Northvolt poszerza działalność w Gdańsku o centrum badawczo - rozwojowe i biznesowe
Northvolt, producent ogniw i systemów bateryjnych, którego fabryka działa na gdańskich Stogach, otworzy w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu wraz z Centrum Badawczo - Rozwojowym w dziedzinie usług IT. To odpowiedź na szybkie tempo wzrostu i potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających rozwój i efektywność firmy.
REKLAMA