Gdańsk jest stolica województwa pomorskiego. Położony jest na północy Polski, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską. Gdańsk jest ważnym w kraju ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym. Miasto jest także istotnym ośrodkiem gospodarki morskiej z dużym portem handlowym. Pod względem liczby ludności – 470 tys. – Gdańsk zajmuje szóste miejsce w kraju. Jeśli natomiast chodzi o powierzchnię – 263 km2 – to plasuje się na siódmym miejscu.

Gdańsk to historyczne miasto z ponad tysiącletnią przeszłością. Miasto na przestrzeni wieków kształtowały różne kultury. Stolica Pomorza uznawana jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej. Tutaj również narodziła się Solidarność, dzięki której zapoczątkowano upadek komunizmu w Europie Środkowej. Na Starówce miasta istnieje obecnie wiele zabytków architektury. Warto również wspomnieć o największych na świecie międzynarodowych targach bursztynu Amberif, które mają miejsce właśnie w Gdańsku. Należy również wspomnieć o corocznym Jarmarku Św. Dominika, który odbywa się tutaj od 750 lat. Jest to obok Weinachtsmarkt oraz Oktoberfest największa tego typu impreza plenerowa w Europie. Ważnym miejscem w sercach gdańszczan jest także Stocznia Gdańska, gdzie są budowane i remontowane statki. Na wielu terenach postoczniowych budowane są obecnie nowoczesne osiedla. Poza wspaniałymi zabytkami architektury, czy obiektami Stoczni na terenie Gdańska znajduje się również wspaniały świat flory i fauny w postaci Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zajmuje on powierzchnię 6 tys. ha, czyli ok. 23% powierzchni miasta. Dzięki morenowym wzgórzom znajdującym się na terenie miasta, można obserwować wspaniałe widoki Zatoki Gdańskiej z wielu platform. Warto również wspomnieć o bliskości Kaszub i Borów Tucholskich, które oferują odwiedzającym wspaniałe krajobrazy i lasy.

Z roku na rok przybywa do Gdańska coraz więcej turystów. Przyjeżdżają oni, aby zobaczyć piękne zabytki architektury, Jarmark Św. Dominika, czy po prostu korzystać z uciech letniego morza. Wysoki standard życia, jaki gwarantuje Gdańsk swoim mieszkańcom, powoduje, że chętnie przyjeżdżają tutaj studenci, a także inwestorzy nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Zakupem mieszkań czy też domów w Gdańsku zainteresowani są nie tylko mieszkańcy, ale także obcokrajowcy głównie z Europy Zachodniej. Warto zwrócić uwagę na to, że ceny nieruchomości w Gdańsku są znacznie niższe niż np. w Niemczech. Co więcej obcokrajowcy mają do wyboru zakup mieszkania w zabytkowych kamienicach na Starówce, w nowoczesnych budynkach nad Motławą, czy nad samą Zatoką Gdańską.

Dzielnice Gdańska

Gdańsk został podzielony na 35 dzielnic. Należą do nich: Aniołki, Brętowo, Brzeźno, Chełm, Jasień, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Matarnia, Młyniska, Nowy Port, Oliwa, Olszynka, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Osowa, Piecki-Migowo, Przeróbka, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Rudniki, Siedlce, Stogi, Strzyża, Suchanino, Śródmieście, Ujeścisko-Łostowice, VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Wyspa Sobieszewska, Wzgórze Mickiewicza, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.

Najwięcej mieszkańców wśród dzielnic Gdańska jest na Chełmie – prawie 32 tys. Na kolejnych miejscach są Ujeścisko-Łostowice i Przymorze Wielkie, gdzie mają odpowiednio 28 i 26 tys. mieszkańców. Najmniej ludności zamieszkuje Rudniki – 1 tys. i Letnice – 1,5 tys. Największą powierzchnię spośród dzielnic Gdańska ma Wyspa Sobieszewska – 35,8 km2 i Kokoszki – 19,9 km2. Najmniejszą natomiast powierzchnię ma Wzgórze Mickiewicza – 0,52 km2 i Strzyża 1,11 km2. Największe zagęszczenie ludności jest na dzielnicy Zaspa Młyniec – 10 586 os/km2 i na Chełmie – 8 166 os/km2.

Zaletami takich dzielnic jak: Brzeźno, Krakowiec-Górki Zachodnie, Nowy Port, Przymorze Wielkie, Stogi, Wyspa Sobieszewska, czy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest bezpośredni dostęp do plaż Zatoki Gdańskiej.

Do typowych sypialni miasta należą takie dzielnice jak: Chełm, Jasień, Orunia Górna, czy Ujeścisko-Łostowice. To typowe dzielnice południowe miasta.

Bezpośredni dostęp do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mają takie dzielnice jak: Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Piecki-Migowo, czy Jasień.

Gdańsk jest pod względem położenia dość nietypowy, gdyż miasto rozciąga się wzdłuż wybrzeża, w odróżnieniu choćby od takich miast jak Warszawa, czy Poznań. Główną ulicą miasta jest aleja Grunwaldzka, która ciągnie się przez kilka dzielnic. Trudno powiedzieć właściwie, gdzie leży centrum miasta. Wszystko zależy od tego, czy chcemy się przejść zobaczyć piękne zabytki, czy zależy nam na załatwieniu spraw w przelicznych sklepach. Śródmieście ze Starówką to typowy turystyczny teren miasta. Natomiast drugim centrum można uznać Wrzeszcz, gdyż tam znajdują się liczne sklepy usługowe, czy centra handlowe z Galerią Bałtycką na czele. Ważnym ośrodkiem biznesowych stało się miejsce na granicy Przymorza i Oliwy. Tam znajdują się liczne biurowce na czele z wieżowcem Olivia Star mierzącym 180 metrów wysokości. Ważne miejsce wśród dzielnic zajmuje również Oliwa z Parkiem Oliwskim i ZOO. Jest to stosunkowo stara dzielnica miasta, gdzie można jeszcze znaleźć stare zabytkowe kamienice.

Najpiękniejszą ulicą miasta jest Jaśkowa Dolina, należąca do dzielnicy Wrzeszcz Górny. Ulica jest zdominowana stylowymi zabudowaniami Willowymi z XIX i XX w., w stylu podmiejskich pałacyków. Obiekty te znakomicie komponują się z otaczającą roślinnością w postaci lasu po obu stronach ulicy.

W czasie II wojny światowej Śródmieście Gdańska wraz ze starówką zostało zniszczone. Jednak po wojnie zaczęto odbudowywać zabytkowe kamienice.

Jeśli chodzi o Główne Miasto to mamy tam najwięcej zabytków, do których zaliczyć należy: Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, Złotą Bramę, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Wielką Zbrojownie, Katownię z Wieżą Więzienną, Bramę Wyżynną, Żuraw, Dom Uphagena, Basztę Jacek i wiele innych. Najbardziej rozpoznawalną ulicą Starówki Gdańska jest Długi Targ, przez miejscowych nazywaną ulicą Długą.

Ranking dzielnic Gdańska

W 2016 roku Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadziła badanie ogólnego wskaźnika jakości życia w Gdańsku. W badaniach proszono m.in. o ocenę poczucia bezpieczeństwa, komunikacji miejskiej, sieci handlowo-usługowej, czy infrastruktury. W 6-punktowej skali Gdańsk otrzymał ocenę 3,69.

Ranking dzielnic (dzielnica, ocena):

 • Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża – 3,87
 • Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – 3,85
 • Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice – 3,77
 • Śródmieście, Aniołki – 3,76
 • Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje – 3,75
 • Piecki-Migowo, Brętowo – 3,64
 • Oliwa, VII Dwór – 3,64
 • Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza – 3,61
 • Osowa, Kokoszki, Matarnia – 3,56
 • Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Młyniska – 3,56
 • Stogi, Przeróbka, Krakowiec-Górki Zachodnie, Rudniki, Wyspa Sobieszewska – 3,31
 • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka – 3,28

Źródło: obido.pl

Jak widać, jakość życia w poszczególnych dzielnicach jest do siebie zbliżona. Najwyższe noty jednak uzyskał Wrzeszcz i osiedle Strzyża. Najniżej natomiast notowane jest mieszkanie na Oruni-Św. Wojciech-Lipce i Olszynce.

To, gdzie wybierają mieszkańcy miejsce zamieszkania jest uzależnione od wielu czynników. Przykładowo studenci patrzą na pewno na cenę wynajmowanego lokalu i odległość od uczelni, do której muszą dojechać. Akademia Medyczna, Politechnika, czy Uniwersytet Gdański znajdują się w okolicach ulicy Grunwaldzkiej, w pobliżu stacji SKM i przystanków tramwajowych. Wysoko w rankingu uplasowały się dzielnice południowe tj. Chełm, Jasień, czy Ujeścisko-Łostowice. Ceny na tych dzielnicach są dość atrakcyjne w porównaniu z dzielnicami położonymi bardziej w centrum miasta. Na Ujeścisku-Łostowicach dużo buduje się nowych mieszkań o atrakcyjnych cenach, co na pewno przyciąga uwagę. Tą mniej atrakcyjną stroną tej dzielnicy jest długość dojazdu do centrum i konieczność stania w korkach w godzinach szczytu. Dlatego osoby, które szukają dogodnego poruszania się po mieście wybierają raczej dzielnice, skąd blisko do pracy, bądź znajdujące się w okolicach ulicy Grunwaldzkiej tj. Oliwa, Zaspa, Wrzeszcz, czy Śródmieście.

Rynek najmu w Gdańsku

Obecnie cena najmu mieszkania w Gdańsku wynosi ok. 50 zł/mkw. W zależności od lokalizacji, wynajęcie 2-pokojowego mieszkania w tym mieście kosztuje od 2000 do 3000 zł za miesiąc. Natomiast na wynajęcie tych najbardziej atrakcyjnych lokali trzeba przeznaczyć miesięcznie min. ok. 5000 zł. Uwzględniając obecne ceny mieszkań i stawki za wynajem, szacuje się, że inwestycja pod wynajem zwraca się po ok. 17 latach. Nastąpi to znacznie szybciej jeśli postawimy na najem pojedynczych pokoi lub najem krótkoterminowy.

W ostatnich kilku latach błyskawicznie wzrósł rynek najmu krótkoterminowego w Gdańsku. Jak podają statystyki, co piąty turysta zatrzymujący się w Gdańsku korzysta z wynajmu prywatnego mieszkania. Przykładowo zamieszkanie na jedną noc w średniej jakości hotelu trzeba zapłacić od 150 zł za osobę w górę. Dla porównania wynajęcie mieszkania 2-pokojowego z ogłoszenia prywatnego kosztuje od 150 do 500 zł za dobę. Jednak w tym przypadku zamieszkać może kilka osób i mamy do dyspozycji kuchnię. Dlatego wynajem mieszkania prywatnego wychodzi taniej, niż zakwaterowanie w hotelu, przy czym komfort jest porównywalny. Warto do tego dodać, że apartamenty na wynajem znajdują się często w bardzo atrakcyjnych punktach miasta.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku

W kwietniu 2022 r. w Gdańsku dostępnych było 2,7 tys. ofert nowych mieszkań i domów znajdujących się w 61 inwestycjach deweloperskich. Największy wybór ofert znajduje się przy mieszkaniach 3-pokojowych – 1046. Najmniej nowych ofert jest w przypadku największych mieszkań 5-pokojowych – 8. Natomiast jeśli chodzi o dzielnice, to najwięcej nowych inwestycji w Gdańsku znajduje się na Ujeścisko-Łostowicach.

Mieszkania na sprzedaż w Gdańsku bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Gdańsku i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań w Gdańsku

Średnie ceny transakcyjne z rynku pierwotnego w Gdańsku o metrażu do 35 mkw. wynosiły w III kw. 2021 roku 10 289 zł/mkw. Jeśli chodzi o większe metraże o przedziale 35-60 mkw., to średnia cena wynosiła w tym czasie 9026 zł/mkw. Przy metrażu 60-80 i powyżej 80 mkw., cena wynosiła odpowiednio 8409 i 8724 zł/mkw.

Najnowsze artykuły z Gdańsk

Kolejna globalna firma stawia na Gdańsk
Fracht FWO Polska, część globalnej Grupy Fracht, 17 czerwca br. oficjalnie otworzyła nowe biuro w Gdańsku, na czele którego stanął Arkadiusz Torbicki, dyrektor oddziału. Działanie to związane jest z ekspansją i wzmocnieniem działań biznesowych spółki w obszarze biznesu kontenerowego.
W Gdańsku zostanie otwarty hotel Tribute sieci Marriott
Grupa Hotelowa PI Apartamenty&Hotele wchodzi na rynek z drugim obiektem Marriott w Gdańsku. Po sukcesie pierwszego w Polsce Tribute Portfolio w Krakowie pod nazwą Garamond Hotel został podpisany list intencyjny z siecią Marriott na kolejny obiekt na wyspie Spichrzów. To drugi obiekt operatora w Gdańsku; pierwszym jest Renaissance, który obecnie znajduje się w fazie budowy. Ten 254-pokojowy hotel ma zostać otwarty na przełomie 2025 i 2026 roku.
Globalna firma technologiczna Dynatrace zwiększa zatrudnienie w Gdańsku
Międzynarodowa firma technologiczna Dynatrace systematycznie rozwija swoje biuro w Gdańsku, w kompleksie biurowym Alchemia. Obecnie w spółce pracuje 400 specjalistów z branży IT.
Uniwersytet Gdański wybuduje Centrum Sportu na oliwskim kampusie [WIZUALIZACJE]
Na początek powstanie wielofunkcyjna hala sportowa, a w następnych etapach (i latach) boiska i kolejne obiekty Centrum Sportu Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza. W poniedziałek, 10 czerwca, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjnej hali, która ma być gotowa pod koniec 2026 roku.
Setki nowych miejsc pracy! W Gdańsku powstanie wielka fabryka wież offshore wind [WIZUALIZACJE]
W Gdańsku powstanie wielka fabryka morskich wież wiatrowych. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. Dzięki realizacji tego projektu powstanie około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 5 czerwca na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie powstaje inwestycja. To ważne wydarzenie symbolizuje dynamiczny postęp w realizacji projektu, który ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej.
Budimex wkracza w kolejną fazę budowy Terminala T3 Baltic Hub w Gdańsku
Nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub w Gdańsku, budowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging, osiągnął 60% zaawansowania prac. 5 czerwca uroczyście dokonano wmurowania kamienia węgielnego na terenie inwestycji, gdzie powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne. To kluczowy etap budowy zwiększający możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 mln TEU (jednostka miary odpowiadająca wymiarom kontenera używanego w transporcie) do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. Planowane zakończenie prac nad T3 to 2025 rok.
Torus sprzedaje gdański biurowiec FORMAT
Greenstone, fundusz specjalizujący się w inwestycjach private equity, zakupił pakiet blisko 80% udziałów w spółce celowej będącej właścicielem biurowca FORMAT w Gdańsku. To pierwsza tak duża transakcja sprzedaży nowego obiektu biurowego na rynkach regionalnych w Polsce od 2022 roku. Sprzedającego, znanego dewelopera powierzchni komercyjnych – firmę Torus – w transakcji wspierali eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield oraz kancelarii Greenberg Traurig. Po stronie kupującego zaangażowane były firmy LegalKraft oraz Trebbi.
Gdańsk będzie jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy?
Politechnika Gdańska chce, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.
Rusza budowa Panattoni Park Gdańsk City Airport
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, rozpoczyna nową inwestycję w województwie pomorskim – Panattoni Park Gdańsk City Airport. Projekt jest realizowany spekulacyjnie i obejmuje budowę dwóch nowoczesnych hal dystrybucyjnych o łącznej powierzchni ponad 18 400 mkw.
W Gdańsku powstaje trzeci głębokowodny terminal T3 na terenie Baltic Hub [FILMY]
Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk), operator największego terminalu kontenerowego na Bałtyku, buduje trzeci głębokowodny terminal T3. Po ukończeniu w drugim kwartale 2025 r. nowy terminal będzie miał ścianę nabrzeża o długości 717 metrów i głębokości 17,5 metra. Będzie to trzecie dalekomorskie nabrzeże Baltic Hub, które może obsługiwać największe kontenerowce na świecie. Nowy terminal zapewni również 36,5 hektara dodatkowej powierzchni operacyjnej. Łącznie inwestycja jest warta 450 mln euro.
REKLAMA